Menstruacja jest całkowicie naturalnym procesem i nieodzownym elementem kobiecego cyklu. Pojawiające się krwawienie jest objawem złuszczającego się endometrium. Może występować wraz z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Co wskazuje na obfity okres? Czym różni się od normalnej miesiączki? Jakie są przyczyny i objawy obfitego okresu? Podpowiadamy.

Co wskazuje na obfity okres?

Miesiączka jest wynikiem cyklicznych zmian, jakie zachodzą w kobiecym organizmie. Za jej występowanie odpowiada wspomniane endometrium, czyli błona śluzowa macicy. Pierwszy dzień miesiączki jest uznawany za początek cyklu menstruacyjnego, który średnio trwa 28 dni. W tym czasie w organizmie kobiety dojrzałej płciowo zachodzi wiele zmian. Krwawienie nie jest jedynym objawem miesiączki. Wiele kobiet doświadcza również wahania nastrojów, bólu w obrębie jamy brzusznej, napięcia, tkliwości piersi, ogólnego zmęczenia czy niewielkiego wzrostu ciała.

Jak powinna wyglądać standardowa miesiączka? Zakłada się, że trwa średnio 4-6 dni, ale nie dłużej niż 7. Podczas menstruacji kobieta traci przeciętnie 30-80 ml krwi. W niektórych przypadkach ubytki są rzędu 30-50 ml. Wówczas uznaje się je za skąpy okres. Literatura medyczna dopuszcza za normę utratę krwi w granicach od 10 ml do maksymalnie 100 ml. Wszelkie odchylenia są uznawane za zaburzenia miesiączkowania.

Nadmiernie obfity okres to występujący dość powszechnie problem, który znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Zaburzenie diagnozowane jest jako hypermenorrhoea. Przytoczona nazwa służy do określenia obfitej miesiączki ze skrzepami, w trakcie której kobieta traci ponad 100 ml krwi menstruacyjnej. W tym przypadku długość samej miesiączki i cyklu jest z reguły prawidłowy. Jeśli obfite krwawienia się przedłużają, określa się je mianem menorrhagia.

Przyczyny obfitego okresu

Zaburzenia miesiączkowania mogą dotyczyć osób w różnym wieku. Statystki wskazują, że najczęściej dotyczą pacjentek w wieku rozwojowym oraz po 40. roku życia. Zbyt intensywne krwawienia menstruacyjne zdarzają się niejednokrotnie w okresie pokwitania. Okresowo zmaga się z nimi nawet 75% nastolatek. Co może wpływać na obfity okres? Przyczyny występowania tego zaburzenia mogą być rozmaite. Istotne znaczenie ma szczególna wrażliwość układu podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowego.

Do najczęstszych przyczyn obfitego okresu można zaliczyć:

  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego;
  • wady anatomiczne i zmiany chorobowe w obszarze układu rodnego (mięśniaki, polipy, nowotwory trzonu i szyjki macicy);
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, m.in. nadczynność czy niedoczynność tarczycy, nieprawidłowości wydzielania hormonów płciowych;
  • długotrwałe stosowanie antykoncepcji, np wkładki uwalniającej jony metali;
  • zakażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową (rzeżączka, chlamydioza czy rzęsistkownica);
  • ciążę pozamaciczną, poronienia, cykle bezowulacyjne;
  • zaburzenia czynności nerek, cukrzycę i inne choroby ogólnoustrojowe;
  • permanentny stres, skłonność do depresji i nerwicy;
  • schorzenia krwi, w tym zaburzenia krzepliwości.

Jakie objawy powinny niepokoić?

Warto zwrócić szczególną uwagę na przebieg menstruacji. Istotne znaczenie ma odpowiedź na pytanie, czy obfity okres zaczął występować nagle. A może pojawiał się już wcześniej? Sprawdzanie obfitości miesiączki na podstawie zużycia tamponów lub podpasek nie zawsze jest miarodajne. Warto jednak przyjrzeć się bliżej, jak często dochodzi do wymiany środków higienicznych i z jaką częstotliwością mamy do czynienia z ich przeciekaniem. O zbyt obfitych miesiączkach może świadczyć konieczność zmiany podpaski lub tamponu nawet co godzinę.

Szczególnie niepokojące są objawy, takie jak:

  • utrata ponad 100 ml krwi menstruacyjnej;
  • zauważalne skrzepy krwi;
  • skłonność do szybkiego męczenia się;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • przedłużająca się miesiączka (powyżej 7 dni);
  • silne bóle menstruacyjne;
  • potrzeba wymiany podpasek co 1-2 godziny.

Spośród dodatkowych symptomów towarzyszącym kobietom warto wymienić: bladość i suchość skóry, duszności, bóle głowy i podbrzusza, przyspieszone tempo czy problemy z koncentracją.

Kiedy należy się udać do lekarza z obfitą miesiączką?

W przypadku młodych dziewczyn cykl menstruacyjny jeszcze się stabilizuje, więc często odbiega od normy. Wówczas mogą występować zarówno obfite okresy, jak i skąpe krwawienia. Podobnie jest w przypadku kobiet w okresie menopauzy. Układ hormonalny stopniowo wygasza funkcje jajników, co może przekładać się na zbyt obfite i długie miesiączki lub wręcz odwrotnie, występujące w skróconych okresach wraz z plamieniem. Każde zaburzenie miesiączkowania powinno być skonsultowane z lekarzem.

Co robić, gdy występuje obfita miesiączka? Jak zmniejszyć dokuczliwe objawy? Przede wszystkim warto zwrócić się po pomoc do ginekologa. Do specjalisty powinny się udać zwłaszcza kobiety, które ze względu na obfitość krwawienia zmuszone są do wymiany kilkunastu podpasek dziennie, z ryzykiem występowania niedokrwistości z powodu utraty żelaza, po powikłaniach wczesnej ciąży czy z zagrożeniem raka trzonu macicy.

Niezwykle istotne jest postępowanie diagnostyczne, które należy dopasować do wieku pacjentki. Z reguły ginekolog przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny oraz badanie fizykalne i USG. W leczeniu zachowawczym wykorzystuje się najczęściej farmakoterapię hormonalną, w tym doustne preparaty progestagenne, antykoncepcyjne lub wewnątrzmaciczne wkładki. W niektórych przypadkach sprawdzają się również niesteroidowe leki przeciwzapalne. U kobiet dojrzałych istnieje duże zagrożenie nowotworami dróg rodnych, natomiast u współżyjących regularnie ciążą pozamaciczną.

Domowe sposoby na obfity okres

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę nadmiernego krwawienia menstruacyjnego. W tym zakresie może pomóc jedynie lekarz ginekolog. Jeśli tylko wyrazi zgodę, można skorzystać z domowych sposobów. Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie – co na obfity okres? W zmniejszeniu krwawienia pomocna może okazać się zbilansowana dieta (np. ryby, rośliny strączkowe). Warto unikać picia mocnej kawy, alkoholu czy napojów energetycznych. Najlepiej zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego. Wskazane jest unikanie gorących kąpieli i powstrzymanie się przed ogrzewaniem podbrzusza termoforem.

Na zmniejszenie dolegliwości bólowych można zastosować miejscowe okłady, delikatne masowanie podbrzusza i techniki relaksacyjne. Podczas bolesnych miesiączek warto przyjmować witaminę A i C, żelazo oraz stosować odpowiednie zioła (np. pokrzywę, skrzyp polny, nagietek, rumianek, wyciąg z krwawnika czy napary z imbiru). Dla zapewnienia sobie maksymalnego komfortu należy zaopatrzyć się w podpaski na obfity okres. Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów higienicznych, które są dostępne w większych rozmiarach i charakteryzują się wysokim poziomem chłonności.