Leczenie odleżyn

Leczenie odleżyn – opatrunki i materace

Odleżyny są częstym i poważnym powikłaniem będącym wynikiem długotrwałej choroby. Na powstawanie odleżyn szczególnie narażeni są pacjenci stale unieruchomieni oraz z zaburzeniami krążenia. Leczenie odleżyn to trudny i długotrwały proces, który wymaga cierpliwości i systematyczności. Odpowiednia pielęgnacja pacjenta pozwoli zapobiec powstaniu niechcianych ran.

W grupie wysokiego ryzyka znajdują się osoby, które samodzielnie nie kontrolują oddawaniem moczu i stolca.

Znacznie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu odleżynom niż je leczyć, dlatego tak ogromne znaczenie ma odpowiednia profilaktyka przeciwodleżynowa. Zapobieganie powstawaniu odleżyn należy do jednych z trudniejszych zadań opiekuna zajmującego się osobą leżącą.

Profilaktyka przeciwodleżynowa polega na wczesnym rozpoznaniu objawów rozwijającej się odleżyny. Gdy opiekun zauważy zaczerwienione miejsce skóry, powinien od razu zareagować i zastosować produkty profilaktyczne, aby nie dopuścić do powstania zmiany na skórze, które mogą doprowadzić do ciężko gojącej się odleżyny.


Pojawienie się odleżyn zależy od wielu czynników. W niektórych przypadkach odleżyny mogą pojawić się pomimo starań opiekuna, jednak u większości chorych można zapobiec ich pojawieniu się. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kremów na odleżyny.

Cierpienie spowodowane odleżynami ma ogromny wpływa na stan fizyczny, jak i psychiczny chorego, dlatego bardzo ważne jest by zapobiec ich powstania oraz stosować wszystkie możliwe środki, które mogą uchronić przed ich pojawieniem się.

W swojej ofercie posiadamy bogaty asortyment produktów profilaktycznych między innymi kremy na odleżyny z cynkiem bądź z argininą, a także szereg innych kosmetyków, dzięki którym skóra zostanie prawidłowo oczyszczona, a narażone miejsca zabezpieczone przed pojawieniem się zaczerwienień.

Czym są odleżyny?

Odleżyna jest to uszkodzenie skóry i głębiej leżących tkanek. Jest to trudno gojąca się rana martwicza, która powstaje na skutek długotrwałego nacisku na elementy kostne.
W efekcie powstałego nacisku dochodzi do miejscowego niedokrwienia, które prowadzi do martwicy tkanek.

Odleżyna może wystąpić jako obszar zaczerwienionej skóry lub otwartej wrzodziejącej rany.

Zasadniczo w każdym miejscu ciała pacjenta może dojść do powstania odleżyn.
Szczególnie narażone są jednak miejsca, w których warstwa między tkanką kostną, a skórą jest stosunkowo cienka.

Najczęstszymi miejscami występowania odleżyn są okolice:

  • kości krzyżowej,
  • krętarza kości udowej,
  • kostki bocznej i przyśrodkowej
  • pięty.

Pozostałe przypadki obejmują okolice: łokci, kolan, potylicy, ucha i łopatki.

Jakie są produkty przeciwodleżynowe?

W leczeniu odleżyn stosuje się różnego rodzaju produkty przeciwodleżynowe.

Najczęściej stosowane produkty w profilaktyce i leczeniu odleżyn:

Opiekując się pacjentem narażonym na powstawanie odleżyn warto zaopatrzyć się w materac przeciwodleżynowy. W naszym sklepie oferujemy Państwu materac przeciwodleżynowy pneumatyczny bąbelkowy PROTECTOR I i rurowy PROTECTOR II.
Materac przeciwodleżynowy należy dobrać do konkretnych potrzeb pacjenta. Należy również pamiętać, że materace przeciwodleżynowe bąbelkowe można stosować u osób o maksymalnej wadze 130 kg. Jeżeli pacjent jest cięższy, należy wziąć pod uwagę zakup materaca rurowego.

Tego typu produkty służą odciążeniu narażonych na powstawanie odleżyn części ciała. Stosując krążek przeciwodleżynowy miejsca narażone na ucisk zostają uniesione i nie dotykają powierzchni łóżka, dzięki czemu ograniczają możliwość powstania rany.

Specjalistyczne opatrunki na odleżyny zostały stworzone z myślą o stworzeniu idealnego środowiska do regeneracji uszkodzonej tkanki. Srebro ze względu na swoje właściwości odkażające, dzięki którym bakterie oraz wirusy nie zagnieżdżają się we wnętrzu rany znalazło zastosowanie w leczeniu odleżyn.

Najczęściej wybieranymi opatrunkami na odleżyny ze srebrem są: Atrauman Ag ze srebrem, Suprasorb A+AG, Allevyn Ag ze srebrem, Aquacek Ag opatrunek ze srebrem, a także Karnosil – hydro-żel naprawczy z jonami srebra oraz Karnosil – naprawczo-kojący emolient z jonami srebra i karnozyną, a także ARGOTIAB krem i spray.

Wysoko wyspecjalizowane opatrunki na odleżyny hydrokoloidowe, zapewniają wilgotne środowisko rany oraz zmniejszają dolegliwości bólowe.

Codzienna pielęgnacja skóry jest bardzo ważna w profilaktyce odleżyn. Niezwykle duże znaczenia ma również obserwacja skóry pacjenta, dzięki czemu będzie możliwość szybszego zauważenia zmian już we wczesnym stadium. Dzięki temu łatwiej będzie można uniknąć bólu i zapobiec odleżynie.

Warto stosować kosmetyki z mocznikiem, które intensywnie nawilżają skórę np. Emulsja nawilżająca do skóry suchej Seni Care 4% mocznik, krem do suchej zrogowaciałej skóry mocznik 10% Seni Care czy Hexaflex Urea –krem do stóp z mocznikiem.

Codzienna higiena osoby narażonej na powstawanie odleżyn powinna opierać się na środkach delikatnych, mocno nawilżających oraz przyjaznym dla skóry pH, które nie naruszają naturalnej bariery hydrolipidowej skóry.
Do codziennego oczyszczania skóry narażonej na zaczerwienienia polecamy Odżywczy kremowy żel do mycia Seni Care z mocznikiem 3% , a także Delikatny żel myjąco-natłuszczający Seni Care.

Jeżeli Pacjent jest osobą leżącą polecamy kosmetyki, które można stosować bez użycia wody np. pianka myjąco-pielęgnująca Seni Care, pianki domycia Skin Care Tena Wash Mousse, szampon w piance Seni Care do mycia włosów bez użycia wody czy krem do myciaciała 3 w 1 Seni Care.
Aby łatwej rozprowadzić produkt polecamy zastosowanie myjek higienicznych.

Produktami niezwykle skutecznie wspomagającymi gojenie się ran poprzez regenerację tkanek jest roślinny opatrunek Hyperoil, który występuje w postaci żelu lub olejku.
Hyperoil jest mieszaniną dwóch wyciągów olejowych z Dziurawca zwyczajnego oraz Drzewa Neem.
Produkt ten nadaje się do wszystkich rodzajów ran: ostrych, przewlekłych, zainfekowanych, kłutych, ciętych i oparzeniowych.

Hyperoil dostępny jest w różnych pojemnościach, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią wielkość produktu dla siebie. Można zakupić również małą ampułkę 5ml na wypróbowanie i przetestowanie skuteczność tego wyrobu medycznego.

Jak leczyć odleżyny?

Leczenie odleżyn to ciężki i długotrwały proces. Należy uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym krótszy i bardziej efektowny będzie proces leczenia.

Każda podjęta próba leczenia odleżyn powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Znaleziono 34 produktów