Cewniki i worki

Cewniki urologiczne i worki do zbiórki moczu

Cewniki urologiczne i worki do zbiórki moczu przeznaczone są dla pacjentów z problemami urologicznymi. Założenie cewnika urologicznego i worka na mocz konieczne jest przede wszystkim u pacjentów, u których występuje zastój moczu. W celach leczniczych zastosowanie cewnika urologicznego i worka do zbiórki moczu jest niezbędne, gdy w sposób naturalny wydalenie moczu jest niemożliwe.

Czym jest cewnik urologiczny?

Cewnik urologiczny jest to rurka jednorazowego użytku, którą należy umieścić w szyi pęcherza moczowego, aby odprowadzić z niego mocz.


Jakie są rodzaje cewników urologicznych?

Wyróżniamy kilka rodzajów cewników urologicznych:

Cewnik Foleya – posiada balonik, który stabilizuje jego położenie i może pozostać w pęcherzu przez kilka dni
Cewnik Nelatona – używany jest do jednorazowego opróżnienia pęcherza
Cewnik Tiemanna – dedykowany pacjentom z przerostem prostaty
Cewnik zewnętrzny – zakładany jest mężczyznom bezpośrednio na prącie

Każdy z powyższych cewników urologicznych dostępny jest w różnych rozmiarach. Pod uwagę należy wziąć długość cewnika i jego średnicę.

Bardzo ważne jest aby odpowiednio dobrać rozmiar cewnika urologicznego, ponieważ pozwoli to zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym i uczuciu dyskomfortu podczas cewnikowania.

Pacjentami potrzebującymi cewnika na stałe są  m.in. osoby z pęcherzem neurogennym czy z chorobami neurologicznymi.

Czym jest cewnikowanie?

Cewnikowanie jest to zakładanie cewnika urologicznego, czyli cienkiej, elastycznej rurki połączonej ze zbiornikiem, czyli workiem na mocz.
Cewnik urologiczny umożliwia odprowadzenie moczu z układu moczowego osoby, która samodzielnie nie jest w stanie oddać moczu.
Jednak należy pamiętać, że cewnikowanie może być również stosowane z powodów diagnostycznych.

W niektórych przypadkach cewnikowanie konieczne jest po operacjach w obrębie układu moczowo-płciowego bądź układu pokarmowego, a także u osób utrzymywanych w śpiączce farmakologicznej, a czasami nawet u rodzących kobiet, które nie są w stanie opróżnić pęcherza.

We wszystkich powyższych przypadkach cewnik urologiczny zakładany jest możliwie na najkrótszy czas, ponieważ jego obecność sprzyja zakażeniom układu moczowego.

WAŻNE: Gromadzenie moczu w pęcherzu lub nerkach może prowadzić do uszkodzenia tych narządów, a w rezultacie do zakażenia dróg moczowych.

Refundacja NFZ na cewniki urologiczne.

Cewniki urologiczne dostępne są również w ramach refundacji NFZ.

W zależności od potrzeb lekarz może wypisać zlecenie na poniższe rodzaje cewników urologicznych:

  • cewniki zewnętrzne do 30 sztuk miesięcznie (P.094) – limit finansowania: 4,00zł/szt, Refundacja NFZ: 70% do limitu
  • cewniki urologiczne do 4 sztuk lub równowartość ich kosztu cewnik silikonowy (P.095) – limit finansowania: 4,00zł/szt, refundacja NFZ: 70% do limitu
  • cewniki jednorazowe urologiczne hydrofilowe do 180 sztuk miesięcznie lub zamiennie cewniki jednorazowe urologiczne niepowlekane do 180 sztuk miesięcznie (P.096)
    - cewniki jednorazowe urologiczne hydrofilowe gotowe do użycia: limit finansowania: 5,35zł/szt, refundacja NFZ: 100% do limitu
    - cewniki jednorazowe urologiczne hydrofilowe aktywowane wodą: limit finansowania: 2,60zł/szt, refundacja NFZ: 100% do limitu
    - cewniki jednorazowe urologiczne niepowlekane: limit finansowania: 0,80zł/szt, refundacja NFZ: 70% do limitu

Należy jednak pamiętać, że kwota, która jest powyżej limitu, musi zostać dopłacona przez pacjenta.

Worki do zbiórki moczu z refundacją NFZ.

Worków na mocz z refundacją NFZ w ramach limitu pacjent może wybrać do 12 sztuk na miesiąc bezpłatnie, zakładając, że sztuka kosztuje nie więcej niż 6,50zł.
Worki na mocz z refundacją NFZ można zakupić posiadając zlecenie wypisane przez lekarza o kodzie P.097. Refundacja NFZ wynosi 100% do limitu finansowania 6,50zł/szt. Wszystko co jest powyżej limitu pacjent pokrywa z własnej kieszeni.

Worki na mocz dostępne są o różnych pojemnościach i długościach drenu.
Podczas wymiany worka na mocz należy pamiętać o higienie i systematycznym opróżnianiu.

Zużyty worek na mocz należy umieścić w specjalnym woreczku na odpady, a następnie wyrzucić do kosza.
Znaleziono 19 produktów