Materace przeciwodleżynowe

Materace przeciwodleżynowe  to kluczowe produkty stosowane w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia odleżyn.

Polecane są osobom, które ze względu na swój chwilowy lub trwały stan zdrowia nie mogą samodzielnie się poruszać. U osób trwale unieruchomionych pozycje powinny być zmieniane regularnie, natomiast nie zawsze opiekun ma taką możliwość. Materace antyodleżynowe mają na celu zapewnienie osobie leżącej ruch, którego nie jest w stanie samodzielnie wykonać.

Powszechnie uważa się, że pojawienie się odleżyn świadczy o niewystarczającej pielęgnacji i opiece, jednak wiadome jest, że wystąpienie martwicy skóry zależy od wielu czynników i mimo największych starań opiekuna, u niektórych ciężko chorych pacjentów pojawią się rany mimo podejmowanych prób zapobiegania.


W procesie leczenia odleżyn najważniejsza jest regularna zmiana pozycji pacjenta. Do powstania owrzodzeń czy otwartych ran przyczynia się wiele czynników, jednak głównie zmiany powstają w wyniku zaburzeń ukrwienia, spowodowanych długotrwałym uciskiem na ciało pacjenta. Pierwszym sygnałem alarmującym o ryzyku powstania odleżyn jest obrzęk w miejscu ucisku, który z czasem się powiększa, a gdy dojdzie do otarcia z rany zaczyna wydobywać się płyn surowiczy.

Aby temu zapobiec należy we wczesnym stadium choroby wdrożyć profilaktykę przeciwodleżynową. Szybsze zauważenie zmian już we wczesnym stadium pomoże uniknąć bólu i powstania odleżyn. 

Materac przeciwodleżynowy to najczęściej stosowane zabezpieczenie przed trudno gojącymi się ranami.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy materacy p/odleżynowych pneumatycznych:

Obydwa powyższe materace wyposażone są w pompę zmiennociśnieniową. 

Należy pamiętać, aby materac dobrać do konkretnych potrzeb pacjenta biorąc pod uwagę zarówno stan zdrowia jak i wagę chorego.

Na materac przeciwodleżowy warto zastosować nieprzemakalny podkład wielokrotnego użytku, który zabezpieczy powierzchnię przed ewentualnym zamoczeniem i zabrudzeniem.

Znaleziono 3 produktów