Seniorzy z demencją i Alzheimerem zmagają się często z problemem nietrzymania moczu. Niektórzy podopieczni mają tendencję do niekontrolowanych zachowań. W zaawansowanym stadium schorzenia mogą na przykład zdejmować ubrania i pieluchomajtki. Czym objawia się demencja u osób starszych? Co robić, gdy chory grzebie w pampersie? Jak można temu zaradzić? Podpowiadamy.
Demencja u seniora
Otępienie jest najbardziej rozpowszechnione w populacji osób starszych. Szacuje się, że cierpi na nie ok. pół miliona Polaków, z czego połowa chorych zmaga się z chorobą Alzheimera. Rozpowszechnienie różnych postaci otępienia wzrasta po 50. roku życia. Statystyki wskazują, że mniej lub bardziej charakterystyczne objawy pojawiają się u ok. 6% osób w wieku 60-65 lat. Cechy otępienia wykazuje ok. 25% seniorów po 85. roku życia. Rocznie na świecie pojawia się prawie 8 milionów nowych przypadków.
Otępienie (demencja u seniora) stanowi określenie zaburzenia funkcji poznawczych. Sprowadza się do dysfunkcji w zakresie rozumienia, myślenia, orientacji, pamięci, liczenia, panowania nad emocjami, zdolności do uczenia się czy wysławiania. Przyczynia się do problemów z ocenąsytuacji, dezorientacji, zaburzeń nastroju, napadów agresji i błądzenia myślami. W większości przypadków prowadzi do obniżenia sprawności intelektualnej oraz spadku motywacji.
Do typowych objawów otępienia zalicza się:
- upośledzenie funkcji poznawczych – afazja (zaburzenie mowy), apraksja (trudności w planowaniu i wykonywaniu znanych ruchów), agnozja (wzrokowa, słuchowa bądź słuchowa);
- problemy z pamięcią krótkotrwałą i długotrwałą – chory może mieć kłopoty z zapamiętywaniem nowych informacji lub przypomnieniem sobie umiejętności wcześniej nabytych;
- upośledzenie myślenia abstrakcyjnego – problematyczna staje się wizualizacja danego przedmiotu czy wyjaśnienia znaczenia niektórych słów;
- niemożność zapanowania nad emocjami oraz reakcjami społecznymi – możliwe napady agresji (np. targanie na sobie odzieży bądź ściąganie pampersa), drażliwość lub znaczne obniżenie nastroju;
- zmiany osobowości – na przykład większa podejrzliwość, egocentryzm, rozchwianie emocjonalne.
Pieluchomajtki dla seniora czy pieluchy anatomiczne – co wybrać?
Opieka nad chorym z demencją i nietrzymaniem moczu (NTM) nie należy do łatwych zadań. Kluczowe znaczenie ma właściwe zabezpieczenie podopiecznego przed zabrudzeniami i przeciekami. W tym zakresie doskonale sprawdzą się odpowiednio dobrane wyroby chłonne. Spośród najbardziej polecanych produktów warto wymienić pieluchomajtki dla dorosłych oraz pieluchy anatomiczne mocowane przy pomocy majtek siatkowych. Wyroby chłonne tego typu można z łatwością dopasować do stopnia inkontynecji. Oferowane produkty występują w wielu rozmiarach i mają różny poziom chłonności.
W ofercie rynkowej można znaleźć pieluchomajtki na NFZ, które są przeznaczone dla osób ze średnim, ciężkim oraz bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Wymienione produkty chłonne doskonale chronią nie tylko przed przeciekami, ale też podrażnieniami i nieprzyjemnym zapachem. Oferowane pieluchomajtki są zapinane na rzepy lub wyposażone w regulowany pas biodrowy. Występują w wersji dla kobiet oraz mężczyzn.
Doskonałym wyborem dla osób mobilnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich są także pieluchy anatomiczne. Przede wszystkim idealnie dopasowują się do ciała, jak również gwarantują podwyższony komfort użytkowania. Są mniej zauważalne niż pieluchomajtki, dzięki czemu spełnią oczekiwania osób, którym zależy na zachowaniu większej dyskrecji. Doskonale sprawdzają się również w przypadku ciężkiej inkontynencji. Do maksymalnego zabezpieczenia łóżka przed wilgocią czy zabrudzeniami mogą posłużyć jednorazowe podkłady higieniczne.
Sprawdź: Jak zabezpieczyć chorego przed wypadnięciem z łóżka?
Alzheimer u seniora – jak zapobiegać ściąganiu pampersów?
Otępienie jest schorzeniem związanym ze starzeniem się populacji. Za najczęstszą formę demencji uznaje się chorobę Alzheimera, która występuje głównie po 65. roku życia. Z myślą o osobach wymagających stałej opieki i mających skłonność do rozbierania się czy ściągania pampersów powstała specjalistyczna odzież ochronna. Do grona najpopularniejszych produktów zalicza się przewiewne i nieprzemakalne body z zamkiem w kroku. Polecane jest zwłaszcza chorym na Alzheimera, leżącym i całkiem unieruchomionym.
Specjalistyczna odzież została zaprojektowana w taki sposób, by ograniczyć osobie z zaostrzonym otępieniem dostęp do pieluchomajtek czy pieluch anatomicznych. Jednocześnie ułatwia wykonywanie podstawowych czynności higienicznych wokół chorego. Kombinezony do zadań specjalnych posiadają w tylnej części nieprzemakalną wkładkę oraz długi zasłonięty suwak z zamkiem w kroku. Skutecznie chronią przed przemoczeniem ubranie, piżamę czy pościel. Są dostępne w wersji unisex i występują w wielu rozmiarach – od XS do XXL. Warto zainwestować w produkty, które zostały wykonane z miękkiej, elastycznej oraz oddychającej dzianiny bawełnianej. Mogą być noszone w ciągu dnia pod ubraniem lub jako zamiennik bielizny w nocy.