Przemoczony materac łóżka jest bardzo trudny w czyszczeniu. O ile najczęściej nie ma problemu z zewnętrzną częścią materaca, gdyż jest ona pokryta pokrowcem, który można zdjąć i wyprać, to gorzej wygląda sytuacja, gdy płyn np. mocz dostanie się w głąb i przemoczy materac. Dostająca się do środka materaca wilgoć może nie tylko skutkować nieprzyjemnymi zapachami, ale również powodować rozwój grzybów i bakterii. Jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem, a tym samym ochronić je przed zniszczeniem? Sprawdź jakie produkty możesz wykorzystać w tym celu.

Jak ochronić łóżko osoby leżącej?

Zabezpieczenie łóżka przez zmoczeniem jest ważne w przypadku, gdy korzysta z niego osoba, która boryka się z problemem nietrzymania moczu i/lub nietrzymania stolca. Pomimo tego, że w przypadku braku kontroli nad potrzebami fizjologicznymi wykorzystywane są specjalne wyroby chłonne jak np. pieluchy czy pieluchomajtki, dodatkowe zabezpieczenie łóżka może być bardzo pomocne. Nie zawsze indywidualne wyroby chłonne dadzą nam 100% ochronę przed przeciekaniem (np. w przypadku gdy osoba leżąca często zmienia pozycję ciała). Ponadto ochrona łóżka może zabezpieczyć materac przed zmoczeniem podczas zmiany pieluch, pieluchomajtek czy też majtek chłonnych.  

Ochrona łóżka przed moczeniem jest również ważna w przypadku opieki nad osobami, które czasowo lub stale są unieruchomione w łóżku - osobami starszymi, obłożnie chorymi, osobami z niepełnosprawnościami. W takim przypadku ochrona łóżka przez moczeniem dodatkowo wynika z faktu, że osoba leżąca wszystkie lub większość czynności wykonuje w łóżku. Osoby obłożnie chore nie są w stanie skorzystać z łazienki czy też usiąść przy stole, aby zjeść posiłek. Niejednokrotnie życie takiej osoby toczy się w łóżku, to tutaj spożywa ona posiłki, odbywa się jej toaleta czy też dbanie o codzienną higienę. 

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które stanowią dodatkową ochronę łóżka przed zmoczeniem. Należą do nich m.in. pokrowce, ochraniacze, prześcieradła i podkłady higieniczne. Z bogatego asortymentu produktów chroniących materace korzystają nie tylko osoby obłożnie chore, czy też osoby, które mają problem z kontrolowaniem swoich potrzeb fizjologicznych, ale również kobiety w okresie połogu. Są one również przydatne do ochrony materacy w łóżeczkach dzieci, szczególnie w czasie, gdy uczą się one spać bez pieluchy.  

Przydatne produkty do zabezpieczenia łóżka

Wybór materiałów ochronnych na łóżko jest bardzo duży. Najogólniej możemy je podzielić na produkty jednorazowego i wielorazowego użytku. 

  1. Do produktów jednorazowego użytku należą jednorazowe podkłady higieniczne. Podkłady jednorazowe stanowią dodatkowa ochronę przed zamoczeniem i zabrudzeniem. Kładziemy je na materac, na pościel, krzesło, fotel czy wózek inwalidzki na wypadek przypadkowego oddania moczu i podczas wykonywania czynności higienicznych. Są to wyroby chłonne, które są produkowane z delikatnej włókniny, która od spodu zabezpieczona jest nieprzemakalną folią. Jednorazowe podkłady higieniczne to wyroby medyczne, które są przebadane dermatologicznie. Dzięki częstej wymianie tych podkładów chronimy również skórę chorej osoby przed odleżynami i odparzeniami. Zużyty jednorazowy podkład higieniczny zwijamy  wyrzucamy do kosza. 
  2. Do produktów chłonnych wielorazowego użytku należą nieprzemakalne pokrowce, nakładki, ochraniacze na materac, nieprzemakalne prześcieradła, podkłady higieniczne wielorazowego użytku. Ich wspólną cechą jest to, że można je prać, można więc je używać wielokrotnie. Nieprzemakalne ochraniacze na materac to jednostronna ochrona zabezpieczająca przed przedostawaniem się wilgoci oraz zabrudzeń do wnętrza materaca. Kładzie się je na górnej, zewnętrznej części materaca. Większość tego typu ochraniaczy jest wyposażona w specjalne gumy wszyte na rogach, którymi zaczepia się ochraniacz o rogi materaca. Dzięki temu ochraniacz nie ślizga się i nie przemieszcza gdy pacjent śpi, rusza się lub wierci gdy odczuwa ból. Dostępne są również ochraniacze, które zakłada się na materac tak jak prześcieradło z gumką. Ochraniacze są grubsze od prześcieradeł, najczęściej są wykonane z delikatnych, paroprzepuszczalnych tkanin oraz wodoodpornej i nieprzemakalnej membrany. W podobny sposób skonstruowane są prześcieradła nieprzemakalne, przy czym są one cieńsze od ochraniaczy, najczęściej składają się z 2 warstw, z których jedna jest nieprzemakalna i chroni materac przed zamoczeniem i zabrudzeniem, a druga przyjemna w dotyku, oddychająca (np. bawełna, tencel, wiskoza, materiał frotte).

Jakie podkłady higieniczne wybrać?

Szeroki wybór podkładów higienicznych sprawia, że możemy dopasować produkt do naszych potrzeb. Wyroby jednorazowe są łatwe w użyciu i bardzo higieniczne (wykorzystany podkład wyrzucamy do kosza). Zaletą tych wyrobów chłonnych jest również to, że mają różne stopnie chłonności oraz występują w wielu różnych rozmiarach, np. jednorazowe podkłady higieniczne 90x60, 60x60, 60x40, 90x170. Możemy wybierać wśród jednorazowych podkładów Tena, Soni oraz Moli Care, które są szczególnie pomocne w przypadku:

  • zmiany pieluch u dorosłych i dzieci,
  • podczas codziennej higieny osoby leżącej,
  • przy zmianie opatrunków,
  • jako dodatkowa ochrona materacy i pościeli w przypadku osób stale unieruchomionych, szczególnie gdy doskwiera im nietrzymanie moczu (zwłaszcza gdy osoba chora często się moczy), biegunka, 
  • jako dodatkowa ochrona wózków inwalidzkich, krzeseł i foteli,
  • dla kobiet w trakcie połogu.

Zaletą wielorazowych podkładów higienicznych, jak np. prześcieradła jest m.in. to że można je prać i wykorzystywać wielokrotnie, będą więc bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Prześcieradła zapewniają ochronę całego materaca, są również bardzo wygodne, nie przesuwają się i nie szeleszczą. Zewnętrzna warstwa prześcieradeł nieprzemakalnych może wykonana np. z bawełny lub  materiału frotte, które są przyjemne w dotyku i oddychające. Są często wykorzystywane w przypadku do ochrony materaca osób leżących, przewlekle chorych, a także do ochrony materacy w łóżeczkach małych dzieci.