Problem nietrzymania moczu (NTM) może pojawić się niezależnie od płci czy wieku. Wstydliwa przypadłość dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnych sytuacjach. Szczególnie negatywny wpływ na jakość życia prywatnego ma nietrzymanie moczu podczas stosunku. Co robić, gdy dochodzi do zaburzeń czynności układu moczowego w sytuacjach intymnych? Jakie są sposoby leczenia tzw. inkontynencji? Podpowiadamy, jak sobie poradzić z tym problemem. 

Nietrzymanie moczu podczas stosunku 

Inkontynencja może występować okazjonalnie i mieć istotny wpływ na wiele sfer życia. W znacznym stopniu obniża poczucie własnej wartości. Nawet sporadyczne epizody popuszczania moczu mogą skutkować spadkiem pewności siebie oraz występowaniem stanów lękowych. Problem określany mianem NTM odnosi się także do sfery seksualnej. Niejednokrotnie przyczynia się do odczuwania zażenowania w trakcie stosunku czy nawet strachu przed kolejnym zbliżeniem. Z czasem może prowadzić do braku satysfakcji i rezygnacji z intymnych relacji. 

Mocz podczas stosunku to krępująca przypadłość, której doświadcza zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Problem ten może pojawić się chociażby po naturalnym porodzie lub na skutek chorób przewlekłych. Najczęściej wynika z osłabienia mięśni Kegla bądź infekcji układu moczowo-płciowego. Spowodowany jest regularnym naciskiem na cewkę moczową oraz pęcherz, do jakiego dochodzi podczas współżycia seksualnego. W przypadku mężczyzn ma związek z przerostem gruczołu krokowego. Nieleczone schorzenie może przyczyniać się do niekontrolowanego wycieku i ograniczać pełnię swobody w sypialni. 

Współżycie seksualne nie jest przyczyną inkontynencji. Nie doprowadza do osłabienia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy, które odpowiadają za trzymanie moczu. W nielicznych przypadkach może się jednak zdarzyć, że do mimowolnego wycieku dochodzi po dłuższej przerwie od ostatniego stosunku. Związane jest to z reakcją układu moczowo-płciowego na nową florę bakteryjną. U kobiet problem inkontynencji występuje niekiedy podczas orgazmu. Dzieje się tak ze względu na trudność zapanowania nad zwieraczem cewki moczowej. 

Co robić, gdy nie trzymamy moczu podczas stosunku? 

Dolegliwości związane z NTM warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Warto też zwrócić się po pomoc do urologa lub ginekologa, który zleci specjalistyczne badania i ustali przyczyny nietrzymania moczu. Ważne, by nie bagatelizować problemu, ponieważ nie zniknie on samoistnie.

W przypadku inkontynencji o lekkim i umiarkowanym nasileniu zalecane są ćwiczenia mięśni Kegla oraz dieta wspomagająca funkcjonowanie układu moczowego. Na zaawansowane nietrzymanie moczu w czasie stosunku może pomóc odpowiednio dobrana farmakoterapia i zmiana stylu życia. 

Jak sobie poradzić z problemem, który pojawia się w trakcie współżycia seksualnego? Istnieje kilka sposobów, by przynajmniej częściowo kontrolować potrzeby fizjologiczne podczas stosunku. Na nietrzymanie moczu spowodowane naciskiem na pęcherz mogą okazać się pomocne następujące zachowania profilaktyczne. 

  • Ograniczenie lub odstawienie napojów o właściwościach moczopędnych – niewskazane jest spożycie kawy, napojów gazowanych lub mocnej herbaty. Wymienione płyny stymulują pracę pęcherza moczowego. Alkohol zakłóca dodatkowo sygnały neurologiczne docierające z mózgu. Warto też zrezygnować z palenia papierosów. 
  • Opróżnianie pęcherza przed stosunkiem – może znacząco ograniczać występowanie problemu, jakim jest NTM podczas współżycia. Umożliwi zachowanie większego komfortu i swobody ruchów. Opróżnienie pęcherza przed stosunkiem wymaga odrobiny zorganizowania. Może jednak wpływać na satysfakcję z uprawiania seksu. 
  • Wybór odpowiedniej pozycji – siła nacisku na pęcherz moczowy zależy w dużej mierze od wybranej pozycji seksualnej. Największy nacisk na podbrzusze powoduje klasyczny układ. Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu powinny zdecydować się na zmianę pozycji seksualnej. 
  • Regularne ćwiczenia wspomagające pracę mięśni Kegla – mogą ograniczać stopień NTM. Dzięki nim znacznie łatwiejsze jest utrzymanie moczu i osiągnięcie większej satysfakcji seksualnej. Mięśnie dna miednicy u mężczyzn odpowiadają za utrzymanie dłuższej erekcji, a u kobiet wpływają między innymi na przebieg porodu siłami natury. 
  • Dbanie o higienę intymną przed i po stosunku – pozwala ograniczyć epizody nietrzymania moczu. Minimalizuje ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego. Pomocne bywa stosowanie odpowiednio dobranych środków higienicznych. Warto zaopatrzyć się w płyn i zestaw chusteczek do higieny intymnej. Podczas zbliżenia sprawdzą się ręczniki papierowe lub specjalne podkłady chłonne. 

Leczenie nietrzymania moczu 

Kluczową rolę odgrywa fizjoterapia oraz zmiana nawyków żywieniowych. Wskazane jest ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu, jak również zmniejszenie masy ciała. Co zastosować na nietrzymanie moczu? Leczenie powinno być dopasowane do postaci i stopnia NTM. Z reguły to długotrwały proces, więc warto zaopatrzyć się w środki higieniczne zabezpieczające przed podrażnieniami, wilgocią oraz namnażaniem się bakterii. W leczeniu zachowawczym znajdują zastosowanie wkładki urologiczne i majtki chłonne. W produkty tego typu warto zaopatrzyć się nawet przy niewielkim oraz sporadycznym NTM. 

O sposobie leczenia inkontynencji decyduje lekarz. Im szybciej zostanie wdrożona odpowiednia terapia, tym mniejsze poczucie dyskomfortu i bardziej widoczne efekty. Nietrzymanie moczu podczas stosunku znacząco wpływa na relacje intymne, dlatego nieoceniona jest pomoc specjalisty, który zajmie się ustaleniem przyczyny tego problemu. Obecnie wykorzystywane są metody leczenia pozwalające na całkowite wyeliminowanie niepożądanych objawów. Warto  wspomnieć, że NTM nie jest powodem, aby rezygnować ze współżycia. Z medycznego punktu widzenia nie istnieją przeciwwskazania do prowadzenia aktywnego życia seksualnego.