O nietrzymaniu moczu mówi się niekiedy tak, jakby był to problem, z którym zmagają się wyłącznie kobiety. Tymczasem może dotyczyć on również panów. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn i jak wygląda leczenie w ich przypadku?
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – opis problemu
Problem z nietrzymaniem moczu faktycznie występuje częściej u kobiet, co wynika z ich budowy anatomicznej, czy zmian zachodzących podczas porodu. Jednak pomimo tego, że skala problemu jest mniejsza u płci męskiej, nie można go bagatelizować. Mimowolne oddawanie moczu jest dla wielu osób czymś wstydliwym, co ma znaczny wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Niestety fakt, że jest to choroba niejednokrotnie traktowana jako temat tabu, nie ułatwia postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Dlatego nie warto wstydzić się tego problemu – jeśli dotyczy również Ciebie, dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Tym bardziej że jak się okazuje, nie jesteś w tym wszystkim osamotniony.
Nietrzymanie moczu dotyka nie tylko osoby w wieku podeszłym, ale i młodsze. Szacuje się, że cierpi na nie około 10% populacji po 30. roku życia i około 35% osób, które mają powyżej 60 lat. Spośród różnych rodzajów nietrzymania moczu najczęściej stwierdza się wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn? Tak naprawdę są one różne – od infekcji pęcherza moczowego po następstwa zabiegów chirurgicznych. Oto lista czynników, które mogą przyczynić się do powstania problemu z nietrzymaniem moczu u mężczyzn:
- leczenie operacyjne (prostatektomia, adenomektomia);
- powiększenie, zapalenie lub nowotwór prostaty;
- infekcje w obrębie układu moczowego;
- choroby przewlekłe (m.in. cukrzyca, choroba Parkisona i Alzheimera);
- zażywanie niektórych leków (m.in. tych o działaniu moczopędnym);
- neurogenna dysfunkcja pęcherza;
- mechaniczne uszkodzenie zwieracza i cewki;
- wady rozwojowe;
- udar mózgu;
- uszkodzenie rdzenia kręgowego;
- otyłość brzuszna;
Rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn
Nietrzymanie moczu u mężczyzn dzieli się na różne rodzaje. Ze względu na ilość moczu wydalanego mimowolnie w ciągu czterech godzin wyróżnia się kropelkowe (do 50 ml), lekkie, średnie, ciężkie oraz bardzo ciężkie (ponad 300 ml, co oznacza całkowitą utratę kontroli nad czynnościami fizjologicznymi).
Inny podział nietrzymania moczu u mężczyzn uwzględnia następujące rodzaje:
- naglące nietrzymanie moczu – nazywane również „nadreaktywnym pęcherzem”. Jak można domyślić się po nazwie, wiąże się z nagłą potrzebą oddania moczu. Może pojawiać się ona nawet do ośmiu razy dziennie, a także w nocy. Przyczyną tego rodzaju nietrzymania moczu u mężczyzn jest najczęściej zabieg w obrębie prostaty lub jej powiększenie.
- wysiłkowe nietrzymanie moczu – mimowolne oddawanie jego niewielkich ilości spowodowane jest m.in. kaszlem, śmiechem, kichaniem, a także podnoszeniem ciężkich przedmiotów. Z reguły pojawia się w wyniku operacji prostaty.
- kropelkowe nietrzymanie moczu – o tym rodzaju nietrzymania moczu u mężczyzn, mówi się, gdy w wyniku niecałkowitego opróżnienia pęcherza, niewielka ilość moczu wycieka tuż po wyjściu z toalety. Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn upatruje się przede wszystkim w powiększonej prostacie.
Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn?
Niezależnie od przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do specjalisty. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej, ponieważ umożliwia to zwiększenie skuteczności leczenia, a także poprawia komfort życia.
Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu? Zależy to od tego, co leży u źródła problemu. Postawienie diagnozy obejmuje zebranie szczegółowego wywiadu lekarskiego – specjalista zapyta Cię m.in. o choroby przewlekłe, przyjmowane leki, a także sytuacje, w których najczęściej dochodzi do mimowolnego oddawania moczu. W celu wykluczenia przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn pod postacią infekcji układu moczowego lekarz może zlecić badanie ogólne oraz posiew moczu.
W diagnostyce wykorzystuje się również badania urofluometryczne (mają one na celu określenie stopnia zalegania moczu po mikcji), badania ultrasonograficzne (pomagają ocenić stopień ruchomości cewki moczowej), cytoskopię (tj. wziernikowanie pęcherza moczowego), a także badania urodynamiczne (dzięki pomiarowi ciśnienia śródpęcherzowego pomagają określić dynamikę pracy pęcherza).
Po znalezieniu odpowiedzi na pytanie o to, co leży o podłoża problemu z nietrzymaniem moczu u mężczyzn, lekarz wdraża odpowiednie leczenie. Dzieli się ono na zachowawcze oraz operacyjne. Pierwsze z wymienionych obejmuje m.in. wykonywanie odpowiednich ćwiczeń umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie zwieracza, przyjmowanie leków (np. preparatów antycholinergicznych) oraz modyfikację dotychczasowego stylu życia. Ostatnia z wymienionych metod leczenia zalecana jest w przypadku, gdy przyczyną nietrzymania moczu u mężczyzn jest otyłość brzuszna.
Z kolei operacyjne leczenie nietrzymania moczu obejmuje m.in. zabiegi wykorzystujące taśmy, które wywierają ucisk na część opuszkową cewki moczowej. Tego typu metodę leczenia poleca się przede wszystkim pacjentom, u których stwierdzono małe lub średnio nasilone nietrzymanie moczu. Do innych metod zabiegowych zalicza się również ostrzykiwanie okolic zwieracza specjalnymi preparatami, które wywierają ucisk na cewkę moczową oraz implantacja sztucznego zwieracza cewki moczowej (jest to metoda, która przynosi najlepsze efekty u mężczyzn z bardziej zaawansowaną chorobą).
Domowe sposoby na nietrzymanie moczu u mężczyzn
Jako uzupełnienie zachowawczych lub operacyjnych metod wykorzystywanych w terapii nietrzymania moczu u mężczyzn, możesz sięgnąć po domowe sposoby. Wśród najpopularniejszych z nich wymienia się m.in. stosowanie wkładek urologicznych dla mężczyzn, a także majtek chłonnych dla mężczyzn.
Zarówno wkładki, jak i majtki przyczynią się do zwiększenia Twojego komfortu. Nie będziesz musiał już dłużej martwić się o to, że w czasie wysiłku fizycznego, czy różnych codziennych czynności powstanie nieprzyjemny zapach moczu. Wkładki urologiczne dla mężczyzn mają nie tylko różne rozmiary, ale i poziom chłonności. Dzięki temu będą pomocne, nawet jeśli ilość moczu jest większa. W sprzedaży dostępne są różnej jakości wkładki. Dlatego, aby kupić te najwyższej jakości, wybieraj produkt, który ma podwójne bariery przeciekowe, system aktywnej neutralizacji zapachu, szeroki pasek samoprzylepny (dzięki, któremu nie musisz obawiać się, że wkładka się przesunie), a także został przetestowany dermatologicznie i nie podrażnia skóry. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup wkładek pakowanych pojedynczo, których możesz dyskretnie nosić ze sobą w różne miejsca.
Innym rozwiązaniem jest zakup majtek chłonnych dla mężczyzn. Nie martw się o to, że będziesz czuł się w nich mało komfortowo – tego typu majtki, tak jak klasyczna bielizna dobrze dopasowują się do ciała (dostępne są w różnych rozmiarach). Poza tym w ich wkładzie chłonnym znajdują się specjalne mikrogranulki, które chronią przed powstawaniem przykrego zapachu moczu i dają uczucie suchości. Majtki chłonne będą lepszym wyborem niż wkładki, jeśli szukasz produktu bardziej chłonnego.