Nietrzymanie moczu jest problemem, który dotyka mężczyzn w różnym wieku. Zmagają się z nim nawet nastoletni chłopcy, u których dysfunkcja może prowadzić do wyobcowania społecznego i problemów psychicznych. Wstydliwa dolegliwość bowiem wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i budzi skojarzenia z brakiem higieny. Jeśli Twój chłopak cierpi na nietrzymanie moczu, poznaj bliżej mechanizm tej dolegliwości oraz sposoby ochrony przed nią, aby wesprzeć partnera.
Jak nietrzymanie moczu wpływa na codzienne życie?
Mocz ma wyjątkowo intensywną woń, którą trudno usunąć. O tym, jak trudne jest wyeliminowanie zapachu moczu, przekonali się m.in. opiekunowie osób starszych czy obłożnie chorych. Nietrudno więc zrozumieć, jak nietrzymanie moczu może wpływać na codzienne życie mężczyzny z taką dolegliwością.
Stopień trudności w rozwiązaniu tego problemu wzrasta wraz z intensywnością objawów. O ile w przypadku kropelkowej inkontynencji wystarczy cienka wkładka urologiczna, przy wysokim stopniu dysfunkcji jest niezbędne nie tylko stosowanie odpowiednich środków ochronnych, ale też tolerancja osób bliskich. Dla wielu mężczyzn z tą dolegliwością popuszczanie moczu zazwyczaj oznacza konieczność odseparowania się od otoczenia. Stronią od spotkań z przyjaciółmi, w pracy izolują się od kolegów i całkowicie rezygnują z życia kulturalnego czy aktywności sportowej. Unikają też współżycia seksualnego. Jeśli Twój partner zachowuje się w podobny sposób, niewykluczone, że zmaga się z podobnym problemem. Okazanie mu zrozumienia i wsparcia oraz namówienie na wizytę u specjalisty i stosowanie odpowiednich środków ochrony z pewnością pomoże unormować sytuację.
Skąd się bierze nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu u mężczyzn może wynikać z wielu przyczyn. Większość z nich jest podobna jak u kobiet, jednak istnieją też czynniki specyficzne dla płci. Do takich zalicza się między innymi przerost gruczołu krokowego (prostaty). Inne powody powstawania inkontynencji moczowej to:
- osłabienie mięśni dna miednicy lub zwieracza,
- nadreaktywność pęcherza, która polega na nagłym, niekontrolowanym kurczeniu się i rozkurczaniu mięśnia pęcherza,
- niedrożność ujścia pęcherza spowodowana np. przerostem prostaty,
- nieprawidłowe funkcje mięśni pęcherza,
- uszkodzenie nerwu,
- ograniczenia fizyczne lub umysłowe.
Wymienione wyżej przyczyny w większości przypadków są wynikiem zmian fizjologicznych i anatomicznych, na które mężczyzna nie ma wpływu. Zrozumienie tego problemu pozwala uniknąć posądzenia o brak higieny oraz pozwala na podjęcie odpowiednich kroków w kierunku wyleczenia dolegliwości. Jednocześnie w okresie przejściowym można stosować odpowiednie środki ochronne, takie jak pieluchomajtki czy wkładki urologiczne.
Jak zamaskować wstydliwy problem?
Mężczyzna, który cierpi na nietrzymanie moczu, musi się zmierzyć z dwoma problemami. Pierwszym jest popuszczanie płynu ustrojowego i moczenie nim bielizny. Im większy jest stopień nietrzymania moczu, tym wyższe ryzyko, że mokre plamy szybko pojawią się na spodniach. Drugą kwestią związaną z inkontynencją moczową jest towarzyszący jej nieprzyjemny zapach. Nie wystarczy tu jedynie systematyczne dbanie o higienę. Nawet kilka kropel moczu popuszczonych w bieliznę może być wyczuwalne dla otoczenia.
Na szczęście producenci artykułów higienicznych pomyśleli o panach w trudnej sytuacji. Mogą oni kupić w aptekach lub w sklepach internetowych specjalne majtki chłonne, wkładki urologiczne czy pieluchy anatomiczne dla mężczyzn. Mimo że wiele z tych produktów jest określana potocznie „pampersami” – w rzeczywistości mają one różne przeznaczenie oraz zakres ochrony.
Stopień nietrzymania moczu a wybór środków ochronnych
Jeśli Twój chłopak cierpi na nietrzymanie moczu i chcesz wesprzeć go w radzeniu sobie w tym problemem, pomóż mu w doborze odpowiednich środków ochrony i zachęć do ich stosowania. Dzięki temu bez ograniczeń będziecie korzystać z życia – zawodowego, sportowego, towarzyskiego czy erotycznego. Podstawowym kryterium wyboru powinien być stopień nietrzymania moczu. Znając go, dobierzesz produkt, który będzie miał odpowiednią chłonność. W sklepach internetowych i aptekach możesz kupić:
- pieluchy anatomiczne dla mężczyzn – są to specjalne środki ochronne kształtem i układem wypełnienia dopasowane do budowy anatomicznej mężczyzny. Są przeznaczone dla osób, u których stopień nietrzymania moczu jest wysoki. Ich noszenie wymaga też zakładania specjalnych siateczkowych majtek, które utrzymują pieluchę. Są łatwe do wymiany w każdych warunkach,
- pieluchomajtki – majtki chłonne są przeznaczone dla mężczyzn z ciężkim nietrzymaniem moczu i stolca. Przypominają tradycyjne dziecięce pampersy zapinane na bokach za pomocą przylepca lub rzepu,
- wkładki urologiczne – przypominają damskie podpaski, lecz są dostosowane do męskiej budowy anatomicznej. Mogą z nich korzystać mężczyźni z kropelkowym i średnim nietrzymaniem moczu.
Każdy z wymienionych produktów jest dostępny w kilku wariantach chłonności, a także rozmiarach. Dlatego można go precyzyjnie dopasować do potrzeb i wymieniać na mniej chłonne modele wraz z postępem procesu leczenia. Wszystkie pieluchomajtki, wkładki urologiczne i pieluchy anatomiczne dla mężczyzn mają specjalne wkłady neutralizujące zapach moczu. Są też oddychające, przewiewne i wygodne w noszeniu.