Na całym świecie, w związku z ciągłym rozwojem cywilizacji, a także postępującą urbanizacją, liczba niekorzystnych czynników wpływających na nasze zdrowie i życie drastycznie wzrosła. Moczenie nocne jest wywołane poprzez utratę kontroli nad pracą pęcherza. Ta niekomfortowa sytuacja w niektórych przypadkach jest zjawiskiem normalnym, jednak może również świadczyć o pewnych nieprawidłowościach w naszym ciele. Przeczytaj czym jest moczenie nocne, by w porę temu zapobiec.

Nocne moczenie – Czym jest?

Moczenie nocne u dorosłych jest schorzeniem, któremu poświęca się stosunkowo mało uwagi, a którego nie powinno się bagatelizować. Osoby nim dotknięte odczuwają znaczny spadek jakości życia oraz o wiele trudniej jest im wrócić do funkcjonowania społecznego bez barier.
Moczenie się w nocy u dorosłego to przewlekłe, wieloprzyczynowe zaburzenie, które utrudnia funkcjonowanie społeczne oraz zawodowe osób nim dotkniętych. Powszechnie problem ten kojarzony jest z procesem starzenia się. Nic bardziej mylnego, ponieważ w obecnych czasach dotyka on coraz więcej osób młodych. Poprzez wstyd oraz zażenowanie jest to zwykle ukrywana dolegliwość. Szacuje się, że tylko jedna na dziesięć osób zgłasza ten problem lekarzowi. Mimowolne oddawanie moczu w nocy, które występuje najczęściej u około 2% dorosłych, wiąże się z wieloma schorzeniami związanymi ze stylem życia, które mogą wymagać leczenia.

Kobiety cierpią na tę dolegliwość znacznie częściej niż mężczyźni. Moczenie nocne na tle nerwowym występuje w populacji kobiet aktywnych zawodowo, choć nasilenie dyskomfortu gwałtownie wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza po menopauzie.

Moczenie nocne u dorosłych przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn moczenia nocnego u dorosłych. Moczenie nocne u dorosłych może być objawem choroby, która jest ściśle związana z życiem każdego z nas.
Przyczyny moczenia nocnego u dorosłych:
  • palenie tytoniu 
  • cukrzyca 
  • problemy hormonalne
  • nadmiar kofeiny
  • częste infekcje układu moczowego 
  • wysokie ciśnienie krwi
  • duża ilość przyjętych płynów przed snem
  • mała pojemność pęcherza
  • otyłość
  • stres
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • zaburzona praca hormonu antydiuretycznego (ADH)
  • osłabienie mięśni dna miednicy w przebiegu porodu naturalnego
  • wyczynowe uprawianie sportu
  • okres menopauzalny i związany z nim niedobór estrogenów
Oprócz następstw natury psychicznej człowieka, która bezpośrednio wpływa na moczenie nocne na tle nerwowym , skutki nietrzymania moczu mogą również obejmować zmiany w okolicach miejsc intymnych, podrażnienia skóry, nawracające infekcje układu moczowego oraz zaburzenia snu.

Odczuwanie braku kontroli nad oddawaniem moczu w nocy może świadczyć o mimowolnym wycieku moczu bez powodu awarii mechanizmu blokującego pęcherz. Wyciek moczu może występować podczas snu, kaszlu, kichania, śmiechu lub podnoszenia ciężarów, a także podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

Przyczyną moczenia się w nocy u dorosłych są głównie zmiany w układzie mięśniowym dna miednicy. Ponadto takie zmiany mogą wynikać z:
  • przebytej ciąży i porodu,
  • urazów mechanicznych,
  • operacji chirurgicznych,
  • wad wrodzonych lub nabytych dolnych dróg rodnych oraz narządów płciowych.
Moczenie się w nocy u dorosłego występuje w różnych fazach snu, przeważnie w trakcie głębokiego snu. Najczęstszym czynnikiem odpowiadającym za moczenie nocne u większości osób jest zaburzenie czynności pęcherza oraz zmiany w uwalnianiu wazopresyny. Również czynniki genetyczne nie są bez znaczenia, ponieważ istnieją niepodważalne dowody na to, że uwarunkowania genetyczne są silnie powiązane z nocną mikcją.

Moczenie nocne na tle nerwowym często występuje z powodu silnych przeżyć emocjonalnych, do których można zaliczyć: utrata pracy, brak stabilności finansowej, problemy rodzinne, śmierć bliskiej osoby. Napięcie emocjonalne wpływa na osłabienie organizmu, przy czym staje się on bardziej podatny na infekcje oraz osłabia on pracę narządów wewnętrznych. Moczenie nocne na tle nerwowym jest reakcją silnie związana z układem nerwowym i chodź jest to naturalna kolej rzeczy, może wpływać na funkcjonowanie pęcherza moczowego.

Nocne nietrzymanie moczu – leczenie

W dokładnej diagnozie moczenia się w nocy przeprowadzonej przez lekarza, wywiad odgrywa kluczową rolę. Ma on wpływ na dobranie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Indywidualny wywiad jest podstawowym elementem pozwalającym na ocenę objawów towarzyszących dysfunkcji.
Niezależnie od wieku pacjentów w większości przypadków moczenie nocne u dorosłych jest wyleczalne, jednakże nieleczone, postępuje i doprowadza do degradacji. Im dłuższy czas dzieli od wystąpienia pierwszych objawów do zastosowania leków, tym gorsze są rokowania oraz efekty wprowadzonej terapii.

Należy pamiętać, że leczenie nocnego moczenia jest na ogół długotrwałym procesem, który należy prowadzić systematycznie oraz pod okiem wielu specjalistów. Podczas leczenia farmakologicznego każda osoba powinna dokładnie przestrzegać zaleceń, nie modyfikować dawek i nie przyjmować leków przeznaczonych dla innej osoby borykającej się z podobnym problemem.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów należy zastosować antybiotykoterapię oraz odpowiednie zabiegi chirurgiczne na nietrzymanie moczu. Z kolei lekarz chirurg lub urolog przeprowadzi zabieg taki jak operacja plastyczna cewki moczowej lub u mężczyzn zabieg częściowej lub całkowitej resekcji gruczołu krokowego.

Problem moczenia się w nocy u dorosłych wymusza również dobranie odpowiedniej fizjoterapii na nietrzymanie moczu. Najważniejsze zabiegi fizjoterapeutyczne obejmują trening mięśni dna miednicy, stymulację elektryczną. Innym rodzajem leczenia jest również zmiana stylu życia, zrzucenie zbędnych kilogramów, w tym nabycie nowych nawyków żywieniowych. Wyeliminowanie czynników ryzyka takich jak:
  • palenie tytoniu,
  • spożywanie alkoholu,
  • nadmiar kofeiny
  • przewlekły stres.
Ważne jest by wprowadzić zasady higieny oddawania moczu. Czynności te obejmują szereg działań mających na celu wywołanie świadomych zachowań i reakcji, kontrolujących mechanizmy związane z oddawaniem moczu. Regularne oddawanie moczu powoduje całkowite opróżnienie pęcherza, które w formie treningu o stałej regularności zapobiega wydostawaniu się moczu poza cewkę w sposób mniej kontrolowany. Leczenie zaparć również zmniejsza tłocznie brzuszną, opierającą się o pęcherz moczowy, co sprzyja efektom terapii.

Zabezpiecz się przed wilgocią podczas nocnego nietrzymania moczu

Moczenie nocne u dorosłych - zabezpieczenie się przed wilgocią jest istotne dla komfortu. Dodatkowa ochrona przed wyciekiem moczu jest możliwa dzięki użyciu różnych produktów w szczególności pieluch anatomicznych oraz majtek pielucho podobnych. W zależności od stopnia nocnego moczenia się istnieje cała gama produktów oraz środków pomocniczych dla osób z nietrzymaniem moczu.

Produkty te można dobierać w zależności od płci, wieku, poziomu samodzielności i rodzaju nietrzymania moczu. Zapewniają higienę miejsc intymnych oraz komfort osobom zarówno przed, jak i po operacji, a także w przypadkach, gdy leczenie nie jest skuteczne.

Dzięki swoim specjalnym właściwościom i wysokiej chłonności, produkty te pomagają utrzymać odpowiednią higienę i redukują nieprzyjemny zapach. Dzięki tym produktom wszystkie osoby dotknięte problemem nocnej mikcji, mogą przespać całą noc bez uczucia wilgotności oraz funkcjonować bez obaw na rynku pracy, podróżować, a nawet uprawiać sport bez obawy, że będą narażeni na nieprzyjemne sytuacje.

Problem nocnego moczenia się u dorosłych jest ciągle omawiany przez specjalistów oraz w środowisku medycznym. Wyszukiwane są coraz to lepsze metody radzenia sobie z tą uciążliwą dolegliwością. Wzrost poziomu edukacji zdrowotnej i dostępności specjalistów, pozwala zwracać większą uwagę na swoje zdrowie i jakość życia.