Pieluchomajtki lub majtki chłonne dla dorosłych są niezastąpione przy problemach z nietrzymaniem moczu lub inkontynencją kałową. Współcześnie tego typu produkty są bardzo wygodne, dyskretne i przede wszystkim skuteczne. Dość często zdarza się jednak, że pacjenci wzbraniają się przed ich noszeniem. Jak sobie radzić z tym problemem?

Kiedy warto zastosować pieluchomajtki dla dorosłych?

Używanie pieluchomajtek dla dorosłych wiąże się z pewnym tabu i dużą niechęcią, jednak w problemach z pęcherzem lub zwieraczami jest to niezastąpione rozwiązanie. Problem nietrzymania moczu najczęściej towarzyszy zaawansowanemu wiekowi. Zwykle utrata kontroli nad wypróżnianiem pojawia się też w późniejszych stadiach demencji. Wówczas pieluchy dla dorosłych są najlepszym rozwiązaniem – nie tylko pozwalają komfortowo spać lub wykonywać codzienne czynności, ale także zatrzymują nieprzyjemny zapach. Zdecydowanie ułatwiają również pracę opiekunom niesamodzielnych osób, pozwalając uniknąć częstego przebierania, sprzątania czy zmiany pościeli.

Zalety pieluchomajtek i innych środków chłonnych

Używanie pieluchomajtek lub tzw. pampersów dla dorosłych może się wielu starszym osobom bardzo źle kojarzyć, jednak warto pamiętać, że jest to sposób na zachowanie większej niezależności. Dzięki majtkom chłonnym, wkładkom urologicznym lub innym tego rodzaju produktom można się poczuć znacznie bardziej swobodnie. Jeśli dana osoba jest samodzielna i sprawna, a niekontrolowany wyciek moczu lub inkontynencja kałowa powstrzymują ją przed normalnym funkcjonowaniem, kontaktami towarzyskimi itp., na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie. Nowoczesne środki tego typu mają wiele zalet, takich jak:

  • przepuszczanie powietrza – dzięki temu, że materiał „oddycha”, pieluchomajtki są znacznie bardziej komfortowe, nie powodują powstawania odparzeń ani podrażnień;
  • właściwości antybakteryjne, dzięki którym zatrzymują nieprzyjemne zapachy;
  • neutralność dla skóry – potwierdzona testami dermatologicznymi;
  • anatomiczny kształt – odpowiedni fason zapewnia przede wszystkim wygodę i swobodę ruchów;
  • dyskrecja noszenia – użyte materiały i fasony sprawiają, że pieluchomajtki i inne podobne produkty nie odznaczają się pod ubraniem i mogą być właściwie niezauważalne.

Majtki chłonne i pieluchomajtki dla dorosłych – jak się przekonać do ich noszenia?

Zachęcenie do używania środków chłonnych może być trudne, a podejście do tego tematu powinno zależeć od pacjenta. Jeśli masz do czynienia z osobą świadomą i sprawną intelektualnie, najlepiej podziała przedstawienie zalet i korzyści z używania pieluchomajtek czy też majtek chłonnych. Warto podkreślić, jakie możliwości dadzą osobie cierpiącej na nietrzymanie moczu lub inkontynencję kałową – np. wyjście na spacer, do sklepu, spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi itd. Warto kupić najwyższej jakości pieluchomajtki dla dorosłych i podkreślić, że są one znacznie przyjemniejsze w użytkowaniu niż środki, z którymi pacjent mógł mieć wcześniej do czynienia. Dobrym pomysłem może być umówienie się na zastosowanie wybranego środka chłonącego „na próbę” – w celu sprawdzenia, czy faktycznie jest to tak nieprzyjemne doświadczenie. Rozwiązaniem może być również odwołanie się do empatii pacjenta – podkreślenie, że użytkowanie pieluch lub wkładek na nietrzymanie moczu będzie ogromnym ułatwieniem również dla opiekuna.

W przypadku osób z demencją lub zaburzeniami psychicznymi postępowanie jest niestety trudniejsze. Warto się upewnić, że pacjent jest pod dobrą opieką, zażywa przepisane mu leki, a w razie potrzeby uczęszcza na terapię. Niekiedy konieczne jest zastosowanie „podstępu”. Jeśli prośby nie dają skutku, a problemy z nietrzymaniem moczu nie są bardzo duże, można rozpocząć od stosowania wkładek urologicznych, które są bardzo dyskretne i praktycznie niezauważalne. Ważna jest konsekwencja – mimo porażek warto ponawiać próby. Bardzo możliwe, że po pewnym czasie osoba chora przestanie się buntować lub wręcz dostrzeże korzyści ze stosowania środków chłonnych.

Jak dobrać wkładki na nietrzymanie moczu lub pieluchomajtki?

Dobór środków chłonnych zależy między innymi od tego, jaki jest stopień nietrzymania moczu u danej osoby. Ponadto w przypadku majtek chłonnych czy pieluchomajtek trzeba wybrać właściwy rozmiar – zbyt mały będzie uciskał i powodował otarcia, a zbyt duży może niedostatecznie przylegać do ciała i spadać. 

Jak zatem dobrać rozmiar pieluchomajtek? Wybiera się go zgodnie z rozmiarem noszonej bielizny lub wymiarami podanymi przez producenta. Obecnie można bardzo łatwo kupić pieluchomajtki online, a dostępność rozmiarów jest bardzo szeroka. Ważna jest również chłonność produktu. W przypadku niezbyt dużych problemów (np. przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu) można kupić wkładki na nietrzymanie moczu, które przypominają klasyczne podpaski. Przy większej ilości oddawanej w niekontrolowany sposób uryny wskazany będzie zakup pieluchomajtek lub pieluch. Zwykle są one wyposażone w oznaczenia chłonności według poniższego schematu:

  • kropelkowe: do 50 ml,
  • lekkie: 50-100 ml,
  • średnie: 100-200 ml,
  • ciężkie: 200-300 ml,
  • bardzo ciężkie: powyżej 300 ml.

Pod uwagę należy brać ilość moczu wydalanego w ciągu 4 godzin. Należy pamiętać, że im bardziej chłonny produkt, tym użyte materiały są grubsze, dlatego warto zadbać o dobór odpowiedniego rodzaju pieluchomajtek lub majtek chłonnych, szczególnie jeśli ważnym czynnikiem jest dyskrecja. Przy dobrze dobranej ochronie przekonanie dorosłego pacjenta do jej noszenia będzie znacznie łatwiejsze!