Nietrzymanie moczu to powszechna dolegliwość, która jednak zwykle wiąże się ze skrępowaniem i wieloma trudnościami. Nic więc dziwnego, że cierpiące na nią osoby szukają różnych sposobów na przynajmniej częściowe zredukowanie objawów. Jednym z pomysłów może być zmniejszenie ilości spożywanych płynów. Czy ograniczenie picia przy nietrzymaniu moczu to dobry pomysł?
Czym jest nietrzymanie moczu i jakie są jego przyczyny?
Poprzez nietrzymanie moczu określa się mimowolne gubienie uryny (jej wyciekanie z dolnych dróg moczowych). Jest to powszechny problem, który według badań może dotyczyć aż 30% kobiet i 23% mężczyzn w Polsce. Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. Dotyka ono zazwyczaj osób w podeszłym wieku, ale nie jest to regułą. U pań sprzyjają temu schorzeniu przede wszystkim:
- ciąża,
- poporodowe kłopoty z układem moczowo-płciowym,
- choroby układu nerwowego,
- schorzenia wieku podeszłego,
- zaburzenia metaboliczne.
- Natomiast u mężczyzn nietrzymanie moczu pojawia się najczęściej w wyniku:
- chorób układu nerwowego,
- schorzeń wieku podeszłego,
- zaburzeń metabolicznych,
- powiększonej prostaty,
- osłabienia mięśni gładkich zwieracza,
- nadreaktywnego pęcherza,
- rozwijającego się guza,
- schorzeń neurologiczno-psychicznych.
Wyróżnia się również kilka rodzajów nietrzymania moczu i różne stopnie zaawansowania schorzenia.
Nietrzymanie moczu – rodzaje
Podstawowe typy przewlekłego nietrzymania moczu to:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- nietrzymanie moczu z nagłym parciem,
- nietrzymanie moczu z przepełnienia.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) występuje najczęściej i spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie są w stanie prawidłowo zaciskać cewki moczowej. W związku z tym podczas wysiłku, a także kichania, kaszlu czy śmiechu dochodzi do wycieku moczu.
Nietrzymanie moczu z naglącym parciem jest z kolei spowodowane nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Wówczas pęcherz kurczy się nagle i zbyt wcześnie, zanim zostanie zapełniony. Dolegliwość objawia się z reguły występowaniem nagłej, silnej potrzeby oddania moczu i zazwyczaj w ciągu kilku sekund dochodzi do jego wypływu. Parcie pojawia się zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego pacjenci zwykle muszą kupić majtki chłonne/pieluchomajtki i nosić je przez całą dobę.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia występuje, gdy mocz zalega w pęcherzu, co prowadzi do jego powiększenia, napięcia i wzrostu ciśnienia. Efektem jest okresowe gubienie niewielkich ilości moczu, a dolegliwość najczęściej jest powikłaniem cukrzycy lub niedokrwistości złośliwej. Zdecydowanie rzadziej zdarza się nietrzymanie moczu spowodowane zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, powodującymi utratę kontroli potrzeby oddawania moczu.
Nietrzymanie moczu – czy ograniczenie płynów to rozwiązanie?
Pacjenci, którym nagle zaczyna doskwierać nietrzymanie moczu dowolnego typu, często są zaskoczeni i szukają rozwiązań na własną rękę. Dość logicznym pomysłem wydaje się ograniczenie ilości spożywanych płynów. Mniej płynów to bowiem znacznie mniejsze parcie na cewkę moczową i mniej „wypadków”. Organizm potrzebuje jednak określonej ilości wody w ciągu dnia (zwykle 1,5 – 2 l w zależności od wagi, wieku i stopnia aktywności). Jej niedostarczanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne – przede wszystkim upośledzać pracę nerek i prowadzić do odwodnienia organizmu. Ponadto picie zbyt małej ilości płynów spowoduje również zmniejszenie pojemności czynnościowej pęcherza moczowego. W efekcie parcie na pęcherz może się pojawiać znacznie częściej, nawet przy jego niewielkim wypełnieniu. A zatem ograniczenie przyjmowanych płynów może wręcz nasilić objawy nietrzymania moczu.
Nietrzymanie moczu a dieta – czego unikać?
Nawet w nietrzymaniu moczu organizm potrzebuje przynajmniej ok. 1,5 – 2 l płynów dziennie. Najlepiej, by była to czysta woda. Można stosować dodatki smakowe takie jak owoce (np. cytryna, choć u niektórych cytrusy wpływają na podrażnienie pęcherza moczowego) lub zioła (np. mięta). Można również pić herbaty owocowe i ziołowe, kawę zbożową, ewentualnie naturalne soki wymieszane z wodą (należy jednak pamiętać, że soki zwykle mają wysoką zawartość cukru). Należy jednak uważać na niektóre zioła (np. pokrzywę) oraz owoce takie jak arbuz czy czereśnie – mają one bowiem działanie moczopędne.
Na pewno warto jednak zrezygnować z kilku rodzajów napojów, takich jak:
- napoje gazowane – moczopędne,
- napoje z kofeiną/teiną (kawa, herbata, energetyki) – moczopędne,
- sok z grejpfruta – moczopędny,
- alkohol – zaburza odbiór sygnałów neurologicznych.
- Ponadto niekorzystnie mogą działać:
- palenie papierosów,
- pikantne potrawy,
- tłuste dania,
- bardzo obfite posiłki.
Należy jeść regularnie, spokojnie, małymi porcjami, dbając o odpowiednią podaż wszystkich składników odżywczych. Powinno się pilnować prawidłowej masy ciała, ponieważ nadwaga i otyłość mogą wzmacniać objawy nietrzymania moczu.
Nietrzymanie moczu – jak sobie radzić z problemem?
Oczywiście dieta to nie jedyny sposób radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. W przypadku odmiany wysiłkowej bardzo pomocne mogą być ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) – kobiety powinny je wykonywać również profilaktycznie. Gdy nie ma możliwości ograniczenia objawów, trzeba się nauczyć żyć z nietrzymaniem moczu. Obecnie bardzo łatwo można zamówić majtki chłonne lub wkładki urologiczne online – dyskretnie i bez wychodzenia z domu. Ich użytkowanie jest bardzo wygodne i pozwala przede wszystkim poczuć się swobodnie w każdej sytuacji. Nowoczesne pieluchomajtki są bardzo funkcjonalne i wcale nie trzeba się obawiać czy wstydzić ich użytkowania!