Problem nietrzymania moczu (inkontynencji) dotyka nie tylko osoby obłożnie chore, niepełnosprawne i w zaawansowanym wieku. Przypadłość ta coraz częściej dotyczy też ludzi aktywnych zawodowo i towarzysko, będących w wieku określanym jako produkcyjny. Niestety nietrzymanie moczu nie jest schorzeniem dyskretnym – powoduje widoczne zabrudzenia odzieży i nieprzyjemny zapach. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie środki ochrony, do których zaliczają się majtki chłonne.

Środki higieniczne dla osób z problemem nietrzymania moczu


Nietrzymanie moczu jest na tyle poważnym problemem, że na rynku można spotkać wiele produktów zapewniających ochronę przed moczeniem. Standardowo wiele z nich jest przeznaczonych dla małych dzieci, które nie kontrolują jeszcze mikcji z powodu poziomu rozwoju i braku wykształconych odruchów. Produkty przeznaczone dla osób dorosłych charakteryzują się podobną budową i działaniem. Są jednak przeznaczone dla użytkowników, którzy nie kontrolują oddawania moczu z przyczyn zdrowotnych lub z powodu zaburzeń psychicznych. Z tego powodu wyróżniają się większymi rozmiarami i różnym poziomem chłonności.

Wśród wyrobów higienicznych przeznaczonych do ochrony przed nietrzymaniem moczu są dostępne:
•    wkładki urologiczne,
•    pieluchomajtki,
•    majtki chłonne,
•    pieluchy anatomiczne.
Poszczególne produkty znajdują uzasadnione zastosowanie w różnych sytuacjach i powinny być dobrane pod względem rozmiaru oraz poziomu chłonności.

Czym wyróżniają się majtki chłonne?


Majtki chłonne są produktem higienicznym przeznaczonym dla osób, które cierpią na średnie lub ciężkie nietrzymanie moczu, a jednocześnie są sprawne fizycznie. Produkt ten jest szczególnie zalecany osobom aktywnym zawodowo, towarzysko i społecznie, także tym uprawiającym sport. Pozwala na to jego forma, gdyż majtki chłonne w wyglądzie i sposobie noszenia przypominają tradycyjną bieliznę. Różnica pomiędzy damskimi figami czy męskimi bokserkami a wyrobem higienicznym sprowadza się do umieszczenia w jego wnętrzu specjalnego wkładu chłonnego.

Majtki chłonne:

•    są wykonane z lekkiej, elastycznej dzianiny, która doskonale przylega do ciała,
•    mogą być noszone nawet pod ciasnym ubiorem, gdyż nie są pod nim widoczne,
•    zapewniają komfort ze względu na przewiewność i przyjazny kontakt ze skórą,
•    dzięki stałym, zintegrowanym wkładkom skutecznie chronią przed moczeniem odzieży – wkładka nie przesuwa się podczas chodzenia, biegania czy treningu,
•    skutecznie neutralizują nieprzyjemny zapach moczu,
•    dzięki dostępności wielu rozmiarów i poziomów chłonności mogą być dopasowane do potrzeb i nasilenia problemu osoby z nietrzymaniem moczu.

Majtki chłonne – odpowiedni dobór rozmiaru


Wśród cech różnicujących produkty z tej kategorii można wymienić ich przeznaczenie dla użytkowników konkretnej płci. Odmienność tych produktów wynika przede wszystkim z różnic w budowie anatomicznej pań i panów. Wybierając produkt przeznaczony dla danej płci, można mieć pewność, że będzie on najintensywniej wchłaniał mocz w strategicznych miejscach. Natomiast majtki chłonne męskie i majtki chłonne dla kobiet mają taką samą budowę, dlatego są uniwersalne. Aby kupić pieluchomajtki lub majtki chłonne z dostawą do domu, trzeba też wiedzieć, jaki wybrać rozmiar i poziom chłonności. Pierwszy ma znaczenie dla komfortu noszenia, drugi – dla skuteczności ochrony.

Warto pamiętać, że dopasowanie rozmiaru majtek chłonnych jest jednym z warunków zachowania dyskrecji i wygody. Zbyt obcisłe będą powodować ucisk tkanek miękkich, cały czas przypominając o swojej obecności. Może to niekorzystnie wpływać na psychikę użytkownika, który odniesie wrażenie, że jego problem jest dostrzegalny dla wszystkich. Natomiast wybór zbyt luźnych majtek chłonnych będzie się wiązał z ryzykiem ich zsuwania się oraz wyciekania moczu po bokach i brudzenia odzieży.

Trzy poziomy chłonności majtek chłonnych


Aby dyskretnie kupić z dostawą majtki chłonne, trzeba też dopasować ich poziom chłonności.  Nietrzymanie moczu jest klasyfikowane pięciostopniowo, od postaci kropelkowej po bardzo ciężką. Przy pierwszym stopniu oraz przy lekkim nietrzymaniu moczu skuteczną ochronę zapewnia wkładki urologiczne. Natomiast majtki chłonne są zalecane dla osób ze stopniem średnim (100-200 ml) i ciężkim (200-300 ml). Stopień bardzo ciężki zazwyczaj dotyczy osób leżących, niesprawnych fizyczne, sparaliżowanych, które wymagają już stosowania pampersów.

Oto niektóre wybrane majtki chłonne dla kobiet i mężczyzn w zależności od poziomu NTM:
•    Seni Active Plus przy ciężkim nietrzymaniu moczu,
•    Seni Active Normal i Plus oraz TENA Pants ProSkin Normal przy średnim nietrzymaniu moczu,
•    TENA Pants ProSkin Plus i Super przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu,
•    Seni Active Super przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu.

Majtki chłonne zapewniają dyskrecję każdej osobie, która cierpi na nietrzymanie moczu, a nie chce wycofywać się z życia zawodowego i towarzyskiego. Dyskrecję zapewnia też fakt, że majtki chłonne i pieluchomajtki można kupić z dostawą do domu, bez potrzeby osobistej wizyty w sklepie.