Problem inkontynencji moczowej dotyczy głównie osób obłożnie chorych i z dolegliwościami układu moczowego. Nietrzymanie moczu to wstydliwa przypadłość, która powoduje nie tylko dysfunkcje natury fizycznej czy społecznej. Wyjątkowo kłopotliwe jest odczuwanie nieprzyjemnego zapachu moczu zarówno przez podopiecznych, jak i ich opiekunów. Czy istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem? Jakie metody można zastosować w warunkach domowych? Zapraszamy do lektury! 

Nieprzyjemny zapach moczu w pomieszczeniu – przyczyny 

Istnieje wiele czynników, które mogą odpowiadać za powstawanie intensywnej i drażniącej woni amoniaku. W głównej mierze są to bakterie namnażające się w błyskawicznym tempie w sprzyjających warunkach. Na aktywność drobnoustrojów ma wpływ ciepłe oraz wilgotne środowisko. Nieprzyjemny zapach moczu w domu pojawia się zwykle w pomieszczeniu, w którym od dłuższego czasu przebywa osoba z ograniczoną mobilnością ruchową lub sprawnością umysłową. Może też być wyczuwalny nawet po incydentalnym zabrudzeniu kanapy lub dywanu.

Za nietypowy zapach moczu często odpowiadają różnego rodzaju choroby. Zaliczyć do nich można dolegliwości towarzyszące schorzeniom, tj.: kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy, zaburzenia wątroby lub trzustki czy hiperglikemia. Niejednokrotnie sygnalizuje infekcje dróg moczowych czy grzybicze pochwy. Do powstawania brzydkiego zapachu uryny może przyczyniać się także nieodpowiednia dieta. Związane jest to ze spożyciem niektórych produktów spożywczych, takich jak: aromatyczne i orientalne przyprawy, czosnek czy szparagi. Niekiedy bywa skutkiem przyjmowania witamin z grupy B. Intensywna woń może też być objawem niewystarczającego nawodnienia organizmu. 

Z problemem nietrzymania moczu zmaga się wiele osób obłożnie chorych, nie mogących poruszać się samodzielnie oraz załatwiać potrzeb fizjologicznych. W takim przypadku pomoc opiekuna jest niezbędna i nieoceniona. Niezależnie od tego, czy chory przebywa w placówce opiekuńczej czy pozostaje pod opieką bliskich w domu. Należy dołożyć wszelkich starań, by systematycznie zapobiegać wnikaniu uryny w materac i pościel. W przeciwnym razie brzydki zapach moczu w mieszkaniu jest trudny do zneutralizowania. Bez zastosowania odpowiednich środków może utrzymywać się w domowym wnętrzu przez długi czas. 

Domowe sposoby na pozbycie się zapachu moczu 

  1. Przygotowanie mieszanki sody oczyszczonej z wodą jest jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnej woni amoniaku. Przygotowaną miksturę należy wetrzeć w zanieczyszczoną powierzchnię, następnie chwilę zaczekać i pozwolić by dokładnie wsiąkła. Po kilku minutach można usunąć pozostałości, które są źródłem przykrego zapachu. Na koniec warto przemyć wszystko octem. 
  2. Zastosowanie nadtlenku wodoru jest skutecznym sposobem na zneutralizowanie zapachu uryny. Wodę utlenioną należy wetrzeć w zabrudzone miejsca, a następnie przemyć mydłem lub preparatem do mycia tkanin. Nadtlenek wodoru może być szkodliwy dla niektórych materiałów. Z tego względu podczas użycia wody utlenionej trzeba zachować szczególną ostrożność. 
  3. Wykorzystanie przekrojonych połówek cytryny lub soku z tych cytrusów zmieszanego z wodą pozwoli też szybko zneutralizować nieprzyjemny zapach. Gotową mieszankę najlepiej wlać do butelki z atomizerem oraz spryskać zabrudzone powierzchnie. Warto też zmiksować cytrynę wraz ze skórką i tak przygotowaną papkę pozostawić na zanieczyszczonych przedmiotach. Po wyschnięciu mikstury pozostałości można usunąć odkurzaczem. 
  4. Popularnym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnej woni jest przysypanie zabrudzeń mąką kukurydzianą, która doskonale wchłania brud oraz wilgoć. Wystarczy wysypać niewielką ilość produktu na plamy i delikatnie potrzeć o brudny materiał. Na koniec należy wszystko spłukaćprzy użyciu wody. 

Jak wywabić zapach moczu z materaca? 

Przede wszystkim warto zadbać o regularne czyszczenie plam. W celu zmniejszenia stężenia moczu, niezbędne jest zmycie zabrudzenia z powierzchni materaca. W pierwszej kolejności należy przemyć takie miejsce zimną wodą. Następnie warto użyć papierowych ręczników, które po delikatnym dociśnięciu do tkaniny wchłoną nadmiar wilgoci. Plama powinna zniknąć całkowicie, ale czasami konieczne będzie powtórzenie tych czynności kilka razy. Aby zneutralizować nieprzyjemny zapach, najlepiej zastosować jeden z wymienionych wcześniej domowych sposobów. 

W przypadku braku oczekiwanych rezultatów warto zaopatrzyć się w profesjonalne środki czystości, które znajdują zastosowanie w szpitalach, placówkach opiekuńczych czy hospicjach. W ofercie rynkowej dostępne są preparaty skutecznie neutralizujące woń uryny oraz usuwające zabrudzenia organiczne. Spośród polecanych produktów warto wymienić neutralizator zapachów, którego formuła bazuje na naturalnych składnikach. Produkt występuje w opakowaniach o pojemności 250, 500 lub 750 ml i w różnych wariantach zapachowych. Wykazuje dużą skuteczność w walce z nieprzyjemną wonią czy plamami.

Odpowiednia pielęgnacja chorego 

Za intensywny zapach moczu w pomieszczeniu mogą odpowiadać źle dobrane środki higieniczne. Niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja podopiecznego, która powinna opierać się na stosowaniu delikatnych preparatów myjących oraz odpowiednio dopasowanych wyrobów chłonnych. Należy zadbać o częste zmienianie środków higienicznych i dobór właściwego rozmiaru. Kluczowe znaczenie ma także dopasowanie produktów chłonnych do stopnia nietrzymania moczu.

W przypadku kropelkowej i lekkiej inkontynencji moczowej idealnie sprawdzą się wkładki urologiczne oraz majtki siatkowe. Na nietrzymanie moczu o średnim nasileniu warto wybrać podkłady higieniczne z pochłaniaczem wilgoci i zapachów. Opłacalna jest także inwestycja w majtki chłonne, które stanowią doskonałą ochronę przed wyciekami. Wyroby tego typu ograniczają też ryzyko powstawania podrażnień czy odparzeń. Polecanym wyborem na inkontynencję w stopniu ciężkim są pieluchomajtki na rzepy lub z regulowanym pasem biodrowym.