Jesteś opiekunem osoby leżącej i zastanawiasz się, jaki wyrób chłonny będzie dla niej najlepszy? Do wyboru masz wiele produktów, o różnym poziomie chłonności i rozmiarze. Podpowiemy Ci, który z nich kupić, aby zapewnić choremu najwyższy poziom komfortu. 

Jaki jest stopień nietrzymania moczu u osoby leżącej?

Dobór środków chłonnych zależy m.in. od stopnia nietrzymania moczu. Jak go określić? Biorąc pod uwagę ilość mimowolnie wydalanego moczu w ciągu 4 godzin, wyróżnia się 5 stopni NTM:

  • kropelkowe (do 50 ml),
  • lekkie (50-100 ml – wyciek moczu następuje np. podczas kichania, kaszlu),
  • średnie (100-200 ml),
  • ciężkie (200-300 ml – ilość moczu można porównać do tej, która zazwyczaj oddawana jest w toalecie),
  • bardzo ciężkie (powyżej 300 ml) związane z utratą władzy nad czynnościami fizjologicznymi (np. w zaawansowanym stadium choroby). 

Określenie stopnia nietrzymania moczu jest bardzo ważne ze względu na to, że jest jednym z czynników determinujących wybór odpowiednich środków chłonnych dla osoby starszej, czy obłożnie chorej.

Jaki wyrób chłonny wybrać w zależności od stopnia nietrzymania moczu?

Gdy stopień nietrzymania moczu zostanie już określony, czas na wybór środków chłonnych. Tu pojawia się pytanie, czy lepsze będą pieluchy anatomiczne, pieluchomajtki dla osoby leżącej, a może coś jeszcze innego?

Jeśli chodzi o pieluchy anatomiczne, to zakłada się je na specjalne majtki siatkowe. Są one idealnie dopasowane do ciała, dzięki czemu utrzymują pieluchy anatomiczne we właściwym miejscu. Jakie są zalety takiego rozwiązania w przypadku osoby leżącej? Tego typu środki chłonne wchłaniają nawet duże ilości moczu, a przy tym neutralizują nieprzyjemny zapach. Poza tym niektóre pieluchy anatomiczne dostępne w naszej ofercie mają wskaźnik wilgotności umieszczony na zewnętrznej stronie. Informuje on o konieczności zmiany pieluchy, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla opiekuna osoby leżącej. 

W przypadku chorych, którzy nie poruszają się samodzielnie, zastosowanie znajdują również pieluchomajtki na rzepy. Tego typu „pampersy” dla osoby leżącej są dobrym rozwiązaniem ze względu na wysoką absorpcję (sprawdzą się nawet w przypadku ciężkiego nietrzymania moczu), neutralizację przykrego zapachu moczu oraz fakt, że idealnie dopasowują się do ciała (dzięki elastycznym ściągaczom w talii). 

Zwróć uwagę również na podkłady higieniczne dla osoby leżącej, które chronią materac przed zabrudzeniem. W naszej ofercie znajdziesz podkłady, które są nie tylko bardzo chłonne, ale i zrobione z najwyższej jakości materiałów, delikatnych dla skóry. Dzięki temu nie tylko chronią przed zabrudzeniami, ale zapewniają choremu poczucie komfortu. 

Jak wybrać rozmiar środków chłonnych?

Przy zakupie pieluchomajtek na rzepy, czy pieluch anatomicznych ważne jest nie tylko to, aby wybrać odpowiedni poziom chłonności. Niezwykle ważny jest również ich rozmiar środków ochronnych. Zbyt małe mogą podrażniać skórę. Z kolei zbyt duże nie zapewnią skutecznej ochrony.

Jeśli chodzi o pieluchomajtki, a także pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym konieczne będzie zmierzenie obwodu talii i bioder (możesz użyć do tego zwykłej miary krawieckiej). Gdy już to zrobisz, porównaj otrzymane wyniki z wartościami podanymi w tabelach rozmiarów stworzonych przez producenta. A co, jeśli wyniki mieszczą się w dwóch różnych wymiarach? W tym przypadku lepiej wybrać produkt w większym rozmiarze. 

Aby środek chłonny dobrze przylegał do ciała, gwarantując najwyższy poziom komfortu i ochrony przed zabrudzeniem ważna jest jeszcze jedna rzecz. Tego typu produkty dzieli się na otwarte, półotwarte oraz zamknięte. Do pierwszej grupy należą pieluchy anatomiczne, które zapewniają dużą swobodę w okolicy bioder. Polecane są zarówno osobom otyłym, jak i bardzo szczupłym. Z kolei w przypadku otyłości typu brzusznego dobrze sprawdzają się pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym.

Jak zakładać środki chłonne osobie leżącej?

Nawet najlepiej dobrane środki chłonne, nie będą dobrze spełniać swojego zadania, jeśli je źle założysz. Dlatego, zanim się za to zabierzesz, sprawdź, o czym pamiętać podczas ich zakładania.

Najpierw przygotuj: jednorazowe rękawiczki, odpowiednio dobrany wyrób chłonny, podkład higieniczny oraz preparaty przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji skóry. Następnie przejdź do zakładania środka chłonnego. Jeśli jest to pielucha anatomiczna:

  • rozłóż jej tylną część tak, aby dobrze przylegała do ciała i podciągnij majtki siatkowe do góry;
  • wyciągnij przednią część pieluchy, a następnie dopasuj ją do krocza.

Z kolei, jeśli zdecydowałeś się na zakup pieluchy z regulowanym pasem biodrowym, po zakończeniu czynności pielęgnacyjnych podłóż pieluchę pod chorego, a następnie powoli połóż go na niej. Dopasuj pasy biodrowe do bioder osoby leżącej (zacznij od prawej strony). Gdy już to zrobisz, wyciągnij przednią część pieluchomajtek, dopasowując ją do krocza. Ostatnia rzecz, którą musisz zrobić to umocowanie pieluchy do pasa, a następnie sprawdzenie, czy dobrze przylega do ciała.