Podkłady jednorazowe – czym są?

Podkłady higieniczne to produkty do stosowania w celu ochrony łóżka lub materaca przed zamoczeniem i zabrudzeniem. Polecane są głównie przy opiece nad chorymi z nietrzymaniem moczu, osobami unieruchomionymi, pacjentami z otępieniem lub demencją.

Na polskim rynku możemy dostać podkłady higieniczne na łóżko jednorazowe oraz podkłady wielorazowe, jak na przykład prześcieradła nieprzemakalne. Podkłady jednorazowe to produkty, które po zabrudzeniu należy wyrzucić i wymienić na nowy. Natomiast podkłady wielorazowe można prać i co za tym idzie stosować wielokrotnie.

Podkłady jednorazowe najczęściej stosowane są u osób chorych, leżących jako dodatkowa ochrona materaca, łóżka przed zamoczeniem. Pacjenci zazwyczaj stosują pieluchomajtki lub majtki chłonne. Jednak czasem zdarza się, iż te produkty przeciekają, wówczas nieprzemakalne podkłady na łóżko doskonale spełniają funkcję dodatkowego zabezpieczenia przed zabrudzeniem.

W sprzedaży dostępne są podkłady chłonne jednorazowe jak na przykład Tena Bed, które sprzedawane są w różnych rozmiarach: 60 x 60 cm, 60 x 90 cm. W asortymencie firmy Seni sa także podkłady w innych rozmiarach na przykład 40 x 60 cm oraz większe 90 x 170 cm. Duży wybór rozmiarów daje szeroki wachlarz zastosowań podkładów jednorazowych. Idealnie sprawdza się podczas:

 • Zmiany pieluchomajtek u osób leżących,
 • Zmiany opatrunków,
 • Przewijania niemowląt,
 • Jako ochrona krzeseł, wózków inwalidzkich, łóżek przed zamoczeniem,
 • Dla kobiet w trakcie połogu.

Podkłady jednorazowe to wyroby medyczne, a zatem tak jak inne wyroby chłonne, są dostępne również w ramach refundacji.

Zalety podkładów jednorazowych

Podkłady/prześcieradła nieprzemakalne są wyprodukowane z delikatnych, przebadanych dermatologicznie materiałów, dzięki czemu nie uczulają i nie powodują podrażnień.  Znajdują zatem zastosowanie nie tylko dla osób starszych ale również dla noworodków i niemowlaków. Rodzice często używają ich podczas zmiany pieluchy lub pielęgnacji malucha. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zamoczenia pościeli a co za tym idzie częstotliwość jej zmiany. To niezwykle wygodne rozwiązanie dla opiekunów małych dzieci.

Podkłady jednorazowe znalazły również zastosowanie wśród hodowców, opiekunów młodych psów, które potrzebują czasu, aby nauczyć się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze. W okresie szkolenia szczeniaków podkłady to niezastąpiony produkt, który ochroni nasze meble lub dywany przed zabrudzeniem. Zdarza się, że nasi pupile chorują lub są po różnego rodzaju zabiegach, w takich sytuacjach również warto zabezpieczyć legowisko podkładami jednorazowymi, które po każdym zabrudzeniu można wyrzucić i wymienić na nowe. 

Czym są podkłady wielorazowe?

Na rynku dostępne są także podkłady wielorazowe jak na przykład: podkłady nieprzemakalne na łóżko MoliCare Premium Bed Mat Textile. Nadają się one do prania w temperaturze do 95 stopni, dzięki czemu mamy pewność, że po upraniu podkład jest higieniczny i pozbawiony plam oraz nieprzyjemnego zapachu. Podkłady wielokrotnego użytku często wybierane są jako ochrona na materac przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu.

Wśród podkładów wielorazowych dużą popularnością cieszą się podkłady i prześcieradła nieprzemakalne PNSA polskiej firmy Halcamp. Są one stworzone z 2 warstw:

 • warstwa do materiał frotte, który jest przyjemny w dotyku i oddychający
 • warstwa to wodoodporna membrana, która chroni przed przeciekaniem ale jednocześnie jest paroprzepuszczalna. Dzięki właściwości oddychania, nieprzemakalne podkłady na łóżko są bezpieczne dla skóry, chronią ja przed powstawaniem odparzeń i odleżyn, co jest niezwykle ważne dla pacjentów na stałe unieruchomionych w łóżku.

Zalety podkładów wielorazowych

Prześcieradła nieprzemakalne PNSA można prać w pralce w temperaturze do 60 stopni. To daje przewagę nad podkładami jednorazowymi, które po zabrudzeniu należy wyrzucić. Miękka i oddychająca warstwa zewnętrzna zapewnia komfort oraz ochronę przed otarciami czy odparzeniami. Podkłady wielorazowe MoliCare i Halcamp są doceniane przez klientów za wygodę w użyciu, komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Są znacznie tańsze w użytkowaniu niż te jednorazowe, dlatego często są stosowane w placówkach służby zdrowia, domach pomocy społecznej, ośrodkach rehabilitacyjnych i sanatoriach. 

Nieprzemakalne podkłady wielorazowe chętnie wybierane są również przez kobiety z nietrzymaniem moczu lub w połogu. W początkowym stadium nietrzymania moczu kobiety zazwyczaj używają wkładek urologicznych. Dostępne są o różnych poziomach chłonności, więc jest to wystarczająca ochrona w ciągu dnia. Jednak podczas snu zdarza się, iż wkładka przecieka lub przesunie się, co powoduje zabrudzenie materaca. Aby tego uniknąć kobiety stosują podkłady, które można prac i zmieniać jak zwykłą pościel.

Dla kogo podkład higieniczny wielorazowy będzie lepszym rozwiązaniem?

Podsumowując zalety podkładów nieprzemakalnych na łóżko, zarówno jednorazowych jak i wielorazowych, możemy wymienić takie jak:

 • ułatwiają codzienną opiekę
 • zabezpieczają pościel przed zabrudzeniem
 • pochłaniają wilgoć
 • są wydajne i łatwe w użytkowaniu
 • gwarantują wygodę i komfort

Jeśli wybieramy podkład dla osoby z lekkim nietrzymaniem moczu, jako dodatkowa ochrona, dla dziecka lub kobiety w połogu, skutecznym rozwiązaniem są podkłady wielorazowe. Natomiast dla pacjentów z ciężkim nietrzymaniem moczu zdecydowanie lepsze będą podkłady jednorazowe, ponieważ nierzadko w takich przypadkach zabrudzenia są zbyt uporczywe i mogą być trudne do wyczyszczenia. 

Gdzie kupić podkłady jednorazowe lub wielorazowe?

Podkłady higieniczne na łóżko są powszechne w stacjonarnych oraz internetowych aptekach i sklepach medycznych. Wybierając je warto jednak zwrócić uwagę, czy posiadają odpowiednie atesty i są przebadane dermatologicznie.