Domowa przestrzeń powinna stwarzać idealne warunki do odpoczynku i wyciszenia oraz wpisywać się w potrzeby wszystkich domowników. W takim miejscu chcemy się czuć bezpiecznie. Wymienione aspekty są szczególnie ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jak urządzić bezpieczny dom dla seniora? O czym należy pamiętać podczas aranżacji mieszkania dla osoby przewlekle chorej? Podpowiadamy. 

Jak przygotować dom dla seniora? 

Opieka nad osobami starszymi i przewlekle chorymi jest dużym poświęceniem. Jednocześnie stanowi nie lada wyzwanie. Priorytetem jest zapewnienie seniorom wygody oraz bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, wadami wzroku czy problemami z utrzymaniem równowagi. W standardowo wyposażonym mieszkaniu przyda się kilka zmian oraz wprowadzenie pewnych poprawek. Stworzenie komfortowej i bezpiecznej przestrzeni pozwoli im na większą samodzielność. 

Przede wszystkim warto usunąć wszystkie niepotrzebne meble lub ustawić je w taki sposób, by nie utrudniały przemieszczania się. Zamiast dywanów warto zainwestować w wykładziny, dzięki którym można ograniczyć ryzyko potknięć i upadków. W przypadku osób zmagających się z chorobą Alzheimera, wskazane jest oznakowanie wszystkich pomieszczeń oraz opisanie zawartości szuflad czy szafek. Nie można też zapominać o względach bezpieczeństwa, takich jak odpowiednie zabezpieczenie wszystkich narzędzi i sprzętów, kuchenki gazowej czy drzwi wejściowych. Z pewnością przydadzą się różnego rodzaju uchwyty i poręcze, m.in. przy wannie, muszli klozetowej lub umywalce. 

Organizacja opieki długoterminowej nad seniorem 

W przypadku osób niesamodzielnych i unieruchomionych przez dłuższy czas znaczenie ma właściwa higiena i pielęgnacja. Przede wszystkim nie wolno zapominać o profilaktyce odleżyn, czyli częstej zmianie pozycji, oklepywaniu narażonych miejsc, delikatnym osuszaniu skóry oraz częstej wymiana wyrobów chłonnych. Spośród działań ograniczających ryzyko powstawania martwicy tkanek warto wymienić: ułożenie chorego na materacu dynamicznym, zastosowanie udogodnień tj. wałki, krążki czy podpórki, codzienne prześcielanie łóżka, unikanie przepocenia i przegrzania. 

Warto zadbać o odpowiednie łóżko dla przewlekle chorego. Możliwie najlepszym wyborem jest egzemplarz z regulowanym zagłówkiem lub z podnoszonymi bokami. Do tego najlepiej wybrać materac z komorami napełnionymi powietrzem. Istotne znaczenie mają też techniki ułatwiające pielęgnację. W przypadku mycia całego ciała ważna jest kolejność, zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz intymności. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe dobranie i odpowiednie zakładanie wyrobów chłonnych. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko wycieku moczu, otarcia czy podrażnień skóry. 

Zasady pielęgnacji odnoszą się do codziennego mycia skóry przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem specjalistycznych kosmetyków. Po tym należy dokładnie i delikatnie ją osuszyć. Następnie można natłuścić i nawilżyć skórę, np. przy użyciu oliwki, balsamu lub preparatu do pielęgnacji niemowląt. Warto też zadbać o odpowiednie żywienie i karmienie przewlekle chorego. W przypadku osób w podeszłym wieku zaleca się 4-5 posiłków dziennie. 

Zasady przystosowania mieszkania do potrzeb seniora 

  • Zadbanie o ograniczenie barier architektonicznych – jeśli to możliwe, należy zdemontować zbyt wysokie progi, wąskie przejścia, schody, leżące na podłodze kable oraz trudne do otwarcia drzwi i okna. Budynek powinien być dopasowany do osób z niepełnosprawnościami. Warto postarać się o zastosowanie posadzki antypoślizgowej (np. z płytek ceramicznych z fakturą) lub wykładziny na całej powierzchni podłogi. Niewielkie wycieraczki należy zwinąć, ewentualnie można je przytwierdzić do podłoża taśmą dwustronną. 
  • Montaż mebli i klamek na odpowiedniej wysokości – jest pierwszym krokiem podczas urządzania bezpiecznego domu dla seniora oraz osoby niepełnosprawnej. Przede wszystkim warto zrezygnować z wysokich szafek. Wszystkie sprzęty i elementy zabudowy powinny znajdować się na wysokości niewymuszającej schylania się. Wskazana jest rezygnacja z szafek wiszących czy mebli bezuchwytowych. 
  • Zastosowanie praktycznych akcesoriów – w łazience warto zamontować praktyczne poręcze i specjalne uchwyty. Zamiast wanny lub wysokiego brodzika przyda się kabina prysznicowa bez progów. Na posadzce powinna się znaleźć mata antypoślizgowa, natomiast przy ścianie można przymocować składane krzesło kąpielowe. 
  • Wybór nowoczesnych drzwi balkonowych – wskazane jest zamontowanie systemu przesuwnego z obniżonym progiem. W przypadku osób poruszających się na wózku sprawdzi się inwestycja w modele z klamkami na niższej wysokości i mechanizmem zatrzasku. 
  • Zadbanie o komfort termiczny oraz akustyczny – warto zamontować okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, które zostały wyposażone w trzyszybowy pakiet z ciepłymi ramkami. Warto dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń. Komfort akustyczny zapewnią okna o dźwiękoszczelności na poziomie 40-45 dB. 

Jak stworzyć odpowiedni dom dla seniora? 

Aranżując mieszkanie dla osób starszych i niepełnosprawnych, nie można zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Chodzi o ograniczenie barier architektonicznych, których podopieczny nie jest w stanie pokonać. Przede wszystkim należy dołożyć wszelkich starań, by ograniczyć ryzyko potknięć i upadków na śliskiej posadzce. Niezbędne jest także zastosowanie dużej liczby szafek stojących oraz rezygnacja z modeli wiszących. Najlepiej zainwestować w egzemplarze z większymi uchwytami. Wygodnym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w kosze wysuwane typu cargo. 

Bezpieczny dom dla seniora to taki, w którym dodatkowo zostały zamontowane czujniki dymu czy zalania. W takim miejscu nie może też zabraknąć drzwi bezprogowych wpływających zarówno na funkcjonalność, jak i wystrój wnętrz. W łazience przyda się zwłaszcza płaski brodzik oraz umywalka na odpowiedniej wysokości.