Opieka nad seniorami ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej wymaga poświęceń i może przysporzyć wielu trudności. Na co dzień przekonują się o tym nie tylko najbliżsi członkowie rodziny. Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie łóżka zarówno przed wypadnięciem chorego, jak i skutkami nietrzymania moczu czy kału. Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji przestrzeni dla osoby leżącej? Jakie akcesoria są najbardziej praktyczne? Przedstawiamy optymalne rozwiązania.

Praktyczne akcesoria do zabezpieczenia chorego przed wypadnięciem z łóżka 

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów, które idealnie sprawdzają się podczas opieki nad osobami z ograniczoną sprawnością. Szczególnym powodzeniem cieszą się akcesoria do łóżek zabezpieczające przed upadkami. Dzięki nim można ograniczyć nieprzewidziane wypadki i zapewnić choremu bezpieczeństwo w codziennym funkcjonowaniu. Stabilne konstrukcje są wytrzymałe na duże obciążenia i doskonale pasują do większości standardowych łóżek ze stelażem. W dowolnym momencie można je zdemontować i ponownie zainstalować. 

Jak zabezpieczyć chorego przed wypadnięciem z łóżka? Bardzo praktyczne są barierki boczne, które zostały wyposażone w zaczepy mocno przylegające do obramowania. Doskonale chronią przed przypadkowym zsunięciem się z łóżka. Niezwykle pomocne są także dwustronne i jednostronne barierki metalowe z antypoślizgowymi uchwytami, które można samodzielnie przymocować do stelaża za pomocą dołączonego paska. Montaż takiej konstrukcji nie zajmuje więcej niż kilka minut. 

Co może jeszcze służyć jako zabezpieczenie łóżka? Przed wypadnięciem doskonale chroni ergonomiczna poręcz, która została wykonana ze stali. Oprócz tego może zapewnić choremu bezpieczeństwo podczas wstawania lub wsparcie w trakcie siadania. Wyposażenie w poręczny koszyk sprawia, że osoba z ograniczoną sprawnością posiada wszystko w zasięgu dłoni. Podczas leżenia w łóżku może skorzystać z wielu drobiazgów bez pomocy opiekuna. 

Do przydatnych akcesoriów można też zaliczyć, tj.:

  • deska do transferu – umożliwia wygodne przesuwanie chorego, jest lekka oraz zajmuje niewiele miejsca;
  • drabinka łóżeczkowa – może posłużyć osobom starszym o obniżonej sprawności fizycznej, znacznie przyspiesza proces rehabilitacji;
  • deska lub folia poślizgowa – doskonale nadaje się do transferu pacjentów z łóżka na wózek, łatwa w przenoszeniu i obsłudze;
  • stabilizujący pas biodrowy z magnetycznym systemem zapinania – przeznaczony jest dla pacjentów wymagających intensywnej opieki. Doskonale sprawdza się w przypadku braku samokontroli ze strony chorego;
  • podpórka pod plecy – pozwala na regulację pochylenia w wielu płaszczyznach. Wyposażona została w miękki zagłówek, który wpływa na komfort leżenia;
  • poręcz z regulacją wysokości uchwytu – doskonale zabezpiecza przed przypadkowym zsunięciem się czy wypadnięciem z łóżka. Całość składa się z elementów przeznaczonych do samodzielnego złożenia;
  • reduktor długości łóżka – zapobiega zsuwaniu się osoby leżącej. Dodatkowo stanowi podparcie dla stóp w pozycji półsiedzącej;
  • pas zabezpieczający przed spadnięciem z łóżka – wykorzystywany jest do unieruchomienia tylko części ciała chorego. Zapewnia kontrolę przy obracaniu się chorego na prawy lub lewy bok.

Czym kierować się wybierając łóżko dla osoby leżącej? 

W domach seniora nie może zabraknąć mebli, które spełniają określone kryteria. Priorytetem jest zapewnienie chorym bezpieczeństwa oraz wygody. Łóżko dla osoby leżącej powinno być dopasowane do stopnia niesprawności i wagi. Bez problemu można znaleźć modele dostosowane do obciążenia wynoszącego ok. 160-170 kg. Warto jednak zastanowić się nad łóżkiem o większej wytrzymałości, np. do wagi 240 kilogramów. 

Nie bez znaczenia jest również wybór materaca. W ofercie rynkowej nie brakuje egzemplarzy przeciwodleżynowych, które efektywniej zabezpieczają przez problemami krążeniowymi. Szczególnym powodzeniem cieszą się modele pneumatyczne oraz piankowe. W poszukiwaniach odpowiedniego materaca powinien pomóc nie tylko fizjoterapeuta, ale też opiekun osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. 

Na rynku można też znaleźć łóżka z zainstalowanymi barierkami, zapobiegającymi zsunięciu się pacjenta na podłogę. W nowoczesnych modelach działają one bardzo płynnie. Niektóre z nich zostały wyposażone w koła, dzięki którym można je przesunąć w dowolne miejsce bez większego wysiłku. W ofercie producentów znajdują się również egzemplarze z drabinkami oraz wysięgnikami. Optymalnym wyborem są łóżka rehabilitacyjne wyposażone w elementy i funkcje pozwalające odciążyć opiekuna. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele ze sterowaniem wysokości oraz nachylenia, które wykazują skuteczność w profilaktyce przeciwodleżynowej. 

Jakie podkłady wybrać do zabezpieczenia łóżka? 

Produkty jednorazowe powstały z myślą o osobach wymagających długotrwałej opieki. Na szczególną uwagę zasługują podkłady higieniczne, które zabezpieczają łóżko przed zabrudzeniami oraz wilgocią. Zaprojektowane zostały w taki sposób, by chronić zarówno materac, jak i pościel przed zamoczeniem. Uznawane są za niezwykle przydatne akcesoria, które sprawdzają się podczas opieki nad osobami zmagającymi się z nietrzymaniem moczu lub kału. Można je z łatwością dopasować do potrzeb chorego i wymiarów łóżka.

Dobrej jakości podkłady higieniczne zostały wyposażone w nieprzemakalne oraz antypoślizgowe warstwy, dzięki czemu nie przepuszczają wilgoci i nie zsuwają się z materaca. Dodatkowo minimalizują ryzyko powstawania podrażnień czy odparzeń, ponieważ zostały wykonane z delikatnej włókniny zapewniającej swobodny przepływ powietrza. Najczęściej występują w dwóch wariantach oraz rozmiarach. Bez problemu można znaleźć produkty o podstawowej i podwyższonej chłonności. Podkłady higieniczne mają szczególne znaczenie w profilaktyce podrażnień, neutralizacji zapachu moczu i dbałości o higienę pacjenta. Opiekunowie nie muszą zmieniać poszewek i prześcieradła za każdym razem, gdy dokonują przy chorym niezbędnych czynności.