Podkłady jednorazowe i prześcieradła jednorazowe pełnią ważną rolę w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, które mają problem z nietrzymaniem moczu. Z powodzeniem wykorzystywane są również w pielęgnacji niemowląt, dzieci i kobiet w okresie połogu. Podkłady jednorazowe i prześcieradła jednorazowe są proste w użytkowaniu, ułatwiają codzienną higienę oraz zabezpieczają materac i inne powierzchnie przed zabrudzeniem. Czym jest podkład jednorazowy i prześcieradło jednorazowe? Jakie są między nimi różnice i w jakich sytuacjach warto je stosować?

Czym są prześcieradła jednorazowe?

Prześcieradło jednorazowe to pokrycie ochronne składające się z kilku warstw chłonnego materiału. Jego zadaniem jest zabezpieczenie łóżka przed zabrudzeniem i wyciekami moczu. Posiada dłuższe boki umożliwiające zawinięcie go pod materac, dzięki czemu pozostaje na miejscu i zapewnia wysoki komfort użytkowania. Prześcieradło jednorazowe wykonane jest z lekkich i oddychających tkanin, zapewniając cyrkulację powietrza i zapobiegając podrażnieniom skóry. Ponadto jest wytrzymałe i odporne na rozerwanie. Na rynku dostępne są również prześcieradła jednorazowe z gumką, która została wszyta na całej długości. Taki model ułatwia użytkowanie i minimalizuje ryzyko przesunięcia się prześcieradła pod pacjentem.

Czym są podkłady jednorazowe?

Podkład jednorazowy (określany także jako podkład higieniczny) to wyrób chłonny, którego głównym zadaniem jest ochrona przed zabrudzeniem i zamoczeniem łóżka, wózka lub innych powierzchni. Najczęściej stosowany w przypadku nietrzymania moczu u dzieci i dorosłych. Sprawdza się również podczas zabezpieczania łóżka dla kobiet w okresie połogu, wykonywania czynności higienicznych (przewijanie, mycie) i zmiany opatrunków np. sączących się ran. Podkład higieniczny wyróżnia przede wszystkim wygoda i łatwość użycia. Nie wymaga prania, a po zastosowaniu wystarczy go zwinąć i wyrzucić do kosza na śmieci. Dodatkową zaletą podkładu jednorazowego jest jego wykonanie z delikatnych materiałów, dzięki czemu jest on bezpieczny i łagodny dla skóry. 

Jakie są różnice między podkładami jednorazowymi a prześcieradłami jednorazowymi?

Podkłady jednorazowe należą do wyrobów chłonnych dostępnych w kilku rozmiarach i rodzajach chłonności. Sprawdzają się w zabezpieczaniu stref najbardziej narażonych na zabrudzenie i przemoknięcie. Są uniwersalne, ponieważ możemy stosować je zarówno na małych jak i dużych powierzchniach. Zwykle wykonane są z trzech warstw, takich jak włóknina, folia i pulpa celulozowa z mikrogranulkami. Istnieją również podkłady o zwiększonej chłonności, które zawierają dodatkową warstwę absorbentu pochłaniającego wilgoć. Prześcieradła jednorazowe posiadają większe wymiary, które są zbliżone do rozmiarów standardowych materacy. Składają się kilku warstw m.in. chłonnej bibuły i nieprzemakalnej folii, które mogą się różnić w zależności od producenta. Niektóre z dostępnych prześcieradeł są dodatkowo obszyte gumką, dzięki czemu zwiększa się komfort ich użytkowania.

Podkład jednorazowy i prześcieradło jednorazowe - do czego służą?

Podkłady jednorazowe i prześcieradła jednorazowe służą do zabezpieczenia różnych powierzchni przed wilgocią. Podkłady są bardziej uniwersalne, ponieważ oprócz podstawowego zastosowania jakim jest nietrzymanie moczu, możemy je użyć również w wielu innych sytuacjach np. podczas mycia, karmienia, zmiany pampersa, zmiany opatrunku czy u kobiet podczas połogu. Można je położyć nie tylko na łóżko, ale również krzesło, fotel, wózek lub inny mebel. Podkład higieniczny znalazł także zastosowanie w szkoleniu młodych psów, które uczą się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. W ten sposób właściciele czworonogów chronią podłogę i dywan przed zabrudzeniem. Prześcieradło jednorazowe w takim samym stopniu chroni przed plamami i przeciekaniem moczu, ale ze względu na duże wymiary, jego użycie sprowadza się przede wszystkim do zabezpieczenia materaca.

Kiedy stosujemy podkłady jednorazowe i prześcieradła jednorazowe?

Podkłady jednorazowe i prześcieradła jednorazowe stosuje się przede wszystkim w opiece nad dziećmi, opiece nad osobami chorymi długotrwale leżącymi oraz u kobiet w czasie połogu. Jednak ze względu na różnice w rozmiarach, mają zastosowanie w innych sytuacjach. Podkłady higieniczne są kupowane najczęściej przez osoby opiekujące się osobami niepełnosprawnymi, osobami starszymi oraz unieruchomionymi. Często korzystają z nich również rodzice, którzy mają małe dzieci. Podkłady higieniczne świetnie sprawdzają się do ochrony łóżeczka, przewijaka i wózka. Można stosować je nie tylko w sytuacji nietrzymania moczu, ale również do codziennej higieny, przebierania czy zmiany opatrunków, ponieważ można położyć je na różnych powierzchniach. Prześcieradła jednorazowe ze względu na duży rozmiar stosuje się na materace i łóżka. Polecane są do użytku domowego oraz w placówkach służby zdrowia m.in. gabinetach lekarskich i domach pomocy społecznej. Najczęściej prześcieradła jednorazowe stosuje się na łóżka zabiegowe, łóżka rehabilitacyjne, kozetki lekarskie, fotele w salonach kosmetycznych lub salonach masażu. Niekiedy są również używane w sanatoriach i hotelach. 

Jak można kupić podkłady jednorazowe?

Podkłady jednorazowe można kupić u nas w sklepie, a kurier dostarczy zamówione produkty wprost pod Twoje drzwi. W ofercie sklepu znajdują się wszystkie rozmiary podkładów najlepszych producentów, w tym podkłady jednorazowe SENI i podkłady jednorazowe TENA. Podkłady higieniczne można również wykupić na podstawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne (tzw. wniosek). Podkłady jednorazowe na refundację mają wtedy niższą cenę niż w przypadku pełnopłatnego zakupu. Na jeden wniosek przysługuje limit ilościowy do 90 sztuk różnego rodzaju wyrobów medycznych. Oznacza to, że podkłady jednorazowe na refundację można kupić w ilości 90 sztuk miesięcznie. Jeśli pacjent potrzebuje więcej podkładów na miesiąc, to można je dokupić, ale za pełną opłatą. Należy również pamiętać, że o wystawieniu zlecenia decyduje lekarz na podstawie historii choroby i weryfikacji danych pacjenta.