Czym są pieluchomajtki dla dorosłych?

Pieluchomajtki, czyli pieluchy dla dorosłych zapinane na rzepy, to wyroby chłonne dla osób z problemem nietrzymania moczu i/lub kału (inkontynencją moczową/kałową). Przez wiele osób nazywane są po prostu „pampersami dla dorosłych”. Pieluchomajtki możemy podzielić ze względu na:

 • Chłonność pieluchomajtek,
 • Rozmiar pieluchomajtek,
 • Rodzaje pieluchomajtek,

Dla kogo są pieluchomajtki dla dorosłych?

Pieluchomajtki są niezbędne podczas opieki nad pacjentem. Ich główną zaletą jest łatwość zakładania. 

Pieluchomajtki przeznaczone są dla osób chorych, leżących, którzy z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie się poruszać i załatwiać potrzeb fizjologicznych. Najczęściej pieluchomajtki są wykorzystywane przez osoby starsze z ograniczoną samodzielnością. Druga grupa osób korzystająca z pieluchomajtek to osoby wymagające długotrwałej hospitalizacji przy niepełnosprawnościach, które większość czasu spędzają w łóżku lub pacjenci niepełnosprawni umysłowo. Pieluchomajtki to produkt higieniczny, który łączy w sobie funkcjonalność tradycyjnej bielizny z absorbującymi właściwościami pieluch.

Jak często zmieniać pieluchomajtki dla dorosłych?

Tak zwane „pampersy dla dorosłych” należy zmieniać tak często jak to jest potrzebne, jednak zaleca się zmianę co najmniej 3 razy dziennie. Indykator wilgotności informuje o stopniu napełnienia pieluchy oraz konieczności zmiany.

Zaletą pieluchomajtek dla dorosłych jest ich duża i szybka chłonność, dzięki czemu pacjent ma poczucie suchości a jego skóra jest mniej narażona na podrażnienia. 

Na komfort ich użytkowania wpływa również stosowany w produkcji superabsorbent, który neutralizuje zapachy. Jeżeli zapach moczu jest jednak wyczuwalny w mieszkaniu, zalecamy zastosowanie specjalistycznego neutralizatora zapachu.

Wszystkie produkty chłonne są wyrobami medycznymi, zatem są przebadane dermatologicznie, są miękkie i nie powinny podrażniać skóry.

Czym kierować się przy wyborze pieluchomajtek dla dorosłych?

Zastanawiając się nad wyborem rodzaju wyrobu chłonnego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę chłonność pieluchomajtek oraz rozmiar.

Chłonność pieluchomajtek dla dorosłych

Chłonność to ilość moczu jaką jest w stanie przyjąć pielucha, zapewniając poczucie suchości i komfortu osobie, która jej używa.

Chłonność pieluchomajtek zazwyczaj określana jest przez producentów w postaci kropelek, to znaczy im mniejsza ilość kropli na opakowaniu, tym mniejsza chłonność pieluchomajtek. Aby ustalić z jakim stopniem nietrzymania moczu boryka się pacjent najlepiej byłoby prowadzić „dziennik mikcji” Na czym to polega? Przede wszystkim na skrupulatnym zapisywaniu wszystkich wizyt w toalecie oraz epizodów niekontrolowanego oddawania moczu a także ilość przyjmowanych płynów. W dzienniku należy także zapisywać w jakich sytuacjach oraz pozycjach najczęściej dochodzi do niekontrolowanego oddania moczu.

Podział chłonności pieluchomajtek ze względu na ilość niekontrolowanego oddania moczu w ciągu 4 godzin przedstawia się następująco:

 • kropelkowe: do 50 ml
 • lekkie: 50-100 ml
 • średnie: 100-200 ml
 • ciężkie: 200-300 ml
 • bardzo ciężkie: powyżej 300 ml

Pojemność pęcherza moczowego dorosłej osoby to około 400 – 700 ml. Ilość wydalanego jednorazowo moczu z reguły nie przekracza 250-300 ml. W ciągu doby wydalamy mniej więcej 80% ilości przyjętych płynów, czyli wypijając 2 litry płynów dziennie wydalamy około 1600 ml moczu. Z reguły pacjenci leżący mają tendencję do popuszczania moczu w ciągu dnia a zatem pampersy dla dorosłych powinny dość szybko wchłaniać płyn, aby miał jak najkrótszy kontakt ze skórą. 

Pieluchomajtki dla dorosłych na dzień, a pieluchomajtki na noc.

Należy pamiętać, że chłonność pieluchomajtek na dzień może być mniejsza niż tych stosowanych w nocy. Wielu opiekunom wydaje się, że produkty najbardziej chłonne są najlepsze i najtańsze w ogólnym rozrachunku. Nie jest to prawdą, nie każdy pacjent będzie potrzebował najbardziej chłonnych produktów na rynku (na przykład Super Seni Quatro). Pacjent, który w ciągu dnia z czyjąś pomocą skorzysta z toalety również może używać pieluchomajtek o mniejszej chłonności. To samo dotyczy pacjentów zacewnikowanych. Zdecydowanie lepiej jest używać pieluchomajtek o dopasowanej do potrzeb chłonności i wymieniać je zgodnie z zaleceniami, czyli co najmniej 3 razy na dobę. 

Mówiąc o pieluchomajtkach stosowanych na dzień i na noc, możemy wspomnieć o nieformalnym podziale na przykład pieluchomajtek Seni oraz Tena.

Pieluchomajtki dla dorosłych najczęściej wybierane na dzień firmy Seni to na przykład Super Seni oraz bardziej chłonne Super Seni Trio. Natomiast pieluchomajtki wybierane na noc to na przykład Super Seni quarto oraz Super Seni Plus.

Pieluchomajtki na dzień firmy Tena to na przykład Tena Slip Proskin Plus a na noc Tena Slip Proskin Maxi. Podział jest umowny, ponieważ zarówno jedne i drugie można stosować wymiennie, wedle potrzeb pacjenta. Przy wyborze pieluchomajtek na noc, należy pamiętać, aby były na tyle chłonne, aby chory mógł przespać nieprzerwanie noc. Jeżeli obawiamy się, że pielucha przecieknie można dodatkowo stosować podkłady chłonne, które doskonale zabezpieczą pościel i łózko przed zabrudzeniem. 

Rozmiar pieluchomajtek

Kolejną ważną kwestią przy wyborze jest rozmiar pieluchomajtek. Prawidłowo dobrany zapewni komfort i bezpieczeństwo. Aby wybrać odpowiedni rozmiar pieluchomajtek należy zmierzyć chorego w pasie i porównać otrzymany wynik z tabelą rozmiarów konkretnego producenta. Jest to istotne, ponieważ rozmiary te nie sa znormalizowane i każda marka posiada własne. Rozmiary pieluchomajtek są od najmniejszego rozmiaru XS do rozmiaru XXL. 

Zbyt mały rozmiar pieluchomajtek może powodować ucisk i otarcia skóry w okolicy brzucha i pachwin, które  w konsekwencji przekształcą się w trudno gojące się rany. Z kolei za duży rozmiar będzie zbyt luźny, co spowoduje wycieki boczne w okolicach pachwin, będzie się zsuwał  i nie zapewni należytego komfortu choremu.

Jakiego producenta pieluchomajtek dla dorosłych wybrać?

Kolejnych dylematem opiekuna, który wybiera „pampersy dla dorosłych” jest producent. 

Na polskim rynku dostępnych jest bardzo dużo pieluchomajtek dla dorosłych. Wiodącymi produktami są pieluchomajtki Seni oraz pieluchomajtki Tena, jednak dostępne są również produkty innych marek jak chociażby pieluchomajtki firmy Hartmann czy DryLock. 

Większość producentów oferuje pieluchomajtki zapinane na rzepy. To tak zwane klasyczne pieluchomajtki dedykowane zwłaszcza dla pacjentów leżących, ponieważ opiekun nie ma większych problemów podczas wymiany pieluchy. Rzepy są wielokrotnego użytku, dzięki czemu możemy kontrolować zawartość pieluchomajtek i ponownie zapiąć.

Innym rodzajem pieluchomajtek dla dorosłych są te z elastycznym pasem biodrowym zapinanym na rzepy. Ta propozycja jest wygodniejsza dla osób otyłych. Pacjenci wybierają również ten model pieluchomajtek również ze względu na mniejszą powierzchnię przylegania „materiału” do ciała. Skóra może więc lepiej oddychać, co z kolei zapobiega ryzyku powstawania odparzeń. Ten rodzaj pieluchomajtek dla dorosłych zapewnia większą swobodę a co za tym idzie komfort pacjenta. Pieluchomajtki Seni również są dostępne z elastycznym pasem biodrowym. W sklepie Chłonne24 dostępne są w na przykład Seni Optima Trio lub Super Seni Optima. 

Gdzie zamówić pieluchomajtki dla dorosłych?

Klienci często zastanawiają się gdzie kupić pieluchomajtki dla dorosłych. Pieluchomajtki można kupić w aptece, sklepie stacjonarnym lub w internecie. Dużym plusem zakupów w internecie jest:

 • Większy wybór producentów i modeli (w aptece zazwyczaj jest jeden lub dwóch producentów
 • Niższe ceny
 • Transport do domu (pieluchomajtki dla dorosłych są pakowane w duże paczki, dlatego zakup 2 opakowań w sklepie stacjonranym czy aptece rodzi problem przyniesienia ich do domu. Przy zamówieniu internetowym kurier dostarczy paczkę pod nasze drzwi.

Refundacja na pieluchomajtki dla dorosłych

Co jeszcze powinien wiedzieć każdy opiekun chorej leżącej osoby? Przede wszystkim powinien mieć wiedzę na temat refundacji wyrobów chłonnych. Wielu pacjentom na przykład z chorobami onkologicznymi, chorobami otępiennymi itp. przysługuje refundacja NFZ. Aby dowiedzieć się szczegółów na ten temat należy przy najbliższej wizycie porozmawiać z lekarzem, czy podopiecznemu należy się refundacja.

Wszystkie wyroby chłonne czy to majtki chłonne czy „pampersy dla dorosłych” są nieocenionym wsparciem zarówno dla samych pacjentów jak i ich opiekunów. Są one nie tylko wygodne w użyciu, ale również komfortowe dla pacjenta.