Nietrzymanie moczu może być poważnym problemem zarówno u osób aktywnych, jak i niepełnosprawnych czy obłożnie chorych, które większość czasu spędzają w łóżku. Stopień dysfunkcji bywa różny, jednak w każdym przypadku niesie za sobą konsekwencje w postaci nieprzyjemnego zapachu i obniżonego poziomu higieny. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, które zagwarantują majtki chłonne. 

Czym są pieluchomajtki?

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu mają obecnie wiele możliwości poprawienia komfortu codziennego życia. Dotyczy to zarówno obłożnie chorych, jak i osób sprawnych fizyczne, często w wieku produkcyjnym, które są aktywne zawodowo i towarzysko. Producenci środków higienicznych oferują wiele wyrobów przeznaczonych do zabezpieczania bielizny i odzieży przed nasiąkaniem moczem. Są one również zróżnicowane pod względem stopnia chłonności, co pozwala na dopasowanie do stopnia schorzenia.

Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że często pojawia się problem z ich nazewnictwem. Użytkownicy, a niekiedy również lekarze mylą np. pieluchomajtki, majtki chłonne, wkładki urologiczne i pieluchy anatomiczne, utożsamiając je ze sobą. Czym więc są pieluchomajtki i czym różnią się chociażby od majtek chłonnych?

Podstawową różnicą pomiędzy pieluchomajtkami i majtkami chłonnymi jest sposób ich zakładania. Pierwsze są wyposażone w rzepy, drugie przypominają tradycyjną bieliznę wykonaną z lekkiej przewiewnej dzianiny. Są one znacznie cieńsze i bardziej dyskretne, dzięki czemu mogą być noszone przez osoby aktywne pod codziennym ubraniem. Pieluchomajtki nazywane też pampersami, są znacznie grubsze i mniej dyskretne. Ze względu na boczne zapięcia jednak łatwiej zmieniać je chorym leżącym. Na rynku dostępne są ponadto pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym – produkt z takim mocowaniem najłatwiej dopasować do sylwetki, a jednocześnie prościej go zdjąć i wymienić na kolejny. Osoby z lżejszą postacią nietrzymania moczu mają też do dyspozycji wkładki urologiczne.

Rozmiary pieluchomajtek i majtek chłonnych

Aby środki ochrony osobistej skutecznie chroniły przed konsekwencjami nietrzymania moczu, niezbędne jest ich odpowiednie dopasowanie do ciała. Osoby z problemem nietrzymania moczu/kału różnią się między sobą sylwetką i masą ciała, dlatego wymagają innych środków higienicznych. Aby zamówić pieluchomajtki lub majtki chłonne z dostawą, trzeba sprawdzić, jaki rozmiar będzie najodpowiedniejszy. Jest on niezwykle ważny dla komfortu użytkownika, ale też dla jego opiekuna. Odpowiednio dopasowane środki higieniczne pozwolą uniknąć częstego prania bielizny, pościeli oraz walki z nieprzyjemnym zapachem. Ponadto zbyt ciasne pieluchomajtki mogą powodować ucisk i otarcia sprawiające ból i będące potencjalnym środowiskiem infekcji.

Producenci majtek chłonnych i pieluchomajtek, jak Seni czy Tena, oferują szeroką gamę rozmiarów oraz poziomów chłonności, dzięki czemu każda osoba znajdzie odpowiedni produkt dla swoich potrzeb. Rozmiary są oznaczone na opakowaniach i wyrażone zarówno literowo (tak jak bielizna chociażby, czyli od XS do nawet XXL), jak również określone obwodem bioder wyrażonym w centymetrach. Chcąc kupić pieluchomajtki w sklepie internetowym z dyskretną dostawą prosto do domu, należy wcześniej odpowiednio dobrać rozmiar. Ten może nieco różnić się w zależności od producenta oraz serii produktowej. Przykładowo u jednego producenta rozmiar M pieluchomajtek to obwód 75-100 cm, a u innego np. 73-122 cm. Warto więc sprawdzić oznaczenia oraz obwód pasa przed zakupem. 

Cztery poziomy chłonności

Zamawiając pieluchomajtki czy wkładki urologiczne online, należy też dostosować poziom ich chłonności. Jest on niezwykle ważny dla komfortu pacjenta oraz jego otoczenia. Skuteczność pochłaniania moczu jest warunkiem sensowności stosowania środków ochrony osobistej. Inwestowanie w nie i zakładanie mija się z celem, jeśli nie zapobiegną moczeniu bielizny i wydostawaniu się nieprzyjemnego zapachu. Producent pomyślał również o tym, jak zaawansowany jest problem nietrzymania moczu. Dlatego wyroby chłonne dostępne są w różnych wariantach chłonności, które określa się najczęściej tzw. liczbą kropelek – im ich więcej, tym wyższa chłonność produktu. 

Dla wielu użytkowników majtek chłonnych i pieluchomajtek problemem może być dobranie odpowiedniego produktu do poziomu nietrzymania moczu. Wyróżnia się 6 poziomów nietrzymania moczu, które niekoniecznie odpowiadają poziomom chłonności produktów higienicznych:

kropelkowe: do 50 ml,

lekkie: 50-100 ml,

średnie: 100-200 ml,

ciężkie: 200-300 ml,

bardzo ciężkie: powyżej 300 ml.

Jak dobrać wyrób i poziom jego chłonności do stopnia nietrzymania moczu? 

Podczas dobierania odpowiedniego produktu do potrzeb osoby z dysfunkcją, należy kierować się zasadą, że majtki chłonne i pieluchomajtki stosuje się zwykle przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu. Natomiast wkładki urologiczne online, z dostawą do domu, są zalecane dla kobiet i mężczyzn z nietrzymaniem kropelkowym lub lekkim.