Chociaż nietrzymanie moczu (inkontynencja) u kobiet jest często tematem tabu, tak naprawdę jest znacznie bardziej powszechne, niż się wydaje. Szacuje się, że doświadcza go aż 30% Polek i dotyka ono panie w każdym wieku. Kobiety są szczególnie narażone na inkontynencję, ponieważ poród, menopauza, uwarunkowania anatomiczne i zmiany hormonalne przyczyniają się do osłabienia mięśni dna miednicy. Nietrzymanie moczu u kobiet wywołuje wiele negatywnych odczuć (zarówno fizycznych, jak i psychicznych) i obniża jakość życia. Dostępnych jest jednak wiele sposobów leczenia i poprawy komfortu w nietrzymaniu moczu. Twój lekarz pomoże postawić diagnozę i wybrać najbardziej odpowiednie i skuteczne leczenie. Uniwersalnym i prostym rozwiązaniem, znacznie poprawiającym jakość życia, są podpaski urologiczne. Wkładki urologiczne można zakupić dyskretnie online z dostawą do domu.

Czym są podpaski (wkładki) urologiczne?

Podpaski urologiczne to niewielkie wkłady, które przyczepia się do wnętrza bielizny. Podpaski urologiczne dla kobiet mają inny kształt niż dla mężczyzn. Wkładki urologiczne dla kobiet przeznaczone są do kropelkowego, małego i średniego stopnia nietrzymania moczu. Produkowane są z materiałów delikatnych, niepodrażniających skóry, dobrze i szczelnie dopasowują się do bielizny. W zależności od natężenia nietrzymania moczu można wybrać kilka różnych poziomów chłonności. Podpaski urologiczne, choć kojarzą się z produktem dla osób starszych, tak naprawdę przeznaczone są dla kobiet aktywnych, które potrzebują ochrony w trakcie wysiłku i uprawiania sportu. Produkty TENA Lady dobrze dopasowują się do kształtu bielizny i nie przeszkadzają przy uprawianiu sportu. Dla kobiet dojrzałych wkładki urologiczne Seni Lady zapewniają optymalną chłonność.

Czy podpasek higienicznych można używać zamiennie z wkładkami urologicznymi?

Chociaż podpaski urologiczne mogą przypominać tradycyjne podpaski higieniczne, to jednak mają inne właściwości. Podpaski higieniczne chronią bieliznę przed zabrudzeniem w trakcie menstruacji. Podpaski urologiczne mają inne przeznaczenie i funkcjonalności. Po pierwsze charakteryzują się większą chłonnością i dzięki temu lepiej pochłaniają mocz. Mocz ma inną gęstość niż krew menstruacyjna, przez co zwykłe podpaski higieniczne nie sprawdzają się dobrze jako podpaski urologiczne. Po drugie wkładki urologiczne są przystosowane do pochłaniania zapachu moczu, którego już niewielka ilość na bieliźnie daje charakterystyczny zapach amoniaku. Ratowanie się podpaskami higienicznymi nie przynosi niestety zadowalających efektów w przypadku nietrzymania moczu u kobiet.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, który szczególnie często dotyczy kobiet. Spowodowany jest on osłabieniem dna miednicy, do którego dochodzi po ciąży, w czasie menopauzy, u kobiet otyłych lub cierpiących na cukrzycę. Jaki jest mechanizm mimowolnej utraty moczu? Kiedy w jamie brzusznej rośnie ciśnienie, nawet bez parcia na pęcherz, dochodzi do wycieku niewielkiej ilości moczu. Początkowo ma to miejsce w czasie kichania, uprawiania sporu, kaszlu, później nawet w trakcie chodzenia i przy zmianie pozycji ciała. Wkładki urologiczne znacznie lepiej niż podpaski higieniczne czy wkładki higieniczne sprawdzają się w wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Można używać ich nawet wtedy, gdy wysiłkowe nietrzymanie moczu ma miejsce okazjonalnie.

Jak dobrać wkładki urologiczne?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że produkty dla kobiet i mężczyzn różnią się kształtem anatomicznym i nie powinny być stosowane zamiennie. Online można kupić zarówno wkładki urologiczne dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Sprzedawane są one dyskretnie, bez wychodzenia z domu i z dostawą prosto do domu. Wkładki urologiczne, takie jak Seni Lady, dostępne są w kilku różnych poziomach chłonności. 

Jak ocenić stopnień nietrzymania moczu?

Trudno na postawie rozmowy ocenić, jak duży jest problem nietrzymania moczu. Każda forma nietrzymania moczu jest doświadczana inaczej. Podczas gdy dla niektórych osób dwa epizody mikcji dziennie są nie do zaakceptowania, inni pacjenci albo nie zauważają utraty moczu, albo pogodzili się z nią. W celu obiektywizacji nietrzymania moczu u kobiet często stosuje się test podpaskowy. Jego pierwotna wersja obejmuje pomiar 24-godzinny, obecnie często przeprowadza się go w formie 1-godzinnej wersji skróconej. Test zaczyna się od opróżnienia pęcherza. Osoba z podejrzeniem nietrzymania moczu zakłada zważoną wcześniej podpaskę urologiczną i wykonuje następujące czynności: w ciągu 15 minut wypija 500 ml płynów, przez 30 minut chodzi, również po schodach, przez 15 minut 10 x wstaje i siada, 10 x  kaszle, biega w miejscu przez 1 minutę, 5 x podnosi przedmioty z podłogi i myje ręce pod bieżącą wodą. Po upływie godziny podpaska jest ważona. Stopnie nietrzymania moczu klasyfikuje się następująco:

  • < 2 gramów: brak nietrzymania moczu,
  • 2-10 gramów: stopień średni,
  • 10-50 gramów: ciężki stopień nietrzymania moczu,
  • 50 gramów: bardzo ciężki stopień nietrzymania.

Jak kupić podpaski urologiczne?

Podpaski urologiczne najlepiej jest w sposób dyskretny, szybki i wygodny kupić online. W sklepach internetowych oferowana jest szeroka gama produktów: TENA Lady dla kobiet aktywnych i Seni Lady dla pań dojrzałych. W celu doboru odpowiedniego rodzaju wkładki przede wszystkim należy wiedzieć, z jakim stopniem nietrzymania moczu zmaga się dana osoba. Wkładki urologiczne przeznaczone są dla osób z niewielkim i średnim stopniem nietrzymania moczu, dla osób aktywnych, ponieważ nie ograniczają codziennych aktywności. Dla pań z ciężkim i bardzo ciężkim stopniem nietrzymania moczu bardziej odpowiednie mogą być majtki chłonne dla kobiet, które zapewniają większą chłonność i także można je kupić online z dostawą do domu. Chociaż podpaski higieniczne często są bardziej dostępne, nie powinno używać się ich zamiennie. Obecnie podpaski urologicznie można nabyć bez trudu przez internet.