Pieczenie podczas oddawania moczu to dość powszechny problem, który może pojawić się w różnym wieku – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jakie są jego najczęstsze przyczyny, co może oznaczać i jak mu zapobiegać? Odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Jakie są przyczyny pieczenia podczas oddawania moczu?

Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu to dolegliwości, które mogą być spowodowane różnymi czynnikami. 

  1. Infekcje dróg moczowych – to jedna z najczęstszych przyczyn. Ból i pieczenie towarzyszą zapaleniu pęcherza moczowego lub cewki moczowej, a także chorobom przenoszonym drogą płciową. Zaliczają się do nich m.in. chlamydia (spowodowana bakterią Chlamydia trachomatis), rzeżączka oraz wirusowe zapalenie pęcherza wywołane wirusem opryszczki. 
  2. Reakcje alergiczne – zdarza się, że przyczyną pieczenia podczas oddawania moczu jest alergia na płyn do higieny intymnej, mydło czy substancje chemiczne zawarte w innych produktach. 
  3. Wybrane leki – warto sprawdzić, czy za nieprzyjemnymi dolegliwościami nie stoją przyjmowane leki. Do tych, które mogą wywoływać uczucie pieczenia, zaliczają się m.in. leki moczopędne. 
  4. Kamienie nerkowe – o ich obecności może świadczyć zarówno pieczenie, jak i zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, ból i uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.
  5. Cukrzyca – to nieprawda, że towarzyszą jej wyłącznie problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jest to choroba, która odbija się na funkcjonowaniu wielu narządów i układów – w tym moczowego. Nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi zwiększa ryzyko infekcji, którym towarzyszy pieczenie i inne nieprzyjemne objawy. 

Niektóre z wyżej wymienionych przyczyn dotyczą obu płci. Jednak istnieją również czynniki, które są typowe dla kobiet lub mężczyzn. Sprawdźmy, o czym mowa. 

Pieczenie podczas oddawania moczu u mężczyzn

Co na pieczenie przy oddawaniu moczu? To pytanie, które częściej pada z ust kobiet, ponieważ to właśnie u nich ryzyko pojawienia się tego typu dolegliwości jest większe. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczą one mężczyzn. Również oni mogą zmagać się z pieczeniem czy bólem podczas oddawania moczu. W ich przypadku jest to spowodowane m.in.:

  • zapaleniem żołędzi członka,
  • łagodnym powiększeniem prostaty,
  • zapaleniem gruczołu krokowego (prostaty). 

Omówmy każdy z tych czynników. Pierwszy z wymienionych, czyli zapalenie żołędzi członka jest spowodowane: zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, niewłaściwą higieną miejsc intymnych, podrażnieniem (np. przez substancje chemiczne zawarte w mydle, żelu pod prysznic) albo urazem. Oprócz pieczenia pojawiają się objawy takie jak: ból i swędzenie w okolicy żołędzi, bolesność i uczucie napięcia w trakcie erekcji, nadmierna suchość skóry i nieprzyjemny zapach.

Drugi z wymienionych czynników, czyli łagodne powiększenie prostaty daje objawy w postaci: pieczenia i bólu w czasie oddawania moczu, nykturii, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, a rzadziej krwi w moczu. Przyczyny łagodnego powiększenia prostaty nie są do końca znane. Przypuszcza się, że pewną rolę odgrywają tu hormony męskie (przede wszystkim dihydrotestosteron). 

Ostatnia z wymienionych przyczyn pieczenia w czasie oddawania moczu to zapalenie gruczołu krokowego. Jest to stan zapalny, który może być spowodowany zakażeniem bakteryjnym, zaburzeniami hormonalnymi czy problemami z odpływem krwi do prostaty. Oprócz uczucia pieczenia pojawiają się objawy takie jak: uczucie ciągłego napięcia i ból w okolicy krocza, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu czy wysoka gorączka (w przypadku ostrego zapalenia).

Pieczenie podczas oddawania moczu u kobiet

Uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu to nieprzyjemna dolegliwość, z którą częściej zmagają się kobiety. Ich cewka moczowa jest krótsza, przez co są bardziej narażone na przenikanie patogenów do pęcherza moczowego.

Zakażenie grzybicze pochwy, zapalenie sromu i pochwy spowodowane bakteriami lub jednokomórkowymi pasożytami (trichomonadami) to jedne z przyczyn pojawienia się uczucia pieczenia przy oddawaniu moczu. Jednak nie tylko bakterie czy pasożyty są odpowiedzialne za tak nieprzyjemne dolegliwości.

Przyczynami pieczenia mogą być również: niebakteryjne zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, łuszczyca, egzema, a także pęcherz nadreaktywny. Poza tym zdarza się, że tego typu dolegliwości pojawiają się w czasie menopauzy. Wynika to z zanikania błon śluzowych sromu, pochwy oraz cewki moczowej. Mniej wilgotna i cieńsza skóra jest bardziej wrażliwa na działanie różnych czynników, przez co łatwiej o uczucie pieczenia czy bólu przy oddawaniu moczu. 

Czy można zapobiegać bolesnemu uczuciu pieczenia podczas oddawania moczu?

Czy istnieją domowe sposoby na pieczenie przy oddawaniu moczu? Przede wszystkim warto skupić się na tych, które zapobiegają pojawieniu się uciążliwych dolegliwości. Podstawą profilaktyki jest dbanie o higienę miejsc intymnych. Do mycia należy wybierać delikatne mydło albo specjalne płyny do higieny intymnej. Nie najlepszym wyborem będą żele pod prysznic, które zawdzięczają swój kuszący zapach substancjom zapachowym. Mogą one stać się przyczyną podrażnień, a także reakcji alergicznej.

Kolejnym domowym sposobem na pieczenie przy oddawaniu moczu jest picie odpowiedniej ilości płynów. Kobietom zaleca się przyjmowanie przynajmniej 1,5 litrów dziennie a mężczyznom 2,5 litrów. Podstawą nawodnienia powinna być woda mineralna, ale nie oznacza to, że musisz wypić aż 2 butelki dziennie. Źródłem wody są także zupy, fermentowane napoje mleczne, warzywa czy owoce. Poza tym w przypadku problemów z układem moczowym warto sięgnąć po napary ziołowe o delikatnym działaniu moczopędnym. Przygotujesz je z pokrzywy, skrzypu polnego albo fiołka trójbarwnego. 

Jednym ze sposobów na zapobieganie bolesnemu uczuciu pieczenia jest także noszenie bielizny zrobionej z przewiewnych materiałów. Zalicza się do nich bawełna, która dobrze przepuszcza powietrza, jest wytrzymała i przyjemna w dotyku.

W ramach profilaktyki warto zadbać również o zmniejszenie ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową. W tym celu zaleca się używanie prezerwatyw podczas współżycia. 

Bibliografia:

  1. Holecki, Michał, et al. Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych. Narodowy Instytut Leków, 2015.
  2. Różański, Henryk. "Charakterystyka najważniejszych Urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego." Lek w Polsce Drug in Poland 4 (2007): 93-102.