Problemy urologiczne są dość powszechne zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Mogą też występować u dzieci i wynikać na przykład z wad wrodzonych. W niektórych przypadkach wymagają stosowania cewnikowania przerywanego. Do tego celu może posłużyć cewnik hydrofilowy, który minimalizuje ryzyko uszkodzenia cewki moczowej oraz powstawania infekcji układu moczowego. Czym różni się od tradycyjnych wyrobów medycznych? Podpowiadamy. 

Co to jest cewnik hydrofilowy? 

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów medycznych przeznaczonych dla osób zmagających się z problemami z oddawaniem moczu. Jednym z najbardziej praktycznych jest cewnik hydrofilowy, który nadaje się do regularnego stosowania i natychmiastowego użycia. Łatwy w stosowaniu wyrób medyczny umożliwia oddawanie moczu w dogodnym dla użytkownika momencie. Po wyjęciu z opakowania nie wymaga dodania wody czy lubrykantu. Stanowi doskonały wybór dla osób, którym zależy na zwiększeniu wygody podczas cewnikowania. 

Cewnik hydrofilowy występuje w wersji z końcówką prostą i skierowaną ku górze. Przeznaczony jest dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Wyrób ten występuje w wielu rozmiarach i długościach. W doborze odpowiedniego cewnika może pomóc skala French (skrót F lub CH). Istnieje też możliwość rozpoznania rozmiaru po kolorze. Do wyboru są m.in. następujące warianty:

  • dla mężczyzn: CH12 (biały), CH14 (zielony) lub CH16 (pomarańczowy) dł. 40 cm;
  • dla kobiet: CH12, CH14 bądź CH16 dł. 20 cm;
  • dla chłopców: dł. 30 cm. 

Pacjenci urologiczni mogą skorzystać z dofinansowania na cewnik hydrofilowy. Refundacja wynosi 80% w przypadku osób dorosłych oraz 100% dla dzieci. W ramach dofinansowania z NFZ mogą kupić do 180 sztuk miesięcznie. Cewnik hydrofilowy nie zawiera PVC i ftalanów, dzięki czemu jest bezpieczny dla zdrowia. Poza tym w ograniczonym stopniu wywiera wpływ na środowisko naturalne. Zaprojektowany został w taki sposób, by zmniejszać tarcia i podrażnienia. Powstał z myślą o zapewnieniu wygody podczas ich wprowadzenia oraz usuwania.

Na co zwrócić uwagę stosując cewnik hydrofilowy? Jak używać? Produkt nadaje się do stosowania od razu po wyjęciu z opakowania. Zastosowany w nim został specjalny okrągły uchwyt, który ułatwia jego otwarcie. Dzięki samoprzylepnej naklejce pozostaje na miejscu najbardziej dogodnym dla użytkownika. Istnieje konieczność cewnikowania 5-6 razy na dobę. W ten sposób można ograniczyć ryzyko uszkodzenia nerek, jak również poprawić komfort życia chorego. Przy pomocy tego wyrobu medycznego opróżnianie moczu następuje szybko i sprawnie. 

Czym różnią się cewniki hydrofilowe od cewników tradycyjnych? 

Przede wszystkim są higieniczne i sterylnie zapakowane. Można je łatwiej zaaplikować choremu. Pacjent nie odczuwa przy tym bólu czy dyskomfortu psychicznego. Cewniki hydrofilowe są przeznaczone do cewnikowania przerywanego. Proces ten polega na regularnym opróżnianiu pęcherza za pomocą cewnika jednorazowego. W przypadku używania produktu hydrofilowego cewnikowanie przebiega szybko oraz bezpiecznie. Nowoczesny wyrób medyczny zamknięty jest w opakowaniu wypełnionym roztworem soli fizjologicznej, co pozwala na nawodnienie powłoki i skutecznie chroni przed rozwojem bakterii. 

Czym wyróżnia się cewnik jednorazowy urologiczny hydrofilowy? Gotowy do użycia produkt został wyposażony w wypolerowane oczka, których krawędzie nie odcinają się ostro od jego powierzchni. Zastosowane rozwiązanie minimalizuje ryzyko uszkodzenia cewki moczowej. Pozwala na zmniejszenie tarcia oraz płynne przejście pomiędzy krawędzią a powierzchnią cewnika. Dodatkowo zapewnia wygodę podczas zakładania i zdejmowania tego wyrobu medycznego. W razie potrzeby można go połączyć z workiem do zbiórki moczu

Jednorazowy cewnik hydrofilowy posiada unikatową powłokę, która sprawia, że jego powierzchnia jest wyjątkowo gładka. W znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie siły tarcia oraz komfort użytkowania. Minimalizuje ryzyko zakażeń układu moczowego, co zostało sprawdzone w badaniach klinicznych. W porównaniu z tradycyjnym cewnikiem jest łatwiejszy w aplikacji i umożliwia skuteczne zarządzanie pracą pęcherza. Oczko znajdujące się na końcówce nowoczesnego wyrobu zostało ustawione w taki sposób, by nie narażać ścianek cewnika na uszkodzenia. 

Powłoka cewnika hydrofilowego składa się z trzech elementów. Pierwsza warstwa posiada jednolity charakter, co umożliwia równomierne rozmieszczenie podczas wprowadzania oraz wyjmowania. Wpływa na bezbolesne i łatwe cewnikowanie. Druga to warstwa zewnętrzna, która zapewnia odpowiedni poziom absorpcji wody. Dodatkowo minimalizuje tarcie podczas użytkowania. W trzeciej warstwie znajduje się roztwór soli fizjologicznej, który wpływa na optymalne nawodnienie powłoki. Oprócz tego zabezpiecza przed drobnoustrojami mogącymi wywoływać zakażenie dróg moczowych. 

Kto powinien używać cewników hydrofilowych? 

Po cewnik hydrofilowy powinny sięgnąć zwłaszcza osoby, u których istnieje przeszkoda podpęcherzowa. Zalecany jest pacjentom ze schorzeniami przyczyniającymi się do powstawania zwłóknień i zwężenia światła cewki moczowej. W większości przypadków przydaje się osobom z rozszczepem kręgosłupa lub urazem rdzenia kręgowego. Jednorazowy cewnik hydrofilowy sprawdzi się u pacjentów z różnymi dolegliwościami urologicznymi. Przydaje się w szczególności osobom starszym i dzieciom z wadami rozwojowymi, które wymagają cewnikowania przerywanego. 

Cewniki hydrofilowe spełnią oczekiwania osób, którym zależy na wygodzie oraz prostym i intuicyjnym użytkowaniu. Podczas zakładania takich produktów pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. W odróżnieniu od tradycyjnych cewników, nie zatykają się i nie przyczyniają do problemów z odpływem moczu. Można je kupić w internetowych sklepach medycznych z profesjonalnym asortymentem dla osób zmagających się z problemami urologicznymi. Przy okazji warto też zaopatrzyć się w akcesoria higieniczne, tj. rękawice lateksowe, środki do dezynfekcji rąk, serwety z laminatu foliowo-bibułowego czy pojemniki na odpadki.