Za problemy urologiczne mogą odpowiadać zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. W podobnym stopniu dotykają one kobiet oraz mężczyzn. Istnieje szereg wskazań do cewnikowania. Do opróżniania pęcherza moczowego może posłużyć cewnik zewnętrzny. Dla kogo jest przeznaczony? Jak założyć i znaleźć odpowiedni rozmiar cewnika zewnętrznego? Odpowiedzi na kluczowe pytania udzielamy w dalszej części artykułu. 

Czym jest cewnik zewnętrzny? 

W ofercie internetowych sklepów medycznych znajduje się bogaty wybór produktów przeznaczonych dla pacjentów, u których występują problemy z oddawaniem moczu. Do najbardziej popularnych i powszechnie wykorzystywanych należy cewnik zewnętrzny. Wyrób ten jest przeznaczony dla mężczyzn, którzy zmagają się z problemem inkontynencji moczowej. Doskonale sprawdza się jako alternatywny produkt do cewnikowania. Można go założyć bez pomocy osób trzecich i angażowania personelu medycznego. 

Prosty w użytkowaniu wyrób medyczny występuje w wielu rozmiarach. Dzięki temu można go z łatwością dopasować do rozmiaru członka. Oferta rynkowa dotyczy modeli z klejem standardowym i wzmocnionym. Cewniki zewnętrzne są dostępne w wersji jedno- i 
dwuczęściowej. W połączeniu z workiem do zbiórki moczu tworzą kompletny zestaw do cewnikowania. Refundacja na cewniki zewnętrzne wynosi 70%. Limitowana jest do 30 sztuk miesięcznie. Z proporcjonalnie większej ilości refundowanej mogą skorzystać pacjenci, którzy otrzymają zlecenie od lekarza POZ lub specjalisty.

Cewnik urologiczny zewnętrzny jest wykonany z bezpiecznego dla skóry silikonu. Nie zawiera lateksu, dzięki czemu ogranicza ryzyko powstawania podrażnień i reakcji alergicznych. Cewnik zewnętrzny jednoczęściowy posiada antyskrętne ujście, które skutecznie chroni przed zatkaniem. Wyposażony został w elementy ułatwiające zakładanie, tj. aplikator z uchwytem i rozwijany pasek. Szczelne połączenie z workiem na mocz zapewnia też cewnik zewnętrzny dwuczęściowy. Wyrób  tego typu występuje w wersji z harmonijkowym ujściem oraz osobnym samoprzylepnym paskiem.  Może być w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Dla kogo przeznaczony jest cewnik zewnętrzny? 

Wyrób ten doskonale doskonale nadaje się do cewnikowania mężczyzn. Cewnik zewnętrzny jest dużo bardziej przyjazny dla pacjentów niż egzemplarz wewnętrzny. Zapewnia skuteczne uszczelnienie końcówki pęcherza, co zapobiega przeciekom. Ze względu na transparentność, stanowi idealną alternatywę dla standardowych cewników. W znacznym stopniu ułatwia utrzymanie higieny i umożliwia sprawne odprowadzanie moczu. Zmniejsza ryzyko infekcji intymnych oraz bakteryjnych w drogach moczowych. Przyda się zwłaszcza osobom z nietrzymaniem moczu w stopniu lekkim, średnim i ciężkim. 
Cewnik zewnętrzny dla mężczyzn znajduje zastosowanie po uszkodzeniach neurologicznych. Wskazaniem do użycia produktu jest stwardnienie rozsiane, udar mózgu czy mózgowe porażenie dziecięce. Może też się przydać osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Cewnik zewnętrzny przeznaczony jest także dla pacjentów z chorobami urologicznymi, m.in. zmagającymi się z przerostem gruczołu krokowego. Może okazać się niezastąpionym produktem dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich lub leżących. 

Jak dobrać rozmiar cewnika zewnętrznego? 

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ich średnicę. Rozmiary cewników podawane są w milimetrach. Do określenia średnicy służy skala French określana skrótem CH. W przypadku osób dorosłych zwykle wykorzystuje się cewniki zewnętrze w rozmiarach od 12 do 24 CH. Największym zainteresowaniem wśród mężczyzn cieszą się modele CH16 i CH18. Cewniki zewnętrzne do rozmiaru CH12 mają najczęściej długość 30 cm, natomiast egzemplarze powyżej tej wartości do 40 cm. Wyroby w większych rozmiarach są zazwyczaj używane w sytuacji wystąpienia krwiomoczu. 

Dobór odpowiedniego rozmiaru ma szczególne znacznie. Pozwoli ograniczyć dyskomfort związany z cewnikowaniem i ochronić przed podrażnieniami czy reakcjami alergicznymi. Ponadto zabezpiecza przed różnego rodzaju powikłaniami, np. zapaleniem cewki moczowej. Przed zakupem cewnika zewnętrznego należy zmierzyć obwód prącia, oczywiście w stanie spoczynku.  Wymiary trzeba w porównać z tymi, które zostały podane przez producenta. Zbyt duży produkt może spadać, natomiast za mały powodować obtarcia. 

Jak założyć cewnik zewnętrzny? 

Przed cewnikowaniem należy dokładanie wymyć prącie, używając np. wody z mydłem. Warto też ogolić włosy łonowe i pamiętać o dokładnym osuszeniu skóry. Pacjent powinien zapoznać się z instrukcją stosowania cewników zewnętrznych. Z reguły są to niewielkie silikonowe kapturki, które kształtem i sposobem aplikacji przypominają prezerwatywy. Wyposażone zostały w końcówki dopasowane do standardowych worków na mocz. Dodatkowo posiadają cienkie ścianki, co przekłada się na wysoki komfort użytkowania. 

Sposób aplikacji cewnika zewnętrznego przypomina użycie prezerwatywy, można to zrobić poprzez rozwinięcie. Po wyciągnięciu z opakowania jednostkowego należy chwycić jego końcówkę między palec wskazujący a kciuk. Następnie można przyłożyć wewnętrzną część cewnika do ujścia cewki moczowej. Wyrób należy rozwinąć wzdłuż prącia aż po jego nasadę i podłączyć do standardowego worka na mocz. Produkt tego typu trzeba wymieniać raz na dobę lub częściej. Można go ściągnąć po lekkim zwilżeniu. Męskie cewniki zewnętrzne zostały zaprojektowane w taki sposób, by umożliwiać dyskretne i higieniczne odprowadzanie moczu. Są bezpieczne i łatwe w aplikacji. Wyroby medyczne tego typu zostały pokryte od środka specjalną warstwą kleju, dzięki czemu idealnie przylegają do powierzchni prącia oraz skutecznie zabezpieczają przed ewentualnymi zabrudzeniami. W połączeniu z drenem worka tworzą bezpieczny i higieniczny system do opróżniania pęcherza moczowego. Przed użyciem cewnika zewnętrznego warto szczegółowo zapoznać się z ulotką, która znajduje się w opakowaniu jednostkowym.