Podkłady jednorazowe wykorzystujemy przede wszystkim w opiece nad osobami chorymi, leżącymi w łóżku, niepełnosprawnymi, a także w opiece nad dziećmi. Są również stosowane przez kobiety będące w połogu. Podkłady higieniczne są praktyczne, wygodne i łatwe w użyciu. Stanowią ważną pomoc w utrzymaniu higieny i komfortu osoby chorej. Jakie są rodzaje podkładów, czym się różnią i ile kosztują?

Do czego służą podkłady jednorazowe?

Podkłady jednorazowe to produkty, które służą do ochrony i utrzymania higieny różnych powierzchni, np. łóżka, fotela, krzesła, materaca, pościeli. Są bardzo pomocne przy opiece nad osobami starszymi, osobami obłożnie chorymi lub niepełnosprawnymi, po narodzinach dziecka, po operacjach. Często są stosowane w przypadku nietrzymania moczu, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Chronią wtedy materac przed wniknięciem w jego głąb moczu. Swoje zastosowanie znajdują również jako ochrona np. łóżka przed wilgocią i zabrudzeniem wtedy gdy wykonujemy czynności higieniczne osoby chorej (mycie, zmiana pieluchomajtek, zmiana opatrunku sączących się ran).

Inne nazwy podkładów jednorazowych, które możemy spotkać:

 • podkłady higieniczne
 • podkłady chłonne
 • wkłady chłonne
 • maty chłonne

Kiedy stosować podkłady jednorazowe?

Podkłady jednorazowe pomagają nam dbać o higienę i czystość w różnych sytuacjach życiowych. Możemy je stosować m.in.:

 • jako podkłady jednorazowe na łóżko, które chronią je przed zamoczeniem lub zabrudzeniem w sytuacji gdy chcemy umyć osobę chorą leżącą;
 • jako podkłady jednorazowe na materac - sprawdzają się jako dodatkowa ochrona łóżka w przypadku osób nietrzymających moczu, osób z otępieniem lub demencją, osób w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, kobiet w okresie połogu, w przypadku dzieci, które borykają się z moczeniem nocnym oraz w sytuacjach gdy osoba obłożnie chora, unieruchomiona nie może wstać i załatwia swoje potrzeby fizjologiczne leżąc w łóżku;
 • jako podkłady jednorazowe do przewijania niemowląt;
 • jako jednorazowe podkłady ochronne na krzesło, fotel, wózek inwalidzki, kozetkę;
 • jako jednorazowe podkłady higieniczne w salonach kosmetycznych, fryzjerskich czy tatuażu;
 • jako podkłady nieprzemakalne dla naszych domowych pupili np. psów, kotów - do wykorzystania np. w trakcie transportu lub w ich legowiskach, zwłaszcza w sytuacji kiedy zwierzak choruje.

Jakie są rodzaje podkładów jednorazowych na łóżko?

Podkłady jednorazowe na łóżko są wyrobami medycznymi, które najczęściej tworzy zewnętrzna warstwa delikatnej antyalergicznej włókniny, warstwa celulozy oraz warstwa zbudowana z nieprzemakalnej, antypoślizgowej folii, która zapobiega przemakaniu i przesuwaniu się podkładu. Delikatna, miękka zewnętrzna warstwa z włókniny oraz wewnętrzna warstwa celulozy mają specjalną strukturę, która chłonie ciecz i nie pozwala jej się wydostać na zewnątrz, a jednocześnie umożliwia przepływ powietrza. To sprawia, że skóra może swobodnie oddychać i łatwiej jest utrzymać ją suchą i czystą oraz powstaje mniej odparzeń i podrażnień skóry. 

Niektóre modele podkładów jednorazowych na łóżko posiadają dodatkową warstwę absorbującą, tzw. superabsorbent, który zwiększa właściwości chłonne podkładów. Ma również działanie antybakteryjne, co minimalizuje rozwój bakterii i w związku z tym zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Materiały, z których produkowane są jednorazowe podkłady higieniczne są przebadane dermatologicznie, dzięki czemu są bezpieczne, nie uczulają i nie podrażniają. 

Podkłady jednorazowe są łatwe i wygodne w użyciu. Nie nadają się do prania, w związku z czym po każdym użyciu należy taki podkład higieniczny wystarczy zwinąć i wyrzucić do kosza.

Higieniczne podkłady jednorazowe mogą mieć różne rozmiary, np.:

 • podkłady jednorazowe na łóżko 90x170
 • podkłady jednorazowe na łóżko po porodzie 60x90
 • podkłady jednorazowe 60x90
 • podkłady higieniczne 40x60

Jak wybrać odpowiednie podkłady jednorazowe?

W naszym sklepie dostępne są podkłady higieniczne o różnych rozmiarach, co jest bardzo ważne, gdyż łatwo można je dopasować do powierzchni miejsca, w którym chcemy je użyć. W zależności od tego czy podkłady jednorazowe będą wykorzystywane np. na łóżko, na siedzisko krzesła, na wózek inwalidzki - możemy dobrać odpowiedni, pasujący rozmiar tak, aby osobie chorej, czy niepełnosprawnej zapewnić jak największy komfort i wygodę stosowania. 

Drugim ważnym elementem, który warto wziąć pod uwagę wybierają odpowiedni podkład jednorazowy jest jego chłonność. To pozwoli na dopasować podkład higieniczny do indywidualnych potrzeb danej osoby. Niektóre firmy oznaczają chłonność podkładów kropelkami (podobnie ja np. w przypadku podpasek, im więcej kropelek, tym większa chłonność podkładu) lub cyframi. 

Ile kosztują podkłady jednorazowe?

Cena podkładów jednorazowych różni się w zależności od producenta, rozmiaru podkładów higienicznych oraz ich właściwości absorbujących. Podkłady są również pakowane w opakowania o różnej ich ilości np. po 5, 15, 25, 30 sztuk. Przykładowo cena 30 sztuk podkładów jednorazowych 60x90 może wahać się od 45 do ok. 90 zł. Z kolei koszt zakupu 30 sztuk podkładów jednorazowych 60x60 to ok. 48 zł, 30 sztuk podkładów jednorazowych 90x170 to koszt ok. 84 zł. Tak kształtują się ceny w sytuacji, jeżeli kupujemy podkłady za 100% ceny. 

Podkłady higieniczne podlegają również refundacji. Wtedy mają one cenę niższą niż w przypadku zakupu pełnopłatnego. W ramach refundacji można zakupić 90 sztuk podkładów jednorazowych miesięcznie. Wysokość refundacji różni się w zależności od sytuacji zdrowotnej, rodzaju choroby (np. inna jest wysokość refundacji w przypadku choroby nowotworowej, a inna w przypadku nieneurogennego nietrzymanie moczu czy też wrodzonych wad układu moczowego). Aby uzyskać refundację na podkłady higieniczne należy zwrócić się do lekarza o wypełnienie zlecenia na zaopatrzenie w te wyroby medyczne. Lekarz znając aktualnie obowiązujące zasady refundacji podkładów higienicznych poinformuje nas na podstawie historii choroby danej osoby czy taka refundacja jest możliwa.