Inkontynencja moczowa jest problemem natury fizycznej i psychicznej. Nietrzymanie moczu (NTM) może powodować wycofywanie się z życia społecznego oraz wpływać na obniżenie samooceny. Wbrew pozorom nie jest problemem występującym wyłącznie u osób starszych. Co pić na nietrzymanie moczu? Jakie produkty wdrożyć do codziennej diety, by złagodzić nieprzyjemne objawy? Podpowiadamy, co warto jeść i czego lepiej unikać. 

Dieta na nietrzymanie moczu 

Na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych można zaliczyć styl życia i nawyki żywieniowe. Szczególne znaczenie ma dieta wspomagająca zachowawcze leczenie inkontynencji. Za niekontrolowane popuszczanie moczu odpowiadają zazwyczaj osłabione mięśnie Kegla. Na dysfunkcje układu moczowego wpływa otyłość brzuszna, nadwaga, wiek, ciąża, naturalny poród, menopauza, nieprawidłowe nawyki w toalecie i podczas wykonywania codziennych czynności. 

Dieta przy nietrzymaniu moczu powinna być bogata w produkty lekkostrawne. Do codziennego jadłospisu warto włączyć składniki, które wspomagają utratę masy ciała oraz perystaltykę jelit. Trudności w naturalnym wypróżnianiu zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej i nacisk na mięśnie Kegla. Niekorzystnie wpływają na ich działanie, jak również zwiększają ryzyko powstawania hemoroidów. Na osłabienie mięśni dna miednicy są narażone zwłaszcza osoby otyłe lub z nadwagą. Z tego względu powinny zatroszczyć się o powrót do niższej wagi. Nawet 5% redukcja masy ciała ma znaczenie w walce ze wstydliwym schorzeniem.

W ograniczeniu problemu, jakim jest nietrzymanie moczu, może pomóc przestrzeganie kilku zasad. Aby wyeliminować zaparcia, warto spożywać produkty z dużą zawartością błonnika. Osoby zmagające się z NTM powinny też pamiętać o regularnym dostarczaniu płynów. Spożycie zbyt małej ilości wody prowadzi do odwodnienia organizmu oraz nadmiernego zagęszczenia moczu. Sprzyja także infekcjom układu moczowego. Może doprowadzić do podrażnień pęcherza i nasilać objawy NTM. 

Najlepsze produkty, które warto wdrożyć do diety przy nietrzymaniu moczu 

  • Błonnik pokarmowy – jest ważnym składnikiem dla osób z nietrzymaniem moczu. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, m.in. pobudza perystaltykę jelit, oczyszcza je ze złogów oraz poprawia mikroflorę bakteryjną. Pozwala wyeliminować zaparcia, które wywołują nacisk na pęcherz. Źródłem błonnika są świeże warzywa i owoce, np. porzeczki czy maliny. Ponadto można go też znaleźć w produktach pełnoziarnistych, takich jak: razowe pieczywo i makaron, brązowy ryż, płatki wielozbożowe. 
  • Źródła witaminy C – w jadłospisie osób z inkontynencją nie może zabraknąć zielonej pietruszki, czarnej porzeczki oraz czerwonej papryki. Wskazana jest także podaż owoców jagodowych i dzikiej róży. Witamina C odpowiada za produkcję kolagenu oraz uelastycznienie tkanek budujących układ moczowy. Dodatkowo wpływa na uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych. 
  • Magnez – wspiera funkcjonowanie mięśni i nerwów. Pierwiastek ten odpowiada za przekaźnictwo nerwowe, w tym minimalizowanie skurczy mogących przyczyniać się do inkontynencji. Bogate w magnez są warzywa, tj.: kapusta, brokuły czy szpinak. Do diety przy nietrzymaniu moczu warto wdrożyć orzechy, ziarna i nasiona roślin strączkowych. Źródłem magnezu jest również kakao oraz gorzka czekolada. 
  • Żurawina – jest znana z dobroczynnego wpływu na układ moczowy. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, co ogranicza ryzyko występowania infekcji. Dodatkowo jest wykorzystywana w łagodzeniu dolegliwości ze strony wątroby czy nerek. Sok z żurawiny zapobiega nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego i działa przeciwutleniająco. Z tego względu spowalnia proces starzenia się organizmu. 
  • Krzemionka – wspomaga leczenie stanów zapalnych pęcherza. Wzmacnia włosy i paznokcie, zmniejsza aktywność enzymów prozapalnych oraz regeneruje tkankę łączną. Źródłem krzemionki są ogórki, rzodkiewki, orzeszki ziemne, pestki słonecznika czy migdały.
  • Zioła – wiele z nich można stosować na nietrzymanie moczu. Dieta wspomagająca leczenie inkontynencji powinna być ustalona indywidualnie dla każdego pacjenta. Najczęściej wprowadza się do niej produkty, takie jak: ziele pokrzywy, korzeń mniszka lekarskiego, zielona herbata, kwiat lipy. Rozgrzewające okłady warto przygotować z tasznika czy skrzypu polnego. 

Jakich produktów unikać przy nietrzymaniu moczu? 

Warto zrezygnować z żywności poddawanej obróbce technologicznej, która zawiera wzmacniacze smaku i konserwanty. Niewskazane jest spożycie potraw pikantnych, tłustych oraz ciężkostrawnych. Z codziennej diety należy wyeliminować napoje słodzone i gazowane, słone przekąski, słodycze, płatki śniadaniowe, lody. Spożywane w nadmiarze posiłki z wysoką zawartością tłuszczów zwierzęcych czy trans często doprowadzają do nadwagi oraz zaburzeńczynnościowych pęcherza moczowego.

Do produktów niewskazanych przy nietrzymaniu moczu można zaliczyć:

  • gotowe dania, zupy instant, chipsy ziemniaczane, fast foody – żywność przetworzona zawiera dodatki typu stabilizatory, emulgatory czy zagęstniki, które mogą powodować reakcje alergiczne oraz reakcje niepożądane ze strony układu pokarmowego;
  • alkohole, napoje z kofeiną i teiną, energetyki – stymulują pracę pęcherza, wysokoprocentowe trunki zakłócają dodatkowo odbierane przez mózg sygnały;
  • soki grejpfrutowe – zaliczane są do mocnych diuretyków;
  • ciastka, wafelki, batoniki i niektóre wyroby cukiernicze – mają w składzie mnóstwo cukru, barwników oraz szkodliwych dodatków. 

Osoby z dolegliwościami NTM powinny też zrezygnować z palenia papierosów. Nikotyna wykazuje działanie drażniące na błonę śluzową pęcherza. Przez to może potęgować uczucie parcia i przyczynić się do niekontrolowanych wycieków moczu. Zalecane jest unikanie w nadmiarze produktów, tj.: mleko, czekolada mleczna czy pomidory. Kawę warto ograniczyć do dwóch filiżanek, natomiast herbatę do czterech szklanek. Dodatkowo należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, w tym ok. 2 litrów wody mineralnej.