Codzienna higiena i pielęgnacja to czynności, które wykonujemy z dużą łatwością i niemal automatycznie, bez zastanawiania się. Jednak nie dla każdego codzienne mycie jest tak proste. Osoby obłożnie chore, leżące nie są w stanie umyć się samodzielnie. Aby zachować higienę, potrzebują wsparcia, pomocy. Jak przygotować się do mycia osoby chorej w łóżku i jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem? O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę gdy podejmujemy się pomocy w utrzymaniu higieny osoby leżącej?

Jak ochronić łóżko osoby leżącej? 

Osoby chore, leżące w łóżku wymagają nie tylko leczenia, czy rehabilitacji, ale też higieny i pielęgnacji skóry. Utrzymanie czystości oraz dbanie o stan skóry to elementy, które również wpływają na stan zdrowia oraz samopoczucia osoby chorej. Ponadto, regularna toaleta jest ważną częścią profilaktyki przeciwodleżynowej, jej rolą jest zapobieganie odparzeniom i podrażnieniom skóry. Mycie osoby leżącej nie jest łatwym zadaniem, warto więc odpowiednio się do niego przygotować. Tak, aby poranna i wieczorna toaleta przebiegała szybko i sprawnie oraz aby chory czuł się podczas mycia i pielęgnacji jak najbardziej komfortowo. Przede wszystkim warto zatroszczyć się o to, aby miejsce, w którym myjemy chorego zapewniało mu jak najwięcej intymności np. poprzez wykorzystanie parawanu, który odgrodzi tą cześć pomieszczenia od reszty. Ważna jest również odpowiednia temperatura i brak przeciągów. Aby osobie leżącej dać taki komfort cieplny należy zamknąć okna i drzwi. Istotna jest też ochrona łóżka osoby leżącej przed wilgocią. W tym celu można skorzystać z chłonnych podkładów higienicznych. Dzięki nim nie ma potrzeby, by wymieniać pościel po myciu i zabiegach pielęgnacyjnych. 

Przed rozpoczęciem mycia warto przygotować sobie wszystkie niezbędne narzędzia i odpowiednie dla danej osoby kosmetyki. Do przydatnych akcesoriów należą m.in.: miska lub wanna pneumatyczna, basen do mycia głowy, rynna do mycia głowy, rękawiczki jednorazowe, myjki higieniczne, dzbanek z ciepłą wodą, ręczniki, ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, gaziki do przemywania oczu, przybory do golenia, obcinacz do paznokci, szczoteczka i pasta do zębów, czyste opatrunki, pieluchomajtki.

Jak myć chorego? Mycie osoby leżącej najlepiej rozpocząć od oczyszczania twarzy, szyi oraz zębów. Jest to podstawowa toaleta, którą należy wykonywać rano i wieczorem. Następnym krokiem jest umycie ramion, rąk oraz klatki piersiowej i brzucha. Kolejno myjemy dolne partie ciała, czyli nogi i stopy. Myjąc poszczególne części ciała warto rozważyć częściowe zdejmowanie garderoby – najpierw jej górnej części, potem dolnej. Myjąc ręce i nogi można zaraz po umyciu jednej dokładnie ją osuszyć i dopiero wtedy zacząć myć kolejną. To sprawi, że naszemu podopiecznemu będzie bardziej komfortowo i nie będzie mu zimno. Zakończeniem toalety jest higiena okolic intymnych. Mycie dobrze jest zacząć od spojenia łonowego i prowadzić w kierunku odbytu. W trakcie mycia ciała, szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca pod fałdami skóry (np. pod piersiami), gdzie może gromadzić się brud, a także pojawiać się odparzenia.  

Przydatne produkty do zabezpieczenia łóżka

Do zabezpieczenia łóżka chorego przed zamoczeniem i zabrudzeniem służą podkłady higieniczne. Mamy do wyboru jednorazowe podkłady higieniczne oraz podkłady wielorazowe. Podkłady jednorazowe to wyroby chłonne, których zadaniem jest ochrona materaca, pościeli, krzesła, wózka itp., podczas wykonywania czynności higienicznych jak przewijanie, mycie oraz podczas zmiany opatrunków np. sączących się ran. Są również stosowane w przypadku nietrzymania moczu u dzieci i dorosłych oraz przez kobiety w trakcie połogu. Inne określenia na podkłady jednorazowe, które możemy spotkać to m.in.: podkłady higieniczne, podkłady chłonne, wkłady chłonne oraz maty chłonne. Podkłady wielorazowe to z kolei nieprzemakalne podkłady do wielokrotnego użytku. Jest to możliwe dzięki temu, że można je prać w pralce w temperaturze 60-95 stopni (w zależności od rodzaju podkładu). Najczęściej wybieranym rodzajem podkładów wielorazowych są prześcieradła nieprzemakalne.

Jakie podkłady higieniczne wybrać?

Jednorazowe podkłady higieniczne są wygodne i łatwe w użyciu. Zbudowane są z 3 warstw: 

  • warstwa zewnętrzna to delikatna, miękka włóknina o przeciwalergicznych właściwościach,
  • warstwa środkowa to celuloza o specjalnej strukturze, która chłonie i zatrzymuje płyny , a jednocześnie umożliwia przepływ powietrza
  • warstwa wewnętrzna to nieprzemakalna, antypoślizgowa folia, która finalnie chroni przez przeciekaniem oraz zapobiega przesuwaniu się podkładu

W naszym sklepie dostępny jest szeroki wybór jednorazowych podkładów higienicznych np. Seni Soft Super, Tena Bed, MoliCare Premium Bed. Podkłady higieniczne mają różną chłonność, niektóre modele wyposażone są w dodatkową warstwę absorbującą, tzw. superabsorbent, który zwiększa właściwości chłonne podkładów. Dodatkowo działa antybakteryjnie, co minimalizuje rozwój bakterii i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Podkłady jednorazowe występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu wybrać taki, która jak najlepiej będzie pasował do naszych potrzeb. Dostępne rozmiary to m.in.: podkłady higieniczne 90x60, podkłady jednorazowe 60x40, podkłady higieniczne 90x170.

Sprawdź ofertę podkładów higienicznych >>

Wielorazowe podkłady higieniczne to m.in. prześcieradła nieprzemakalne, które służą np. do ochrony materaca przez przemoczeniem. Składają się z 2 warstw: warstwy zewnętrznej, na której leżymy oraz warstwy, która styka się z materacem. Tą pierwszą tworzą delikatne, miękkie tkaniny jak np. materiał frotte, a ta druga to wodoodporna membrana, która chroni przed przeciekaniem, a jednocześnie jest paroprzepuszczalna. To zapewnia odpowiednie właściwości oddychające, dzięki którym takie  nieprzemakalne podkłady wielorazowe na łóżko są bezpieczne dla skóry. Jest to bardzo ważne, gdyż dla pacjentów na stałe unieruchomionych w łóżku istotna jest ochrona przed podrażnieniami, odparzeniami i odleżynami. Popularnym rozwiązaniem są nieprzemakalne prześcieradła firmy Halcamp np. Halcamp Podkład nieprzemakalny frotte z membraną PNSA, Halcamp podkłady i prześcieradła PNSP, które są stworzone z dzianiny poliestrowo-poliuretanowej czy też Podkłady higieniczne MoliCare Premium Bed Mat Textile.