Częste oddawanie moczu to problem, który dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Wbrew pozorom nie jest on rzadki, choć oficjalne dane nie oddają skali problemu. A to dlatego, że część osób traktuje go w kategorii tematu tabu. Nie warto jednak odkładać decyzji o wizycie lekarskiej w nieskończoność. Szybka diagnostyka i wdrożenie leczenia, a także stosowanie wyrobów chłonnych pomoże Ci zapomnieć o problemie i kontynuować dotychczasowy tryb życia.

Częstomocz – czyli czym jest częste oddawanie moczu u mężczyzn?

Kiedy częste oddawanie moczu przestaje być kwestią przyjęcia dużej ilości płynów, a zaczyna być chorobą? O częstomoczu u mężczyzn mówi się, gdy potrzeba oddawania moczu pojawia się częściej niż zwykle (przynajmniej 8 razy w ciągu dnia i 2 razy w godzinach nocnych). Częstemu oddawaniu moczu w nocy i dzień towarzyszy również parcie (które nie znika po wizycie w toalecie). Może także dochodzić do mimowolnego wycieku moczu w niektórych przypadkach.

Jeśli masz problem z częstym oddawaniem moczu w nocy i dzień, nie bagatelizuj problemu. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu (który może skierować Cię dalej do nefrologa, diabetyka, urologa), ponieważ przyczyną częstego oddawania moczu u mężczyzn (szczególnie po 40. roku życia) może być choroba pęcherza lub gruczołu krokowego.

Częste oddawanie moczu – przyczyny

Jakie są przyczyny częstego oddawania moczu? Problem może pojawić się po wypiciu nadmiernej ilości płynów (szczególnie tych z kofeiną, piwa, napojów gazowanych). Jednak jest to przyczyna, którą da się szybko usunąć i nie jest związana z chorobą.

Inną przyczyną może być przyjmowanie leków (np. stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego, marskości wątroby, niewydolności nerek), a także suplementów diety (m.in. z pokrzywą, mniszkiem, rdestem ptasim), które mają działanie moczopędne. Jeśli to leki lub suplementy są źródłem problemu, nie podejmuj żadnych działań na własną rękę. Najpierw skonsultuj się z lekarzem, który stwierdzi, czy można wprowadzić zmiany w farmakoterapii lub rozwiązać problem w inny sposób.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn może być spowodowane również chorobami:

  • infekcjami układu moczowego – najczęściej jest to zapalenie pęcherza wywołane zakażeniem bakteryjnym. Oprócz częstego oddawania moczu pojawiają się objawy, takie jak: pieczenie w trakcie oddawania moczu, ból (umiejscowiony w podbrzuszu, cewce moczowej). Aby zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego, pamiętaj o przestrzeganiu zasad higieny, wzmacnianiu odporności i przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów (w przypadku mężczyzn jest to minimum 2,5 l na dobę – ilość ta obejmuje zarówno płyny, jak i wodę pochodzącą z produktów spożywczych m.in. warzyw, owoców). Choć infekcje układu moczowego mogą wydawać się błahym problemem, nie lekceważ ich. Nieleczone prowadzą do groźnych powikłań (m.in. zapalenia nerek).
  • Kamica układu moczowego – częste oddawanie moczu u mężczyzn może być spowodowane także chorobą, w której przebiegu w nerkach odkładają się złogi (tzw. kamienie). Na początku kamica układu moczowego nie daje charakterystycznych objawów. Z czasem oprócz problemu z częstym oddawaniem moczu pojawia się ostry ból (promieniujący z okolicy lędźwiowej do ud i podbrzusza – nazywa się go „kolką nerkową”), stan podgorączkowy lub gorączka, nudności i wymioty, krwiomocz, a także tzw. parcia naglące. Jeśli zaobserwowałeś u siebie powyższe objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Przeprowadzi on diagnostykę, której podstawą jest szczegółowy wywiad, a także badania: krwi, moczu i obrazowe (m.in. USG układu moczowego).
  • Cukrzyca – to choroba, która nie jest bezpośrednio związana z układem moczowym, ale i tak może być przyczyną częstego oddawania moczu u mężczyzn. Do innych objawów cukrzycy należy m.in. wzmożone pragnienie, uczucie suchości w ustach, nadmierna senność. Nie lekceważ ich, ponieważ nieleczona choroba prowadzi do poważnych powikłań (m.in. zmian w obrębie układu nerwowego i narządu wzroku).

Odrębnym zagadnieniem jest częste oddawanie moczu na tle nerwowym. Zazwyczaj bierze się je pod uwagę po wykluczeniu innych przyczyn.

Częste oddawanie moczu – objaw prostaty?

Mówiąc o przyczynach częstego oddawania moczu w małych ilościach, nie można zapomnieć o chorobach prostaty (inaczej gruczołu krokowego).

Częste oddawanie moczu w małych ilościach może świadczyć zarówno o łagodnym powiększeniu prostaty (które pojawia się głównie u mężczyzn po 50. roku życia), zapaleniu (pojawiającemu się u panów w każdym wieku), jak i raku prostaty. Dlatego nie lekceważ objawów, takich jak częste oddawanie moczu, parcia naglące, osłabienie strumienia moczu, czy wydłużenia czasu oddawania moczu.

Częste oddawanie moczu  – objawem pęcherza nadreaktywnego?

Jeszcze inną przyczyną częstego oddawania moczu u mężczyzn może być pęcherz nadreaktywny (OAB). Mówi się o nim, gdy pojawia się uczucie silnego parcia na pęcherz połączone z nykturią, a także częstomocz.

Co leży u podłoża OAB? Wśród przyczyn wymienia się m.in. siedzący tryb życia i otyłość, przebyte operacje oraz choroby układu nerwowego. Zdarza się, że przyczyna nie jest znana – w takiej sytuacji mówi się o nadreaktywności pęcherza o charakterze idiopatycznym.

W celu złagodzenia objawów pęcherza nadreaktywnego stosuje się leczenie farmakologiczne (oparte przede wszystkim na lekach antycholinergicznych). Ważnym elementem terapii jest także „trening pęcherza” oraz zmiana stylu życia (mająca na celu utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz zmniejszenie ryzyka zaparć).

Jak poprawić swój komfort psychiczny przy częstym oddawaniu moczu (częstomocz)?

Niezależnie od tego, czy mowa o częstym oddawaniu moczu w dużych ilościach, czy małych faktem jest, że tego typu dolegliwości mają wpływ na komfort psychiczny. Na szczęście istnieją metody, które pomagają zwiększyć jakość życia i kontynuować dotychczasowe aktywności.

Jak poprawić swój komfort psychiczny przy częstym oddawaniu moczu? Do wyboru masz różne wyroby chłonne:

  • majtki chłonne – idealnie dopasowują się do ciała (do wyboru masz różne rozmiary majtek), zapewniając uczucie komfortu przez cały dzień. Nosi się je jak zwykłą bieliznę, dzięki czemu możesz zapomnieć o tym, że jest to specjalny wyrób chłonny (co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o Twój komfort psychiczny). Sprawdzą się, jeśli masz problem z częstym oddawaniem moczu w dużych ilościach, ponieważ są bardziej chłonne niż wkładki urologiczne.
  • Pieluchomajtki – dobrze dopasowują się do ciała, zwiększają poczucie suchości i chronią przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Poza tym są miękkie i delikatne dla skóry (dlatego mogą być stosowane również przez osoby ze skłonnością do podrażnień i alergii). Będą dobrym wyborem, jeśli szukasz wyrobu chłonnego dla osoby leżącej, w podeszłym wieku.
  • Pieluchy anatomiczne – od opisanych wyżej pieluchomajtek różni je sposób zakładania oraz konstrukcja. Mocuje się je do specjalnych majtek siatkowych – w związku z tym są wyborem chłonnym, który z jednej strony przypomina wkładki urologiczne, a z drugiej jest od nich bardziej chłonny.
  • Wkładki urologiczne – wbrew pozorom nie jest to wyrób chłonny zarezerwowany dla kobiet. Tego typu wkładki sprawdzą się, jeśli masz problem z częstym oddawaniem niewielkich ilości moczu i prowadzisz aktywny tryb życia.

Odpowiadając na pytanie o to, jak zwiększyć komfort psychiczny nie można zapomnieć o wczesnej diagnostyce. Jeśli zauważysz u siebie problem z oddawaniem moczu, nie zwlekaj z wizytą u lekarza (odkładanie jej w nieskończoność jest częstym zjawiskiem, ponieważ część osób wstydzi mówić się o swoich dolegliwościach). Im wcześniej skonsultujesz się ze specjalistą, tym lepiej. Wczesna diagnostyka i leczenie zapobiegną zaostrzeniu dolegliwości

Przyczyny problemów z oddawaniem moczu mogą być różne. Dlatego, zamiast szukać źródła dolegliwości na własną rękę, zgłoś się do lekarza. Żeby zwiększyć swój komfort, zaopatrz się również w wyroby chłonne. Dobierz ich rozmiar i poziom chłonności do Twoich potrzeb, a zobaczysz, że problemy z układem moczowym nie wpłyną na Twój dotychczasowy tryb życia.