Mimowolne oddawanie moczu w nocy to problem, który dotyczy nie tylko dzieci. Pojawia się również u osób dorosłych. Sprawdź, jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie nocnego moczenia u dorosłych. Podpowiemy Ci również, jakie środki ochronne mogą pomóc, jeśli problem dotyczy również Ciebie.

Czym jest moczenie nocne?

O moczeniu nocnym mówi się, gdy dochodzi do bezwiednych epizodów popuszczania moczu w nocy. Może być to zarówno kropelkowe nietrzymanie moczu, jak i całkowite opróżnianie pęcherza moczowego.

Wbrew pozorom jest to problem, który dotyczy nie tylko dzieci. Nocne moczenie u dorosłych dotyczy około 1% osób. Choć tak naprawdę skala problemu może być większa, niż podają oficjalne statystyki. Jest to wstydliwy temat, który nie każdy chce poruszać (nawet podczas wizyty lekarskiej). 

Przyczyny moczenia nocnego u dzieci

Moczenie nocne u najmłodszych stwierdza się, gdy dziewczynka (powyżej 5. roku życia) lub chłopiec (powyżej 6. roku życia) oddaje mocz mimowolnie częściej niż 2 razy w tygodniu. 

Jakie są przyczyny moczenia nocnego u nastolatków i dzieci? Wymienia się wśród nich m.in.:

  • zaburzenia w dobowym rytmie produkcji wazopresyny (jest to hormon, który odpowiada m.in. za ilość moczu powstającego w nerkach),
  • za małą pojemność pęcherza moczowego,
  • czynnościowe zaburzenia dróg moczowych,
  • zbyt długie używanie pampersów,
  • wady anatomiczne dróg moczowych,
  • infekcje,
  • przyjmowanie zbyt dużej ilości płynów tuż przed snem.

Przyczyna moczenia nocnego u nastolatków i dzieci może tkwić również w psychice. Problem pojawia się w przypadku narażenia na sytuacje stresujące, a niekiedy traumatyczne (np. śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, problemy w szkole). 

Nie jest powiedziane, że przyczyna moczenia nocnego u nastolatków, czy dzieci jest tylko jedna. Zdarza się, że różne czynniki nakładają się na siebie, przyczyniając się do wystąpienia problemu z moczeniem nocnym. Niezależnie od przyczyny, nie należy lekceważyć problemu, zakładając, że minie wraz z wiekiem. 

Przyczyny moczenia nocnego u dorosłych

Wydawać by się mogło, że mimowolne oddawanie moczu podczas snu występuje jedynie u dzieci. Jednak okazuje się, że problemem jest również nocne moczenie u dorosłych. Jego źródłem mogą być:

  • nieprawidłowości w produkcji wazopresyny,
  • predyspozycje genetyczne,
  • choroby (m.in. kamica nerkowa, niewydolność nerek, infekcje w obrębie dróg moczowych),
  • demencja starcza,
  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu przed snem,
  • zażywanie środków nasennych.

Przyczyną moczenia nocnego może być nie tylko choroba, geny, alkohol, czy leki. U źródła problemu leżą niekiedy czynniki emocjonalne. 

Jednak, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę spowodowało mimowolne oddawanie moczu w nocy, należy skonsultować się z urologiem. Doświadczony specjalista zleci konkretne badania (m.in. USG jamy brzusznej, badanie krwi, badanie ogólne moczu), a w razie konieczności skieruje również do ginekologa, czy neurologa. 

Jak leczyć moczenie nocne?

Jak wygląda leczenie nocnego moczenia u dorosłych? Postępowanie zależy od przyczyny. Jeśli są nią czynniki emocjonalne, wskazana może być psychoterapia. Z kolei, gdy jest to kwestia choroby, lekarz zdecyduje o wdrożeniu leczenia farmakologicznego lub innych metod terapii. 

W przypadku moczenia nocnego zaleca się również zmianę stylu życia. Mowa tu przede wszystkim o unikaniu spożywania nadmiernych ilości alkoholu, a także powstrzymywaniu się przed piciem płynów tuż przed snem. 

Ważne miejsce w terapii zajmują również środki ochronne, które zwiększają komfort chorego. Do takich produktów należą:

  • wkładki urologiczne – są dyskretne i nie krępują ruchów. Znajdują zastosowanie w przypadku lekkiego lub umiarkowanego nietrzymania moczu. 
  • majtki chłonne – ich zakup będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na dyskrecji i wygodzie w przypadku lekkiego, średniego albo ciężkiego nietrzymania moczu. Tego typu majtki zakłada się jak zwykłą bieliznę. Dlatego nie musisz obawiać się o to, że zmniejszą Twój komfort i utrudnią zasypianie. W naszej ofercie dostępne są majtki chłonne w różnych rozmiarach. Dzięki temu możesz wybrać takie, które nie wywołają uczucia dyskomfortu, a jednocześnie zapewnią uczucie suchości i zneutralizują nieprzyjemny zapach moczu.
  • pieluchomajtki i pieluchy anatomiczne – są wyjątkowe chłonne i chronią skórę przed podrażnieniami. Polecane są przede wszystkim osobom leżącym.

Oprócz wspomnianych wyżej środków ochronnych, w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór podkładów chłonnych. To produkt, który sprawdza się zarówno w przypadku dzieci (nie tylko, jeśli występuje problem z mimowolnym oddawaniem moczu, ale i w podróży, gdy konieczna jest zmiana pieluchy), jak i dorosłych (szczególnie w przypadku osób starszych, leżących). 

Podkłady chłonne wchłaniają mocz, a tym samym zapobiegają zabrudzeniu materaca. Ponadto neutralizują nieprzyjemny zapach, zwiększając komfort chorego. Możesz kłaść je nie tylko na łóżko, ale i wózek inwalidzki, czy krzesło. Przydadzą się również w przypadku zmiany pieluch w trakcie podróży.