Problem nietrzymania moczu jest kojarzony głównie z kobietami, które są bardziej narażone na rozluźnienie mięśni dna miednicy. Pomimo specyfiki tej dysfunkcji, dotyka ona nie tylko panie, ale również mężczyzn w różnym wieku. Stosowanie środków chłonnych może wydawać się kłopotliwe. Jak więc dyskretnie i skutecznie chronić się przed konsekwencjami nietrzymania moczu? Sprawdź!
Środki ochrony osobistej
Inkontynencja moczowa jest dolegliwością, na którą mężczyzna nie ma wpływu. Dlatego, jeśli go dotyka, powinna być traktowana w charakterze choroby. Takie podejście oznacza wizytę u lekarza urologa oraz zastosowanie się do proponowanych metod leczenia. Jest to również wskazanie do tego, aby sam pacjent zrozumiał sytuację, w jakiej się znalazł i przyjął do niej odpowiednie nastawienie.
Niestety leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn zwykle trwa długo. Wiąże się to z koniecznością skorzystania ze środków ochrony osobistej, takich jak pieluchomajtki, majtki chłonne lub wkładki urologiczne. W tym czasie pacjent z problemem musi radzić sobie w sytuacjach, które mogą powodować dyskomfort oraz konsekwencje społeczne. Te ostatnie są następstwem nieprzyjemnego zapachu, jakim przesiąkają odzież i otoczenie.
Dla wielu, szczególnie młodych, mężczyzn noszenie wkładek jest dużym problemem. „Mężczyzna w pieluszce” budzi negatywne skojarzenia, związane z utratą cech płci. Jest to wstydliwy temat, którego panowie z taką dolegliwością chcą jak najbardziej unikać. W konsekwencji nierzadko wycofują się z życia towarzyskiego i społecznego, a także izolują się w pracy. Zważywszy, że okres leczenia jest długi, często niesie to za sobą długotrwałe konsekwencje, a nawet całkowitą zmianę stylu życia. Czy jest na to skazany każdy mężczyzna z inkontynencją moczową? Absolutnie nie!
Jak radzić sobie przy nietrzymaniu moczu i zachować dyskrecję?
Nie ulega wątpliwości, że nietrzymanie moczu u mężczyzn wymaga noszenia środków ochrony osobistej. Dodatkowo negatywne emocje wywołuje też fakt, że lekarze najczęściej zapisują pacjentom tak zwane „pampersy”. Kojarząc je z pieluchami dla niemowląt, zapewne widzisz siebie, jako niedołężnego, pozbawionego męskości chłopaka w pieluszce, w wyobraźni słysząc szepty kolegów i dostrzegając niedyskretne uśmieszki. Popuszczanie moczu w ciągu dnia nie musi jednak wcale ograniczać aktywności. Stosując pieluchomajtki lub wkładki urologiczne, będziesz normalnie pracować, spotykać się ze znajomymi, chodzić do teatru czy uprawiać sport.
W aptekach i sklepach specjalistycznych można kupić wiele produktów przeznaczonych dla mężczyzn, u których wystąpiła inkontynencja moczowa. Dlatego, jeśli zmagasz się z takim problemem, możesz wybrać jeden z wariantów, dostosowany do specyfiki dysfunkcji oraz do Twoich preferencji i prowadzonego trybu życia. Ważne jest też wypracowanie odpowiedniego nastawienia do problemu oraz zdobycie wiedzy o tym, jak postępować w różnych sytuacjach, aby zachować dyskrecję i nie ujawniać światu swojego problemu. Oto kilka cennych rad:
- zapoznaj się z ofertą środków higienicznych dostępnych na runku, odkryj ich możliwości ochrony oraz dopasuj produkt do swojego problemu. Być może wcale nie będziesz musiał nosić „pampersów”, które są grube i widoczne nawet przez luźne ubranie. Dobrze dobrane wkładki urologiczne są dyskretne, chłonne, eliminują zapachy oraz dopasowują się do ciała i bielizny.
- jeśli uprawiasz sport, jeździsz na rowerze czy chodzisz na wspinaczki, możesz wybrać majtki chłonne. Są łatwe z zakładaniu, dyskretne i świetnie dopasowują się do ciała, bez ryzyka spadnięcia czy odpięcia się. Dzięki wysokiej chłonności możesz je też nosić w przypadku zaawansowanej inkontynencji moczowej.
- jeśli często musisz zmieniać środki higieniczne w miejscach publicznych, zdecyduj się na wkładki urologiczne. Są cienkie, przewiewne i doskonale przylegają do ciała, dzięki czemu są niewidoczne pod ubraniem. Gdy stosujesz wkładki urologiczne, możesz je też szybko wymieniać w toalecie bez potrzeby zdejmowania odzieży.
- jeśli jesteś w pracy lub na przyjęciu i musisz zmieniać majtki chłonne lub wkładki, zaopatrz się w specjalny woreczek. Umożliwi Ci on przechowanie zużytego podkładu w torbie czy plecaku, bez ryzyka roznoszenia przykrego zapachu. Nie będziesz też musiał wyrzucać go do kosza u znajomych czy w firmie.
- noś wkładki w parze ze slipami. Zakładanie ich do bokserek niesie za sobą ryzyko przeciekania lub odklejenia się i wysuwania wkładki.
- jeżeli cierpisz na ciężkie nietrzymanie moczu i nosisz wkładki o większej chłonności, zrezygnuj z jeansów. Zakładaj luźniejsze spodnie, które skutecznie ukryją pieluchę.
- zapanuj nad wstydem. Poczytaj fachowe artykuły na temat dostępnych produktów, wypróbuj je w różnych sytuacjach i przekonaj się, że nietrzymanie moczu nie musi ograniczać Twojego życia i usuwać Cię na margines.
Jakie środki chłonne możesz zamówić online?
Wybór odpowiedniego środka ochrony zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest stopień nietrzymania moczu. Panowie, u których pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane nagłym kichaniem czy kaszlem, mogą wybrać wkładki chłonne. Są one bardzo dyskretne i mogą być zakładane pod codzienną bieliznę. Przesuwaniu zapobiega przylepiec, którym wkładka jest przyklejana do wewnętrznej strony slipów. Wkładki urologiczne możesz kupić o różnej chłonności - do inkontynencji kropelkowej oraz średniej. Te drugie charakteryzują się większą chłonnością.
Jeśli stopień nietrzymania moczu jest wyższy, warto wybrać pieluchomajtki z wygodnym zapięciem na rzep lub pieluchy anatomiczne dla mężczyzn. Są one noszone razem z cienkimi siateczkowymi majtkami, które utrzymują wkład na właściwym miejscu. Zaletą takich pieluch jest możliwość dostosowania do stopnia dysfunkcji oraz łatwość wymiany wkładu na nowy, bez potrzeby zmiany bielizny. Pieluchy anatomiczne dla mężczyzn są skonstruowane tak, aby przepuszczały powietrze, a ich kształt i wypełnienie zostały dostosowane do męskiej anatomii. Produkty tego typu są przeznaczone dla aktywnych panów z ciężkim stopniem inkontynencji moczowej.