Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów higienicznych, które są przeznaczone dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu. Szczególnym powodzeniem cieszą się majtki chłonne, stanowiące doskonałą alternatywę dla pieluchomajtek. Jaka jest różnica i podobieństwo między nimi? Czy majtki chłonne zapewniają większy komfort niż pieluchomajtki? Odpowiedzi na często zadawane pytania można znaleźć w poniższym artykule. 

Czym są majtki chłonne? 

Produkty tego typu powstały z myślą o osobach mających problem z nietrzymaniem moczu. Majtki chłonne zostały stworzone na wzór zwykłej, elastycznej bielizny. Są wykonane z miękkich i oddychających materiałów oraz znacznie cieńsze niż pampersy dla dorosłych. Idealnie dopasowują się kształtem do budowy ciała, jak również dobrze przylegają do bioder. Poza tym nie wystają spod ubrania, dzięki czemu zapewniają dyskrecję. Są odpowiednie dla osób aktywnych oraz częściowo mobilnych. Majtki chłonne optymalnie chronią przed przeciekami przy średnim lub ciężkim nietrzymaniu moczu. Błyskawicznie pochłaniają wilgoć, jak również niwelują nieprzyjemny zapach. Umieszczony w nich wkład chłonny nie przemieszcza się podczas codziennych aktywności. Produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów pozwalają skórze oddychać i nie przyczyniają się do powstawania podrażnień. Oferta dotyczy modeli jednorazowych oraz wielokrotnego użytku. 

Jak zakłada się majtki chłonne? 

Do większości produktów została dołączona instrukcja użytkowania. Majtki na nietrzymanie moczu zakłada się podobnie jak zwykłą bieliznę. Są bardziej chłonne niż wkładki urologiczne i doskonale pracują razem z ciałem. Odpowiada za to elastyczna przędza na całym obwodzie, która nie zawiera elementów lateksowych. Do założenia majtek chłonnych nie potrzeba pomocy opiekuna. Z tego względu są najczęściej wybierane przez osoby, które chcą jak najdłużej zachować samodzielność oraz prowadzące aktywny tryb życia. Majtki z wkładem chłonnym sprawdzą się zarówno w dzień, jak i w nocy. Poziom chłonności takich produktów został dostosowany do inkontynencji, czyli nietrzymania moczu o różnych stopniach nasilenia. Aby zdjąć jednorazowe majtki, wystarczy je rozerwać wzdłuż szwów bocznych. Po zużyciu produkt należy zrolować, zakleić rzepem i wyrzucić do kosza. Majtki wielokrotnego użytku można prać w pralce nawet do 200 razy. Produkty uszyte z miękkiej i przyjemnej w dotyku tkaniny zapewniają komfort przez cały dzień. 

Majtki chłonne a pieluchomajtki – czym się różnią? 

Jedną z kluczowych różnic jest sposób zakładania obu wyrobów. Majtki na nietrzymanie moczu można szybko założyć i zdjąć bez ryzyka uszkodzenia materiału podczas wizyty w toalecie. Jednorazowe modele zostały wyposażone w rozerwalne szwy boczne, co znacznie ułatwia wymianę produktu po zużyciu. Pieluchomajtki są bardziej skomplikowane w zakładaniu, ponieważ wymagają przyklejania rzepów lub pasa biodrowego. Aby zredukować ryzyko przecieków, należy je ściśle dopasować do ciała. Majtki dla osób ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu idealnie się sprawdzą jako dyskretny wyrób chłonny. Są znacznie cieńsze niż pieluchomajtki, więc z łatwością można je ukryć pod ubraniami. Nie krępują ruchów i zapewniają lepsze dopasowanie do ciała. Natomiast pieluchomajtki zostały wykonane z grubszego materiału, dlatego są bardziej widoczne. Najlepiej sprawdzą się u osób mających problem z samodzielnym funkcjonowaniem, np. leżących pacjentów lub seniorów długotrwale przebywających w łóżku. Oba wyroby różnią się nie tylko wyglądem czy sposobem zakładania, ale też poziomem chłonności. Majtki z wkładem chłonnym stanowią doskonałe zabezpieczenie przy średnim oraz ciężkim nietrzymaniu moczu. Z kolei pieluchomajtki mają większą chłonność, dlatego są polecane osobom z poważniejszym problemem. Stanowią ochronę dla osób z bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu, które nie korzystają już z toalety. Są w stanie wchłonąć ponad 300 ml moczu wydalanego co 4 godziny. Majtki z wkładem chłonnym i pieluchomajtki mają też wiele cech wspólnych. Do najważniejszych podobieństw można zaliczyć:

• ochrona przed wilgocią, nieprzyjemnym zapachem i powstawaniem podrażnień,

• wysoki poziom chłonności, 

• wyposażenie w elastyczne elementy zwiększające komfort użytkowania,

• możliwość skorzystania z refundacji NFZ. 

Majtki chłonne dla mężczyzn 

Oferta rynkowa dotyczy produktów, które idealnie dopasowują się do kształtu męskiego ciała. Majtki chłonne dla mężczyzn zostały zaprojektowane z dbałością o nawet najmniejszy detal. Zalecane są do codziennego stosowania w przejściowym oraz trwałym nietrzymaniu moczu. Oferowane majtki chłonne dla mężczyzn zostały wykonane z miękkich i oddychających materiałów, które zapewniają pełen komfort nawet w trakcie wysiłku fizycznego. Doskonale chłoną wilgoć i zabezpieczają przed wydostawaniem się zapachu moczu na zewnątrz.  Męskie majtki chłonne są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarach. Nie odznaczają się pod spodniami, więc trudno je odróżnić od klasycznej bielizny. Dostępne na rynku męskie majtki chłonne utrzymują mocz we wnętrzu wkładu dzięki specjalnemu super absorbentowi. Mogą się różnić między sobą poziomem chłonności. Są idealną propozycją dla mężczyzn, którym zależy na dyskrecji i przełamaniu bariery wstydu. 

Majtki chłonne dla kobiet 

Oferowane wyroby ochronne można z łatwością dopasować do kobiecej sylwetki. Majtki chłonne dla kobiet stanowią optymalne zabezpieczenie przy średniej i ciężkiej inkontynencji. Wysokiej jakości wyroby pozwalają na utrzymanie optymalnego poziomu higieny. Damskie majtki chłonne są dostępne w wielu rozmiarach, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego produktu to tylko kwestia czasu. Doskonale wpisują się w potrzeby kobiet z zaburzeniami układu moczowego, które mają duży problem z nietrzymaniem moczu. Damskie majtki chłonne wykazują nie tylko zdolność do absorpcji wody, ale też neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Są polecane także kobietom z lekkim nietrzymaniem moczu spowodowanym wysiłkiem fizycznym czy menopauzą oraz po przebytych operacjach ginekologicznych lub po porodzie. Damskie majtki chłonne zostały wykonane z oddychających i nieszeleszczących materiałów, które są hypoalergiczne. 

Jak wybrać odpowiednie majtki chłonne dla dorosłych? 

Na problemy z nietrzymaniem moczu o średnim i ciężkim nasileniu skarżą się przede wszystkim osoby w starszym wieku. Mogą one wynikać z zapalenia pęcherza moczowego czy schorzenia prostaty u mężczyzn. Inkontynencja często towarzyszy osobom z chorobą Parkinsona i Alzheimera lub pojawia się na skutek przyjmowania niektórych leków. Niezależnie od źródła występowania problemu, priorytetem jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Zbyt luźne damskie lub męskie majtki chłonne nie ochronią dostatecznie przed przeciekaniem moczu. Jeśli nie przylegają ściśle do ciała, mogą odznaczać się pod ubraniem i przesuwaćpodczas chodzenia. Zbyt małe majtki chłonne dla kobiet lub mężczyzn będą po prostu niewygodne oraz powodować otarcia. Aby właściwie dobrać produkt, należy dokładnie zmierzyć obwód pasa i bioder. 

Rozmiary majtek chłonnych 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto zapoznać się z poniższą tabelą: 

• (S) small (55-85 cm),

• (M) medium (80-110 cm),

• (L) large (100-135 cm),

• (XL) extra large (120-160 cm),

• (XXL) extra extra large (140-190 cm). 

Jeśli wymiary (obwód talii i bioder) mieszczą się w jednym z podanych przedziałów, wybór jest prosty. Czasami zdarza się jednak, że znajdują się w dwóch różnych. W takim przypadku najlepiej wybrać większy rozmiar (np. talia-96, biodra-120 cm – właściwy rozm. to L). 

Chłonność majtek chłonnych 

Istotne znaczenie ma skala posiadanego problemu. Wybierając majtki na nietrzymanie moczu, warto zwrócić uwagę na stopień chłonności. Producenci oznaczają jego poziom za pomocą prostych symboli. Najczęściej są to puste i pełne kropelki. Im większa ich liczba znajduje się na opakowaniu, tym lepsze właściwości chłonne mają oferowane majtki. Oznaczenia umieszczane na środkach higienicznych znacznie ułatwiają wybór odpowiedniego produktu. 

• Osoby z kropelkowym lub lekkim nietrzymaniem moczu najczęściej korzystają z wkładek urologicznych. Takie produkty mogą wchłonąć nawet do 100 ml.

• Osoby z demencją starczą chętnie wybierają produkty, które zakłada się jak zwykłą bieliznę. Majtki chłonne dla seniora gwarantują ochronę przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu (nawet do 300 ml). 

• Pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym lub na rzepy są szczególnie polecane osobom obłożnie chorym lub z ograniczoną mobilnością w stawach. Mogą wchłonąć ponad 300 ml moczu. 

Co ile czasu zmieniać jednorazowe majtki chłonne? 

Wszystko zależy od obfitości wycieków oraz stopnia nietrzymania moczu. O wymianie wyrobów chłonnych warto pomyśleć średnio co 3-4 godziny. O konieczności zmiany produktu informuje rozmycie nadruku na poziomie 50-80% jego długości. We wskaźnik wilgotności została wyposażona większość wyrobów dla osób z zaawansowanym nietrzymaniem moczu, np. jednorazowe majtki chłonne dla seniora.