Kobiety są narażone na różne problemy zdrowotne wynikające z ich budowy anatomicznej, a także z powodu ciąży oraz porodu. Wśród wielu dolegliwości, z jakimi muszą się mierzyć, jest również nietrzymanie moczu. Pomimo że przypadłość ta dotyka ponad 40% pań w wieku postmenopauzalnym i pojawia się u wielu młodych kobiet, temat bywa często przemilczany. Z czego to wynika i co warto wiedzieć o tej dysfunkcji, aby poprawić komfort życia?

Nietrzymanie moczu u kobiet – rodzaje i przyczyny


Nietrzymanie moczu jest wstydliwym problemem, potocznie utożsamianym z chorobą. W rzeczywistości nie jest ono schorzeniem, ale stanowi objaw zaburzonego stanu zdrowotnego. Oznacza to, że dolegliwość ta może mieć wiele przyczyn anatomicznych, fizjologicznych czy wynikających z działania patogenów. Innym często popełnianym błędem jest przypisywanie nietrzymania moczu osobom starszym. W rzeczywistości niektóre przyczyny warunkujące powstawanie tej dysfunkcji są typowe dla młodego wieku. Przykładem jest wspomniana w tytule ciąża zakończona porodem, który prowadzi do rozluźnienia mięśni dna miednicy. Z tego wynika, że na wysiłkowe nietrzymanie moczu mogą cierpieć również bardzo młode kobiety.

Problem nietrzymania moczu znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jest to konsekwencją budowy anatomicznej, a także wspomnianej akcji porodowej. Im więcej dzieci sprowadziła na świat kobieta, tym większe jest ryzyko wystąpienia u niej takiej dysfunkcji. Przyczyną osłabienia mięśni dna miednicy może też być proces starzenia. Statystyki pokazują, że inkontynencja moczowa dotyka około 25-45% kobiet, przy czym wyższa wartość dotyczy pań po menopauzie. Zależnie od przyczyny wyróżnia się:


•    wysiłkowe nietrzymanie moczu,
•    nietrzymanie moczu wynikające z niekontrolowanego parcia,
•    mieszane nietrzymanie moczu,
•    nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Do czynników ryzyka zalicza się zabiegi chirurgiczne, przebyte choroby, a także styl życia (m.in. otyłość). Nietrzymanie moczu w młodym wieku powodują też porody (34% przypadków). Konsekwencją i jednocześnie bezpośrednią przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla, mięśni otaczających cewkę moczową i uczestniczących w akcji porodowej. U starszych pań przyczyną może też być zaburzenie gospodarki hormonalnej.

Dlaczego nietrzymanie moczu jest tematem tabu?


Chociaż problem nietrzymania moczu jest dość powszechny, rozmowy na temat tej dolegliwości są prowadzone bardzo rzadko. Informacje o niej można znaleźć na wielu portalach medycznych oraz na stronach firm, które oferują majtki chłonne dla kobiet czy wkładki na nietrzymanie moczu. Kobiety jednak sporadycznie decydują się na otwarte przedstawienie tej sprawy, a tym bardziej – na udanie się z nią do lekarza. Dlaczego tak się dzieje?

Mocz ma nieprzyjemny i bardzo intensywny zapach, który jest wyczuwalny nawet przy popuszczaniu pojedynczych kropli. Przy przedłużającej się dolegliwości przenika ciało i tworzy rodzaj otoczki, która towarzyszy kobiecie nawet przy zachowaniu wysokiego poziomu higieny. Tradycyjne wkładki higieniczne nie zapewniają właściwej ochrony, dlatego panie często wycofują się z życia towarzyskiego, a w pracy unikają kontaktów z innymi osobami. Nietrzymanie moczu oraz związane z nim brudzenie bielizny i nieprzyjemny zapach budzą skojarzenia z brakiem higieny. Unikanie mycia jest szczególnie źle widziane w przypadku kobiet, które opiekują się dziećmi, przygotowują posiłki, dbają o dom.

Powodem, który nie skłania do poruszania problemu nietrzymania moczu, jest też strefa ciała, której dotyczy. Badanie urologiczne nie należy do przyjemnych i z pewnością u wielu pań budzi uczucie wstydu. Stąd też wolą one samodzielnie radzić sobie z problemem niż odwiedzać gabinet urologiczny. Czy jest to właściwe podejście?

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?


Inkontynencja moczowa jest objawem określonej dysfunkcji organizmu. Oznacza to, że jakiś jego układ pracuje nieprawidłowo, przyczyniając się do dyskomfortu, a często też bólu i innych dolegliwości. Bez względu na to, czy powodem jest poród, klimakterium czy przebyta operacja, niezbędne jest poznanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia. Obawy nie zawsze są uzasadnione, gdyż w wielu wypadkach wystarczy systematyczne wykonywanie ćwiczeń. Nietrzymanie moczu w młodym wieku może cofać się samoistnie przy zmianie trybu życia.

Zanim jednak terapia przyniesie efekty, trzeba poradzić sobie z brudzeniem bielizny i przykrym zapachem. Przy niewielkim nasileniu problemu można kupić podpaski urologiczne, które doskonale ochronią przed moczeniem odzieży. Panie, które nie chcą ujawniać swojego problemu w sklepie czy aptece, mogą kupić takie wkładki urologiczne online, z dostawą do domu przez kuriera. Do wyboru są też inne produkty z serii TENA lady lub Seni lady. W firmowych sklepach można też kupić pieluchomajtki online. Charakteryzują się one znacznie większą chłonnością i mogą być wygodnie noszone pod odzieżą – do pracy, na spacer czy spotkanie towarzyskie.

Dostępność produktów higienicznych marek Seni i TENA oraz możliwość ich zakupu przez Internet zapewnia komfort kobietom, które chcą zachować dyskrecję, a jednocześnie czuć się pewnie, bezpiecznie i nie rezygnować z przyjemności życia. Podczas zakupu ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru oraz poziomu chłonności produktów.